+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nerde o eski bayramlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yiğit nalan
  Üye
  Reklam

  Nerde o eski bayramlar

  Reklam

  Nerde o eski bayramlar Mumsema evet hiç düşündünüz mü nerde o eski bayramlar.insanın içinde heyecan olurdu.pırpır ederdi kalbimiz.herkes birbirine ziyarete gider.cıvıl cıvıl olurdu.ama şimdi öyle değil gibi geliyor.en azından ben böyle hissediyorum.sadece çocuklar için heyecanlı gibi gözüküyorsun.onların heyecanını paylaşıyorsun.neden böyle olduk ki.biz mi yaşlandık yoksa duygularımız mı köreldi.tüm kardeşlerimin kurban bayramı mübarek olsun.

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: nerde o eski bayramlar


  Reklam


  kardeşim bayram halen devam etmekte ve çok güzel geçmekte,ben nerede eski bayramlar diyenlere katılmıyorum.
  sizin için belki eskimiş olabilir fakat benim için belki başka kardeşler için bayramlar hep bayramdır. hoş şekilde karşılandığı müddetçe benim içimdeki heyecan elhamdulillah halen duruyor bayramlar çok güzel geçiyor...
  sizlerde hayırlı bayramlar. 3. yiğit nalan
  Üye
  sizin adınıza çok sevindim.ne güzel.bayramda tek hoşuma giden yer mezarlık ziyaretleri.evde ve mezarlıkta yasin-şerif,amme ve tebareke okurken içim coşku doluyor.ama o mezarlıktan çıkınca tekrar düşüncelerim aynı oluyor.

 4. Galus
  Devamlı Üye
  bayramları canlandırmak sizin elinizdedir kardeşim zaten bayram günlerinde ayrı bir manevi tad oluyor ayrı bir ortam çok güzel bak bunları yazarken bile içim kıpır kıpır oluyor ne güzel bayram geliyor
  sizlerde bayramı neşeleendirebilirsiniz...
  nasıl derseniz size söylerim...

 5. yiğit nalan
  Üye
  nasıl?ben de sizin gibi düşünmek isterim tabiki en azından bu bayram denerim

 6. Galus
  Devamlı Üye
  bakın isminizden anladığım kadarı ile bayansınız inşaallah yanılmıyorumdur olsun bayda olsanız fark etmez:söyleyeceklerimi siz zaten eminim iyi biliyorsunuzdur..
  öncelikle ev ihtiyacı vs alınır kendiniz için ayrı temiz veya yeni kıyafetler alırsınız,
  gelecek misafirlere ayrı bir hazırlık kekler,pastalar ikramlar vs.
  arefe günü oruç tutmanın ayrı bir sevabı vardır,bayram günü sabah namazına kalkar güzel bir namaz baysanız camide...sonra eve dönerken yada bayan ise tekrar ederek teşrik tekbirleri getirilir.daha sora hem bay hemde bayan için bayram namazı kılarsınız aileyede tavsiye edersiniz hiç tavsiye ettinizmi?edin...
  bayram namazı için camide hutbe namaz derken bayramlaşma başlıyor kurbanlar şekerler,kurabiyeler sonra bayramlaşma evdekilerden en başta Anne ve Babadan başlayarak daha sonra ev efratlarıyla kucaklaşırsınız doya doya..aile ile mezara zaten gidiyoruz demiştiniz kabir ziyareti çok güzel.
  camilerimizde cemaat ile bayramlaşma yapın.çocukları sevindirecek şeyler mesela ufakta olsa harçlık çünkü bizlerde bu tür şeyden hoşlanırdık verin.
  daha sonra eve gelen misafirleri karşılayın hoş peş.güzel kokular erkek için sürünün.
  komşularında bayramını kutlayın uzak olanlarıda..küs iseniz barışın her nasıl küstü iseniz kırgınlık gitsin.arkadaşlar ile bayramlaşmaya çıkın gezin dolaşın ...hatta şeker toplayın ceblerinizi şöyle bi doldurun başına kadar taşsın ama .. utanmayı çünkü bu sizin hakkınız...müslümanların bayramı.
  kardeşim benden bukadar çok uzun oldu hakkınızı helal edin selametle kalın.

 7. BEYAZ_gul
  yasam
  Ne guzel Galus kardesim ben dediklerinizi yapiyorum.
  Sadece kabir ziyaretlerine gidemiyorum viyanada ikamet ediyorum
  Bende artik eskisi gibi degil diyenlerdenim.
  Ogluma aldigim bayramliklar sadece heycanlandiriyor beni
  Ortamdan olsa gerek .

 8. yiğit nalan
  Üye
  galus kardeşim anlatırken heyecanlandım.çoook güzel anlatmış.komşu ziyaretleri çok güzeldi eskiden.şimdi kimse kimseyi tanımıyor ki.sadece aile ziyaretlerini yapabiliyoruz.o da eğer kalabalık ailen varsa şanslısın.ama çoğu allahın rahmetine ulaştıysa o da içine oturuyor.ne oluyor mezarlık ziyaretlerinde daha çoğunluğa ulaştığın için daha bir doyurucu oluyor.yanlış anlama yaşım öyle 50 falan değil 40.bu yaşlarda böyle düşünüyorum ya 50 lerde ne düşünücem merak ediyorum.

+ Yorum Gönder