+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hangi mezhebi nasıl seçerim? Neden seçeyim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zxczxczxc
  Emekli
  Reklam

  Hangi mezhebi nasıl seçerim? Neden seçeyim?

  Reklam

  Hangi mezhebi nasıl seçerim? Neden seçeyim? Mumsema Baba tarafım Caferi,anne tarafım Sünni. (Hanefi) Şimdi Sünniler Ehl-i Sünnetmiş. Caferiler Ehl-i Beytmiş. Ben hep Hanefi hocalardan fetva aldım bugüne kadar. Ama soy olarak Caferiyim. Şimdi Sünniler sünnetlere çok dikkat edermiş. Caferiler ise Ehl-i beyte çok bağlılarmış. Genelleme yaparsak bu. Ama ben hem Peygamberimiz(s.a.v)'e uyuyorum,hemde Ehl-i Beytini çok ama çok seviyorum. 12 imamlar başta gelmek üzere onun kanından herkesi çok seviyorum. Şimdi ben Sünni isem imamları sevemezmiyim? Yada Caferi isem peygamber sünnetlerini yerine getiremez miyim ? Ben hem cemevine hem camiye gitsem olmaz mı ? İkisindede Allah'ı zikretmiyor muyuz? Hangi mezhebi nasıl seçerim? Neden seçeyim?

  Cevaplayan,cevaplamayan herkesten Allah(Celle Celalühülü) razı olsun.

 2. peugeot_bor
  Devamlı Üye

  Cevap: Mezhepler


  Reklam


  Bence sen hanefiyi seç çünkü hanefiler hem ehli beyti çok severler hemde hem Peygamberimiz(s.a.v) sünnetlerine uyarlar. sen sünni olsan imamları seversin ama caferi isen sünnetlere uymanı bilemem ama hem cem evine gitmek hem camiye gitmek bence çok ters olur. Aklını kullan. Hangisi sana mantıklı geliyor?

 3. zxczxczxc
  Emekli
  Benim amcam ile babam caferi ama sünnete onlarda uyuyor. Ama neden hem cemevi hem cami ters olsun ki. Kıblemiz,Rabbimiz,Kitabımız,Peygamberimiz bir değil mi ?

 4. EarthQuake®
  Yolcu
  Bir olmasına bir de, bütün caferiler aynı mı düşünüyor bir araştırın. Dört halifeyi aynı oranda eşit mi görüyorlar, yoksa sadece 12 imama mı bağlılar? Siz öyle değilseniz, hepsini kabul eder hepsine inanırsanız sorun yok, Rabbim hidayetinizi arttırsın. Amin.

 5. islamyolu
  Emekli
  İmam-ı Azam Ebu Hanife kimdir. Caferi Sadık (Radıyallahu Anh) ın talebesidir. Yani imam-ı Azam ı yetiştiren Caferi sadıktır. Ehli sünnetten Daha çok hakkıyla Ehlibeyti seven varmı ya. Hanifi mezhebi sünnetlere çok düşkündür. Diğer hak mezheplerde düşkündür ama. Hanifi mezhebi gibi değil. yani diyecegim HaK Olan Ehli sünnet mezheplere geçte Hangisine geçersen geç. Hepsi İtikatta birdir. Doğru yol üzeredir. Ama Ülkemiz Hanifi mezhebi çoğunluk oldugu için bilgi Alma , soru sorma , veya kitapcılarda rahat kitap bulma gibi bir avantajın olur. 6. Araştırmacı_
  Emekli
  iyide caferilik ile cem evinin alakası neki ? caferiler camide namaz kılar,cem evine aleviler gider semah yapar.Doğru yol Ehli Sünnet(sünniliktir),Ehli Sünnetçe ,Ehli Beyti sevmek farzdır,tabi 4 mezhep var hak (Hanefi,Maliki,Şafii,Hanbeli) bunlardan birine geç ama hanefi yi öneririm,caferiliğin fıkhına hangisi daha yakın dersen,Maliki dir,Caferiler gibi namazda el bağlanmaz vb,ama tabi Hanefi en uygunudur,ülkemiz içinde rahatça bilgi bulma açısından

 7. zxczxczxc
  Emekli
  Söylediklerinize göre sünniler doğru yolda,şiiler kafir olmuş oluyor. Amcam,babam kafir mi ?

 8. islamyolu
  Emekli
  Söylediklerinize göre sünniler doğru yolda,şiiler kafir olmuş oluyor. Amcam,babam kafir mi ?
  kardeş Kafir demiyoruz ki. İtikat önemli. gidipte Hz Ali (Radıyallahu Anh) ı Hz Muhammed (Salllahu Aleyhi ve sellem) den üstün görürse , ondan sonra Hz Ebubekir (Radıyallahu anh ) ın Sahabeliğini inkar ederse. veya gidipte Sahabelerimize söverse. Hz ayşe (Radıyallahu anh) anamıza Çirkin iftiralar atarlarsa. O zaman durum vahim işte. sen yine baban tarafında olma Annen Tarafına yönel kardeş.

 9. zxczxczxc
  Emekli
  Ama amcam ve babam bunları söylemiyorki. 4 halifede eşittir diyorlar ama Hz.Aliye fazladan bi saygıları var. Birde yezide aşırı bir nefret var. Ama lanetlemiyorlar. Son nefesini bilmiyoruz,belki tövbe etmiştir diyorlar.Hz.Aişe annemizede lafları yokmuş.Şimdi sordum. Bende amcam ve babam gibi inanıyorum. Caferi olarak kalsam birşey olmaz dimi ? Yani küçük meselelerde imam Cafere uysam?

 10. islamyolu
  Emekli
  Ama amcam ve babam bunları söylemiyorki. 4 halifede eşittir diyorlar ama Hz.Aliye fazladan bi saygıları var. Birde yezide aşırı bir nefret var. Ama lanetlemiyorlar. Son nefesini bilmiyoruz,belki tövbe etmiştir diyorlar.Hz.Aişe annemizede lafları yokmuş.Şimdi sordum. Bende amcam ve babam gibi inanıyorum. Caferi olarak kalsam birşey olmaz dimi ? Yani küçük meselelerde imam Cafere uysam?
  Kardeşim. peygamberimiz (Salllahu Aleyhi ve sellem) benim ümmetim 73 fırkaya ayrılacak sadece 1 tanesi cennete gidecek. oda Ehli sünnet vel cemaattir. yani Peygamberimiz 72 tane fırka var delalet içine düşmüş diyordur. İmam cafere uymak olmaz kardeş nasıl uyacan kaynaklarını nerden bulacan. Zaten Ehli sünnet onlara uyuyor. İmam azam bütün ilimleri İmam cafer den aldı. babana amcana gerçekten çok saygı duydum. yani sağlam inanca sahipler. Yezid konusunda. Yezidin yaptıgını Frenk gavuru bile yapmamıştır diyor İmam rabbani hazretleri. son diyecegim. Babanın amcanın inançları bizim gibimiş. caferilerin hocalarından birisi Hilal Tv ye Çıkmıştı Hz Muaviyeye (Radıyallahu Anh ) kafir demişti. ezan okunurken Kulaklarını kapatıyor falan filan diyordu. Yani ondan dolayı Caferilerin hocaları bunu düşünürse diğerleri ne yapsın. kardeşim Caferilik yine Ehli sünnete en yakındır. ama sen Ehli sünnetten şaşma derim. Annenin yolunda git. mutlaka bir yerde ehli sünnette ters işleri olur.

 11. zxczxczxc
  Emekli
  Onların kendi ellerinde kaynakları var. O sıkıntı değilde;o zaman amcam,babam boşuna ibadet etmiş. Boşuna Allah rızasını istemiş. Sadece Ehl-i Sünnet cennete girecekse bizler cehennemlik miyiz ? Birde Allah Resulü(s.a.v) şöyle buyurmuş;

  Kurtuluş,benim Ehl-i Beytimdendir.

 12. islamyolu
  Emekli

  Reklam


  Onların kendi ellerinde kaynakları var. O sıkıntı değilde;o zaman amcam,babam boşuna ibadet etmiş. Boşuna Allah rızasını istemiş. Sadece Ehl-i Sünnet cennete girecekse bizler cehennemlik miyiz ? Birde Allah Resulü(s.a.v) şöyle buyurmuş
  yok o hadisi şerifi o şekil anlama. Kardeş iş itikata bakar. itikatı bozuk olan ehli sünnetim desede cennete gidemez. Yani orada demek istediği. mutlaka bir yerde diğer fırkaların islama ters bir hareketleri fiilleri vardır. cennete gideceklerde var o fırkalarda. Cehennemde yanıp tekrar cennete gideceklerde var. Ama Tam düz istikamet en doğrusu benim ve Sahabelerimin yolunda gidenler demiştir. Anladın. O yoldada şimdi Hangi Mezhep gidiyor. Ehli sünnet mezhebi yani sunniler.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
hangi mezhebe bağlıyız,  cübbeli ahmet hoca hangi mezhepten,  caferiler camiye gider mi