+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Oyundaki sanal para Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Oyundaki sanal para

  Reklam

  Oyundaki sanal para Mumsema oyunda kazanırsan sanal oyundaki paran artıyor ama oyun beceri oyunu şans değil haram mıdır?

  oyun bilardo.


 2. imam
  Üye

  Cevap: oyundaki sanal para


  Reklam


  bilardo oynamak caiz mi ki?

 3. what
  Emekli
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;


  Boş yere geçen her ânın pek çok fırsatları da beraberinde götürdüğü kabul etmemiz gereken bir gerçektir. Çünkü insanın vakti dünyanın ömrüne nisbetle çok az ve kısadır. Bu bakımdan, tek bir saniyesi dahi altından daha kıymetli olan zamanın, ebedî hayata nur ve ışık tutacak meşguliyetlerle geçmesi gerekir. Bunun için, mü’minin ibadeti ve işi bir hayır üzere olduğu gibi, geriye kalan zamanı da mânâsız olmamalı, meşru dairede yaşanmalıdır. Tâ ki, bir taraftan kazanırken, diğer yandan kaybetmiş olmasın. Zamanımızda, insanın zamanını katleden o kadar lüzumsuz meşguliyetler vardır ki, bunlardan birçoğu maddî ve mânevî gelişmeye bir sahip olmadığı gibi, insanı yaratılış hikmetinden uzaklaştırdığı da bir gerçektir. İşte, insan bu çeşit gayesiz ve hedefsiz şeylerden kendisini ne kadar çekip çevirse o derece kâr içinde olur. Belli bir mesai sarf eden ve çalışan insanın dinlenmesi ve istirahat etmesi ne kadar hakkı ise, İslâmın yasakladığı sınırı aşmamak şartıyla, bazı oyun ve eğlencelerde bulunmak da mümkün ve normaldir. Ama bu oyun ve eğlencelerin bir ucu, dinimizin haram kıldığı şeyerden birisine yaklaşır ve bulaşırsa, o oyun meşruiyetini kaybetmiş olur. Namaz ve ibadetlere engel olmamak ve harama girmemek şartıyla oyun oynamak caizdir.

  Selam ve dua ile... 4. Mirac01
  Üye
  Para için oynanırsa zaten haramdır , para için oynanmazsa dinin belirlediği ASLİ DELİLLERE ters düşmediğinden örfe, daha doğrusu FER'İ DELİLLERE bakılır.

  Eğer bir belde bunu kumar vesilesi olarak tanıyor , biliyor ise ki, genelde bu böyledir yani dine bağlı kesim tarafından bu oyun kumar gibi görülür .

  Nitekim Mecellenin 45. maddesi Örf ile tayin nass ile tayin gibidir.Bu Reddul Muhtarda da geçiyor 36.maddesi Adet muhakkemdir .Bu zamanda bilardo kerih görülüyor terketmek elbette ki evladır. Yukarda hocam zaten zaman kaybına değinmiş ancak bir başka durumdan bakılırsa el göz kordinasyonunu geliştirdiği ve zekayı geliştirdiği için (gerçekte kumar olmadan) arada sırada oynanabilir.

  Ancak bu tabiki nezih ve güzel ortamlarda oynanmalıdır , dumanaltı salonlarda oynanmamalıdır.

  VESSELAM.

+ Yorum Gönder