+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dişimin arasına et kacıyor bu güsle engelmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emniciba
  Hep Üye
  Reklam

  Dişimin arasına et kacıyor bu güsle engelmi ?

  Reklam
 2. emniciba
  Hep Üye

  Cevap: dişimin arasına et kacıyor bu güsle engelmi ?


  Reklam


  cevaplayacak kimse yokmu ?

 3. Galus
  Devamlı Üye
  forum kurallarına uyalım kardeş sorunuzu sormuşsanız istisnalar hariç muhakkak cevap alacaksınızdır yeterki sabırlı olalım selametle kal...

  Dişlerin arasında kalan et parçaları gusle mani mi?

  Ağız ve burunu yıkamanın ölçü ve sınırı, abdest konusunda belirtildiği gibi, ağıza bol su verip çalkalamak, buruna bol su verip genize kadar çıkmasını sağlamaktır.

  Belirtilen şekil, yıkayıp temizlemenin sünnete uygun olanıdır. Bunun dışında konuyu inceliyecek olursak, cünüp kimsenin sadece ağzına su alıp çalkalamadan onu içse bile yine de ağzını yıkamış sa-yılır. Böylece farz olan guslü yerine gelmiş olur. Yeter ki ağıza alı-nan su ağzın her tarafını ıslatmış olsun. O halde suyun çok az bulun-duğu veya havanın tazla soğuk olduğu veya olağanüstü bir durum meydana geldiği vakitlerde ağıza bir yudum su alıp onunla yetin-mek caizdir. Normal vakit ve şartlarda Sünnete uygun ideal şeklini yapmak çok daha faziletlidir.

  Ayni meseleye Fetâvâ-yi Hindiyye, Bedâyi' ve Bahrirâik'de yer verilmiştir. Dişler arasındaki ufak kırıntılar suyun dibe nüfuz et-mesine engel bile olsa yine de farz yerine gelmiş sayılır. Ne var ki ihtiyata uygun olanı, dişler arasındaki kırıntıları çıkarıp ağzı öylece yıkamaktır. Fethulkadîr'de özellikle bu husus üzerinde durulmuş ve ihtiyata uygun olduğu belirtilmiştir. Bunun için burun deliklerinde kuruyup kalan sümük bol su ile temizlenmelidir. Aksi halde guslün yerine gelmesine engel sayılır.

  Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/50.

+ Yorum Gönder