+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zxczxczxc
  Emekli
  Reklam

  Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?

  Reklam

  Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ? Mumsema Çok soru soruyorum dimi . Cevap verenlerden Allah(c.c.) razı olsun. Babam imam Hüseyin'in şehid edildiği hafta mı,gün mü neydi oruç tutup,sudan olabildiğince uzak durmak gerekir demişti. Şimdi oruç tutmak tabii ki güzel. Ama Hz.Hüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?


  Reklam


  Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz buyurur ki: "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur" (Riyazü's-Sâlihin, II, 504). Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin, II, 509). Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir. Muharrem ayında tutulan oruç da farz oruç gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.

+ Yorum Gönder