+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Selam olsun meleklere Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. zxczxczxc
  Emekli
  Reklam

  Selam olsun meleklere

  Reklam

  Selam olsun meleklere Mumsema Arkadaşlar sabah kalktım. Abdest aldım namaza durdum. Çok zindeydim çok güzel bi namaz oldu ama. Sünneti kılarkende farzı kılarkende en son selam veririz ya. Orada ne diyeceğimizi unuttum. İkisindede sağa dönerken;selam olsun sağ yanımdaki meleğe,sola dönerken;selam olsun sol yanımdaki meleğe,dedim.Normalde söylediğimizin anlamını bilmiyodum. Ben Allah kabul eder diye düşünüyorum fakat fetvasız iş yapmak istemem. Bilgisi olan var mı ?

 2. zxczxczxc
  Emekli

  Cevap: Selam olsun meleklere


  Reklam


  Bilgisi olan kimse yok mu ???

 3. Galus
  Devamlı Üye
  Hanefi Uluları'nın Mezhebinde bir görüşe göre sağa ve sola verilen selam (en azı es-Selâmu Aleykum) vacib, bir görüşe göre sağa vermek vacib, sola vermek sünnettir.

  namazda iken türkçe yada başka bir dil ile söz edilmez.

  şafii mezhebine göre birinci selam farz ikincisi ise sünnettir.
  ..

  İBADET DİLİ KUR'AN DİLİDİR

  "Namaz bir ibadettir. Bu dinin peygamberi olan Hz. Muhammed (a.s.m) namazı nasıl kılmışsa, bir Müslüman da öyle kılar. Namazın rükuunu ve secdesini değiştiremediği gibi, namazlarda okunan sureleri, tesbihleri, tekbiri ve diğer duaları da değiştiremez. Çünkü ibadet her yönüyle bir bütündür. O bütünlük içinde bir anlam taşır. Bu açıdan namazdaki ibadet dili Kur’ân dilidir.

 4. islamyolu
  Emekli
  sadece Es-selam demeklede namazdan çıkmış olursun kardeş. Aleyküm ve rahmetullah demekte En sahi görüşe göre Vaciptir. bazıları sünnet olduğunu söylemişlerdir. genele göre birinci selamla namazdan çıkılmış olur.

  '' şüphesiz ki bu namazda insanların kelamından en ufak birşeyin bulunması uygun olmaz. '' (müslim ,mesacid: 7 no: 537 ,1/381)

  bilen birisi söyler inşaAllah. arkadaşın namazı bozulmuşmudur. kendi kendime birşeyler bulmaya çalıştım. benden bir şey olmaz onu anladım. namazı nelerin nasıl bozacaklarını çok iyi biliyorum. ama buradan birşey çıkaramadım. Türkçe kelam konuşmuş arkadaş orada. selam olsun demiş. Es-selam kelimeside çıkmamış doğru olarak. düşündüğüm şeyide yazamıyorum. yanlış olur korkusundan.

 5. zxczxczxc
  Emekli
  Hayır tam o sırada unuttum. Saygısızlık olmasın diye selam olsun dedim. Bilerek yapılan bişey değil. Oturup ne diyeceğim diye düşünsem saygısızlık olurdu diye.

 6. KulBarış
  Üye
  bunu en yakın bir camii imamına danışman yahut okulda yada çevrende bildiğin Din kültürü öğretmeni varsa ona danış.daha sağlıklı yanıtlar alabilirsin.

  burada vereceğimiz yanlış bir cevap doğru yoldan saptırabilir.

 7. Galus
  Devamlı Üye
  Alıntı kulbarış Nickli Üyeden Alıntı
  bunu en yakın bir camii imamına danışman yahut okulda yada çevrende bildiğin Din kültürü öğretmeni varsa ona danışdaha sağlıklı yanıtlar alabilirsin

  burada vereceğimiz yanlış bir cevap doğru yoldan saptırabilir
  cevap verecek kapasitede değilseniz vermezsiniz olur biter.
  burada yeterince imam veya bu yolda giden kardeşler var siz merak etmeyin.verilen cevaplar gayet açık ve net.

 8. zxczxczxc
  Emekli
  Din kültürü hocam bir seferlik için caizdir dedi.

 9. islamyolu
  Emekli
  bunu en yakın bir camii imamına danışman yahut okulda yada çevrende bildiğin Din kültürü öğretmeni varsa ona danış.daha sağlıklı yanıtlar alabilirsin.

  burada vereceğimiz yanlış bir cevap doğru yoldan saptırabilir.
  iyi kardeş bu siteden imamlar hocalarda faydalanıyor. içimizde imam olanlarda var. hafızlarda var. çok kaliteli Ehli sünnet Arkadaşlar var. emin olki onlar bu konuyu görmedi görselerdi cevabını verirlerdi. Benim Fıkıh yönüm Zayıf biraz. Çünkü en zor konu Fıkıhtır.


  Din kültürü hocam bir seferlik için caizdir dedi
  Aradan iyi sıyrılmış kardeş. bak sen selam verdin sağa selam verdigin zaman es-selam desen namazdan çıkmış olursun. Gerisi Türkçe olsa sonuç değişmez. diye bir düşündüm. selam olsun sağımdaki meleğe demişin. işte burada Namaz bozulabilir mi diye düşünmüştüm.. Türkçe kelam konuşmuşun. Ehli sünnet Alimlerimiz Sağa sadece selam verilsede namazdan çıkılmış olur demişlerdir. sende selam vermişin. çıkmışın namazdan ardından olsun sağımdaki meleğe bunun hükmü kalmıyor o zaman.  kardeş Namaz içinde Kesinlikle Türkçe dua etme. türkçe birşeyler deme. bozulur namazın.

 10. zxczxczxc
  Emekli
  Yok yok. Kur'an diliyle ediyorum tabiki. Ama unuttum o an. Ayrıca sanki ara sıra bu istisnalarda namazı bozar diye hüküm vermek sanki bana Allah'a sevgi ile değil korku ile yaklaşmak gibi geliyor. Günah işlersem tabii kii Allahdan korkarım ama bu gibi durumlarda biraz sevgi ile yaklaşmak daha huzur verici bence. Tabii ki en doğrusunu Allah bilir.

+ Yorum Gönder