+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yeminimi nasıl bozarım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. berkayalty
  Üye
  Reklam

  Yeminimi nasıl bozarım ?

  Reklam

  Yeminimi nasıl bozarım ? Mumsema öncelikle herkese merhabalar. ben bundan yaklaşık 5 6 sene önce bir yemin ettim 'yemin ederimki bundan sonra sigara almayacağım ' diye ve bu yemini bozuk kefaretini vermek istiyorum ama çalışıyorum 10 fakire sabah ve akşam yemeği olan 6,5 tl yi benim yerime annem yada bir başkası verse o yemin bozulurmu lütfen cevap verin ???

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yeminimi nasıl bozarım ???


  Reklam


  öncelikle herkese merhabalar. ben bundan yaklaşık 5 6 sene önce bir yemin ettim 'yemin ederimki bundan sonra sigara almayacağım ' diye ve bu yemini bozup kefaretini vermek istiyorum ama çalışıyorum 10 fakire sabah ve akşam yemeği olan 6,5 tl yi benim yerime annem yada bir başkası verse o yemin bozulurmu lütfen cevap verin ???

  Merhaba kardeş,
  Yapılmayacağına dair yemin ettiğin şeyi yapmakla, yeminin bozulmuş olur.
  Yemin bozulduktan sonra keffaret tahakkuk eder.

  YEMIN KEFFARETI NEDİR NASIL VERİLİR?


  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.


+ Yorum Gönder
yeminimizi nasıl bozarız,  yeminimizi