Konusunu Oylayın.: Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?
 1. 12.Kasım.2011, 22:03
  1
  zxczxczxc
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Kasım.2011
  Üye No: 91374
  Mesaj Sayısı: 99
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 21
  Bulunduğu yer: Tekirdağ

  Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?


  Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ? Mumsema Çok soru soruyorum dimi . Cevap verenlerden Allah(c.c.) razı olsun. Babam imam Hüseyin'in şehid edildiği hafta mı,gün mü neydi oruç tutup,sudan olabildiğince uzak durmak gerekir demişti. Şimdi oruç tutmak tabii ki güzel. Ama Hz.Hüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?


 2. 12.Kasım.2011, 22:03
  1
  zxczxczxc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  Çok soru soruyorum dimi . Cevap verenlerden Allah(c.c.) razı olsun. Babam imam Hüseyin'in şehid edildiği hafta mı,gün mü neydi oruç tutup,sudan olabildiğince uzak durmak gerekir demişti. Şimdi oruç tutmak tabii ki güzel. Ama Hz.Hüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?

 3. 12.Kasım.2011, 22:38
  2
  islamyolu
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Mayıs.2011
  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,612
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Muarrem Orucu: HzHüseyini anmak için de oruç güzel midir? Uygun mudur ?
  Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz buyurur ki: "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur" (Riyazü's-Sâlihin, II, 504). Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin, II, 509). Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir. Muharrem ayında tutulan oruç da farz oruç gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.


 4. 12.Kasım.2011, 22:38
  2
  islamyolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  Hz. Muhammed (s.a.s), Muharrem ayının dokuz, on ve on birinci günleri oruç tutmayı ashabına tavsiye etmişti. Peygamber Efendimiz buyurur ki: "Ramazan orucundan sonra, tutulan oruçların en faziletlisi Allah'a izafet ile şereflendirilen Muharrem ayındaki oruçtur" (Riyazü's-Sâlihin, II, 504). Diğer hadislerde, Muharrem ayının onuncu gününe rastlayan ve pek çok önemli olayın cereyan ettiği "Aşûra günü'nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağı müjdelenmiştir" (Riyâzü's-Salihin, II, 509). Hadis-i Şerifte bildirilen oruç Muharrem ayının 9-10-11. günleridir. Muharrem ayında tutulan oruç da farz oruç gibi imsak vakti ile başlanıp akşam vakti girene kadar tutulur. Su içmeme şeklinde günlerce beklemek sünnette yoktur ve bidattır.
+ Yorum Gönder