+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ahiret Hayatıyla İlgili Kavramlar Nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. kerze
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ahiret Hayatıyla İlgili Kavramlar Nelerdir?

  Reklam
 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Ahiret Hayatıyla İlgili Kavramlar Nelerdir?


  Reklam


  Ahiret: Son, her şeyin sonu demektir. Dinimize göre ise; bu dünyanın sona ererek yeni ve ölümsüz (sonsuz) bir hayatın başlamasına Ahiret denilir.


  Kıyamet: Kelime olarak kalkmak, dikilmek, ayaklanmak ve doğrulmaktır. Terim olarak kıyamet İsrafil (a.s)'ın Peygamber Efendimizce " üflenen bir boru" olarak tanımlanan " Sur"a üflemesi sonucunda dünya hayatının sona ermesi, her şeyin alt üst edilerek yok olması, sonra yeniden dirilmesi ve mahşere doğru yönelmesidir.


  Sur: Kıyamet kopacağı zaman, dört büyük melekten biri olan İsrafil (as)'ın üfleyeceği, nasıl olduğu bilinmeyen boru.

  Ba's: Kelime olarak dirilme, diriltme, diriltilme anlamlarına gelir. Terim olarak kıyamet koptuktan sonra Allahü Teâlâ tarafından ölülerin diriltilmesi demektir.


  Haşir: Kelime olarak toplanma, bir araya gelme anlamlarına gelir. Terim olarak ise Allahü teâlânın bütün insanları, melekleri, cinleri, şeytanları ve diğer hayvan ve kuşları, gökte, yerde, denizde ne kadar büyük ve küçük canlı var ise, hepsini kıyâmet kopmasından (dünyânın son bulmasından) sonra diriltip, dünyâda yaptıklarının hesâbını vermek üzere Arasât denilen meydanda toplaması.


  Mizan: sözlükte terazi, ölçü âleti gibi anlamlara gelen mizan dini bir terim olarak Kıyamet günü insanların günah ve sevabını tartan ve nasıl olduğu bilinmeyen terâzi demektir.

  Sırat: Cennet'e geçilmek üzere, Cehennem üzerine kurulmuş, mahiyeti kesin bilinmeyen köprü demektir.


  Şefaat: Kıyamet günü, Allahü teâlânın izni ile başta Peygamber efendimiz (SAS) olmak üzere, diğer peygamberler, âlimler, şehitler, Salihler (iyi kimseler) ve küçük yaşta ölen Müslüman çocuklar ve Allahü teâlânın izin verdiklerinin; günahkâr olan müminlerin günahlarının affedilip Cehennem'den kurtulmalarını, cennetlik olanların da Cennet'teki derecelerinin artmasını Allah Teâlâdan istemeleri, bu hususta vâsıta olmaları.


  Cennet: sözlükte "bahçe, bitki, sık ağaçlarla örtülü yer" anlamlarına gelir. Terim olarak ise, çeşitli nimetlerle bezenmiş olan ve müminlerin içinde ebedi olarak kalacakları ahiret yurdudur.


  Cehennem: kelime olarak "derin kuru" anlamına gelen cehennem, ahirette kâfirlerin sürekli olarak, günahkâr müminlerin de günahları ölçüsünde cezalandırılacakları azap yeridir.

 3. Muhammed_Enes
  محمد أنس
  Sur'a üfürülüp, kıyamet koptuğunda tekrar dirilip haşr edildiğimizde, mizanda amel defterimiz tartılıp Sırat'tan Allahın Rahmeti ve Efendimizin Şefaatiyle geçip ahiret saadetini cennette yaşayan kullardan olmamız duasıyla...

 4. Misafir
  çok saolun çok fazla işime yaradı allah o kişiden razı olsun

 5. Misafir
  çok teşekkür ederim Allah razı olsun

 6. Misafir
  çok güzel yaa bi performans yaptımm

 7. Misafir
  Çok güzel olmuş çok teşekkür ederim

 8. Misafir
  Cook tesekkur ederim yapanlardan Allah raziolsun

 9. Misafir
  ahiret ile ilgili kavramlar ve anlamları iyi çok iyi

 10. Misafir
  Allah yapanlardan razı olsun sayenizde din perf.dan 1oo aldım

 11. Misafir
  çok teşekkür ederim.Çok yardımcı oldunuz :D

 12. Misafir

  Reklam


  Ya çok tesekkür ederim.Bunu yapandan allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ahiret kavramı nedir,  ahiretle ilgili kelimeler,  ahiret konusuyla ilgili kavram haritası,  ahiret ile ilgili terimler,  ahiretle ilgili kavram haritası,  ahiret ile ilgili kelimeler,  ahiretle ilgili bulmaca