+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kasıtlı olarak mezi getirtmek insanı cünüb yaparmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gizlidir123
  Üye
  Reklam

  Kasıtlı olarak mezi getirtmek insanı cünüb yaparmı?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: kasıtlı olarak mezi getirtmek insanı cünüb yaparmı?


  Reklam


  kasıtlı olarak mezi getirtmek insanı cünüb yaparmı ???
  Kasıtlı veya kasıtsız farketmez mezi çıkması guslü gerektirmez.

  Guslü gerektiren cinsel ilşkidir ve meninin çıkmasıdır.

 3. gizlidir123
  Üye
  özür dilerim tel. Den girdiğim için flood yapıyorum mezili iç çamaşırlarla ibadet yapılır mı??? (kurumuş olacak) bide cinler yatak sallarmı ??? (eğer yatak ta kırık var ise),bi ailenin evine 3-4 kez cin geldimi o evde geceleyin cinlermi gezer,evde gece bulaşık bırakınca cinler etrafına mı toplanır ??,gece niye aynaya bakılmaz hep (büyükler) söylerler cevaplarınız için ALLAH (c.c) razı olsun şimdiden

 4. Hoca
  erimeye devam...
  özür dilerim tel. Den girdiğim için flood yapıyorum mezili iç çamaşırlarla ibadet yapılır mı??? (kurumuş olacak)
  mezi haramdır bulaştığı yerin yıkanması gerekir
  bide cinler yatak sallarmı ??? (eğer yatak ta kırık var ise),bi ailenin evine 3-4 kez cin geldimi o evde geceleyin cinlermi gezer,evde gece bulaşık bırakınca cinler etrafına mı toplanır ??,
  Yatak kırık ise cinlerin sallamasına gerek yok zaten kkendi sallanır
  Hurafe bu kardeş.
  ??,gece niye aynaya bakılmaz hep (büyükler) söylerler cevaplarınız için ALLAH (c.c) razı olsun şimdiden
  bu büyüklerin küçüklere tavsiyesidir bir dini kural değildir.
  sanırım korkmasınlar diyedir.

 5. Aykut DÖNMEZ
  Üye
  Gece aynaya bakılmaması konusunda dini bi problem yok sanırım.Sadece Cübbeli Ahmet Hoca nın bir sohbetinde loş ışıkta aynaya bakmanın yüzdeki nuru aldığını dinlemiştim.

 6. Galus
  Devamlı Üye
  Uğursuzluk

  Herhangi bir şeyde bulunduğu zannedilen ve işlerin ters gitmesine sebep olarak ileri sürülen hal.

  Değişik çağlarda pek çok kişi ve toplumlar çevrelerinde gördükleri bir takım eşyalarda, hayvanlarda ve tabiat olaylarında uğursuzluk bulunduğuna inanmıştır. Çağımızda bu uğursuzluk anlayışını üzerinden atamamış pek çok insan görülür. Bu tipteki insanlar, uğursuz olarak niteledikleri şeylerden, kendilerine bir kötülük ve zarar geleceği inancındadır. Daima bu tür şeylerden uzak durmağa çalışırlar. Hiç bir dinî ve ilmî kaynağı olmayan "uğursuzluk" anlayışına sahip olsalar, hayatların her safhasında korku ve endişe içinde bulunurlar.

  Aslında hiç bir şeyde uğursuzluk yoktur. Hiç bir şey doğuştan uğurlu değildir. Uğursuzluk olsa olsa herkesin kendisinde, kendi yorumunda ve anlayışındadır. Halk arasında sık sık kullanılan "Uğurlu geldi" veya "Uğursuz geldi" gibi sözler birer zan ve kuruntudan ibarettir.

  Hz. Peygamber (s.a.s) bir hadis-i şerifinde, İslâm'da taşe'üm (uğursuz sayma, kötüye yorma) yoktur; en iyisi tefe'ül (iyiye yorma) dır" (Buharî, Tıb, 54) buyurarak, bu zararlı anlayışın İslam'da bulunmadığını ifade etmiştir. Diğer bir hadiste ise: "Eşya da uğursuzluk yoktur, safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur" (Müslim, Selâm, 102) buyurulmuştur.

  Bütün bunlardan sonra şöyle denebilir: Ay ve güneş tutulması, köpek havlaması, baykuş ötmesi, kedi ve köpeğin yolda yürüyen bir kişinin önünden geçmesi, merdiven altından geçmek, on üç rakamı, salı günü işe başlamak veya yola çıkmak, gece aynaya bakmak veya tırnak kesmek vb. gibi pek çok şeyde uğursuzluk bulunduğuna inanmak, asla doğru değildir. Zira böyle şeylerde, ne iyilik ne de kötülük vardır. Bir eşyayı bir olayı mutlaka bir şeye yormak gerekiyorsa, Peygamber Efendimizin tavsiyesi doğrultusunda, iyiye yormak icab eder.

  Mefail HIZLI

 7. imam
  Üye
  Gece aynaya bakılmaması konusunda dini bi problem yok sanırımSadece Cübbeli Ahmet Hoca nın bir sohbetinde loş ışıkta aynaya bakmanın yüzdeki nuru aldığını dinlemiştim
  kim söylerse söylesin dayanağı yoktur.


  Geceleyin aynaya bakmanın iyi olmadığı yönündeki ifadelerin hükmü nedir?

  Değerli kardeşimiz;
  Bu tür sözler halk tarafından söylenen hurafelerdir. Aslı yoktur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
cübbeli ahmet hoca mezi,  zevk suyu gusül gerektirir mi cubbeli,  Mezi nedir cübbeli