+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yemini geri almak varmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. metro44
  Üye
  Reklam

  Yemini geri almak varmı

  Reklam

  Yemini geri almak varmı Mumsema Abimin facebook'ta özel şeylerine baktım. Oda yakaladı sonradan bana baya bir bağırdı. Sonra yemin ettirdi. Ona beni affet dedim oda, eğer bir daha bakarsan annen baban ölsün dedi. Bende ona tamam dedim. Ancak sonradan annem babama bir şey olacak diye içime bir kurt düştü. Abime dedim tövbe etti. Acaba yemini geri almak diye bir şey var mıdır? varsa nasıl olur?

 2. ahsenah
  Devamlı Üye

  Cevap: Yemini geri almak varmı


  Reklam


  Yemin bozmanın kefareti :Kur'ân-ı Kerim'de: "(Yeminin) Keffâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) keffâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz" (el-Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

 3. HAMMADUN
  Emekli
  eğer bir daha bakarsan annen baban ölsün dedi Bende ona tamam dedim
  Yemin öncelikle ALLAH ADINA yapılandır. Burada iki kardeş temennide bulunmuşsunuz ve kötü bir temennide bulunmuşsunuz doğrusu..... Burada yapılacak olan şey, öncelikle yemin nasıl edilir onu öğrenmek ve sonrasında başkası üzerine değil, kendi üzerinize yemin edebileceğinizdir.

  ANAM BABAM YOLUNA FEDA OLSUN YA RASULALLAH..... Bu yemin değil, teminnidir. Hemde iyi bir temennidir. Hatta duadır.

  ANAM BABAM.... En değer verdiklerim.

  YOLUNA FEDA OLSUN..... İSLAM ŞERİATI ve SÜNNET-i SENİYYE'ye feda olsunlar (ŞEHİT OLSUNLAR) akabinde....

  CANIMDA YOLUNA FEDADIR YA RESULALLAH buda bir temenni ve kendine dua'dır. Ancak Allah Rasulü(S.A.V.) o temenniye AMİN dediğinde o temenni mühürlenmiştir. Yok sukut geçmiş ise, O boştan konuşmaz ayeti kerimesi'nin hakkını veriyor demektir. Geçmemişse muhakkak kendisine şehit olacaklar bildirilmiştir. Onu mühürlemek adına AMİN der.

  Hülasa metro44 kardeşim, temenni yemin değildir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
yemini geri almak,  yemini geri alma,  yemin geri alma,  yemin geri almak,  ymin almak