+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ben namazı yanlış kılıyormuşum:S Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Ben namazı yanlış kılıyormuşum:S

  Reklam

  Ben namazı yanlış kılıyormuşum:S Mumsema örnek sabah namazı önce sünnet sonra farzlar kılıyormuş ama ben tam tersini yapıyormuşumne yapmam gerekiyor şimdi

 2. Muhammed_Enes
  محمد أنس

  Cevap: Ben namazı yanlış kılıyormuşum:S


  Reklam


  Şimdiye kadar bilmediğiniz için mesul değilsiniz inşaAllah. Bundan sonra önce sünnet sonra farzı kılarsınız inşaAllah. Önemli olan ettiğiniz niyettir. Allah kabul etsin kardeşim.

 3. ordeall
  Emekli
  ALLAH razı olsun kardeşim bide dün arife diye 10 rekat namaz kıldım ama ilkinde niyet ettim ALLAH rızası için kılmadıgım namazları kılmaya dedim sonrasında niyet etmedim öyle 10 rekat kıldım bişey olur mu?

 4. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Akşam namazında farz öncedir.

 5. Muhammed_Enes
  محمد أنس
  10 rekat kılarken kaç rekatta bir selam verdiniz? Ayrıca Namaza başlamadan önce Namazın Rükunleri vardır. Ki bunlar aynı zamanda namaz kılan kişi içinde farzdır. Ve ilk farzıda niyet etmektir. Kişi kılacağı namazı mutlaka niyet etmeli..

 6. ordeall
  Emekli
  şey bu aynı ögle namazı gibi oldu 4.rekatta selam verdim sonra tekrar 4.rekatta selam verdim sonra son 2 rekat kıldım içimden geldi kıldım öyle her akşam aslında yatmadan önce 2 veya 4 rekat namaz kılıp öyle yatmamk istiyorum ama nasıl niyetlenip kılmam gerekiyor namazda ruhum daralıyor bazen ama kılmadanda edemiyorum

 7. Muhammed_Enes
  محمد أنس
  Namazlarda niyet de şarttır. Şöyle ki: Niyet aslen bir azimden ve kesin bir iradeden ibarettir. Kalbin bir şeye karar vermesi ve bir işin ne için yapıldığını düşünmeksizin bilmesi demektir.

  Namazla ilgili niyet, Yüce Allah'ın rızası için ihlasla namazı kılmayı istemek ve hangi namazın kılınacağını bilmektir. Yapılan işlerin önemleri ve sevabları niyetlere göredir. İnsanın niyeti halis (sırf Allah rızası için) olmalıdır. İnsan yapacağı bir ibadeti şuurlu bir halde yapmalıdır. Yapacağı işle, Allah rızası gibi, yüksek bir gaye gözetmeli ve gaflet içinde bulunmamalıdır.

  Niyet kalbe aittir. Bununla beraber kalb ile niyet yapıldıktan sonra dil ile de söylenmesi daha iyidir. Bir insan başlayacağı bir namaza, kalb ile niyet edip de dili ile bir şey söylemese, o namazı caiz olur. Fakat kalb ile niyet etmekle beraber "şu vaktin farzını veya sünnetini kılmaya niyet ettim" demesi, daha iyidir. Bu şekilde, hem kalb, hem de dil ile niyet edilmesi, sahih olan görüşe göre müstahabdır. Kalbden niyet olmaksızın dil ile yapılan niyet sahih değildir.

  Farz namazlarla bayram ve vitir namazlarından bunları yerine getirirken hangi vakitler olduğunu belirlemek gerekir: "Bugünkü sabah namazına" veya "Bugünkü cuma namazına, bugünkü vitir namazına, bugünkü bayram namazına" diye niyet edilir. Yalnız farz namaza niyet etmek yeterli değildir. Böyle bir niyetle farz namazları tayin edilmiş olmaz. Fakat hangi namaz olduğu belirlenmeksizin vakit içinde: "Bu vaktin farzını kılmaya" diye niyet edilmesi kafi gelir. Rekatların sayısını anmaya gerek yoktur. Yalnız cuma namazı böyle değildir; onu vaktin farzı niyeti ile kılmak olmaz; çünkü asıl vakit öğlenindir, cumanın değildir.

  Nafile namazlara gelince: Bunlarda sadece namaza niyet etmek kafidir. Fakat şu vaktin ilk sünnetine veya son sünnetine niyet ettim, diye de kılınırlar. Bu namazların müekked veya gayri müekked olduklarını belirlemeye de gerek yoktur.

 8. islamyolu
  Emekli
  kardeş bir namaz hocası bulundur yanında. bunlar önemlidir . Sünnet nedir vacip nedir, Farz nedir. Bunları öğren. ben diyorumki Bir namaz hocası kitabı al ona bir kaç gün kafanı yor. namaz kılman çok güzel. Allah kabul eder inşaAllah, namazın içindekilerde neler vaciptir, neler farzdır , neler sünnettir. bunları bilmen lazım..

 9. ordeall
  Emekli
  ALLAH razı olsun işte içimden geldi öyle kıldım ama iyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum

 10. islamyolu
  Emekli
  ALLAH razı olsun işte içimden geldi öyle kıldım ama iyimi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum
  İlimle yapılan az amel fayda verir, ilimsiz çok amel faydasızdır

  Bilerek yapılan az bir ibadet, bilmeyerek yapılan çok ibadetten daha iyidir.

  İlimle az amel faydalı olur, ilimsiz çok amelin kıymeti olmaz.

  İhlas ile yapılan az amel, kıyamette sana yetişir

  Allahü teâlâ, ancak ihlâsla yapılan ameli kabul eder


  bunlardan anlaşılacagı gibi herşeyde ilim gerek kardeş. Bilgisiz yapılan Amel insanı tehlikeye bile götürür. yani Namazı ben en ince ayrıntılarına kadar öğrenmek için çabalıyorum. tam sünnete uygun olması için elimden geleni ediyorum. hiç değilse şimdilik bir namaz hocası kitabı alıp Oradakileri tam kavrayıp aklına takılan sorularda bize sormanı isteriz.

 11. ahsen ravza
  Üye
  Bence birkaç gün kaynaklardan araştırma yapın iyice öğrenin...

+ Yorum Gönder