+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda unutma veya şüphe Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. peugeot_bor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namazda unutma veya şüphe

  Reklam

  Namazda unutma veya şüphe Mumsema Arkadaşlar akşam namazının farzının birinci rekatında rukuya gittimi gitmedimmi diye bir şüpheye düştüm kendimde çok vesvese yapan biriyim birde ay vaktin farz namazlarının 2 kere kılmanın tahrimen mekruh olduğundan birdaha kılmadım. Ama nefsim tatmin olmadı. Halen şüphelerim var gittimmi gitmedimmi diye namaza engel olurmu? Namazım sahih olmuşmudur.

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Namazda unutma veya şüphe


  Reklam


  Arkadaşlar akşam namazının farzının birinci rekatında rukuya gittimi gitmedimmi diye bir şüpheye düştüm kendimde çok vesvese yapan biriyim birde ay vaktin farz namazlarının 2 kere kılmanın tahrimen mekruh olduğundan birdaha kılmadım Ama nefsim tatmin olmadı Halen şüphelerim var gittimmi gitmedimmi diye namaza engel olurmu? Namazım sahih olmuşmudur
  kardeş vesveseye kapılmayın eğer birşeyi yapmışsanız bu tür düşünceleri yenin ve ben yaptım deyin vesveseden kaçının,yok eğer rukuya gitmemişseniz namazı tekrar iade etmelisiniz,tahrimen mekruh olduğu için demişsiniz,fakat şüphelerden kaçınmak takvadandır...
  ben farzı yerine getirmenizi isterdim ,mekruhu işemiyim derken mekruhtan kaçınıyorsunuz buda yalnış bir düşünce...

  Namazın farzları on ikidir. Bunlardan altısı daha namaza başlamadan bulunması gereken farzlar olup şunlardır:

  1) Hadesten temizlenme 2) Necasetten temizlenme, 3) Avret yerini örtmek, 4) Kıbleye yönelmek, 5) Vakit, 6) Niyet. Bunlara, "Namazın şartları" denir.

  Diğer altısı da namaza başladıktan sonra bulunması gereken farzlar olup şunlardır: 1) İftitah tekbiri, 2) Kıyam, 3) Kıraat, 4) Rükû, 5) Sücûd, 6) Son oturuşta "et-Tehiyyâtü"yü okuyacak kadar bir süre oturmak. Bunlara da "Namazın rükünleri" denir. Bunlardan başka ta'dîl-i erkân ve namazdan kendi isteği ile çıkmak gibi başka rükünler de vardır.

+ Yorum Gönder