+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Burçlar Dinimizce Caiz Midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Neim
  Üye
  Reklam

  Burçlar Dinimizce Caiz Midir?

  Reklam
 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Burçlar Dinimizce Caiz Midir?


  Reklam


  Zeyd ibni Halid el-Cühenî (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Hudeybiye’de gece yağan yağmurun ardından sabah namazını kıldırdı. Namazı bitirince insanlara yöneldi ve şöyle dedi:


  ‘Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?’ Sahabeler:
  −Allah ve Rasulü daha iyi bilir dediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  −‘Allah-u Teâlâ dedi ki: Kullarımdan bazıları bana inanmış, bazıları da inkâr etmiş oldu. Kim Allah’ın kerem ve rahmetiyle bize yağmur yağdı derse o kimse inanmış ve burçların tesirini inkâr etmiştir. Kim de şu ve şu yıldızın etkisiyle bize yağmur yağdı derse o kimse beni inkâr etmiş ve burçların tesirine inanmıştır.”
  Buhari

  Dergi ve gazetelerdeki şans burçlarına bakmak da bu anlamdadır. Kısmetinde yıldızların ve gezegenlerin etkisi olduğuna inanırsa müşrik’tir. Eğlence olsun diye okursa asidir, günahkârdır. Çünkü şirk olan bir şeyi okuyarak eğlenmek caiz değildir. Ayrıca, şeytan kalbine yazılanlara inanmayı sokabilir. Şirk’e düşmesine sebep olur.
  Allah (Azze ve Celle) faydalı kılmadığı şeylerde faydalı olduğuna inanmak da şirk’tir.


 3. _müberra_
  Devamlı Üye
  burçların insan mizacı üzerinde etkisi var ama ,ona göre yaşamak değilde; birini burcuna göre tahlil edebilmek kişiyi bi fikir sahibi eder

 4. what
  Emekli
  Şahsen burçlara inanıyorum,gerçekten de na zaman okusam çoğu zaman doğru çıkıyor.Bugün ki burcumun yorumu gibi.Yine doğru.Daha sabah yengemle tartışıyorduk,neden bana iş yaptırıp emir verip duruyorsun diyordu.Burda burçlar konusunu görünce bi bakayım dedim ve alttaki yorumlarla karşılaştım

  Başkalarına emir vermekten çok hoşlanıyorsunuz ve herkesi sizin kurallarınıza uymaya zorluyorsunuz. Bu bencilliğe bir son vermenin zamanı geldi de geçiyor bile. Etrafınızdakileri, sizi seven insanları bu şekilde üzmeye hiç hakkınız yok. Şu sıralar iş yerinde birtakım problemler yaşayabilirsiniz. O yüzden biraz yalnız çalışmaya gayret edin. İkili diyaloglardan kaçının. Yalnızsanız mükemmeli aramaktan artık vazgeçin. Mutluluk uzak değil.

 5. islamyolu
  Emekli
  burçlar Kuranda geçer burçların insanlara etkisi var. ama Allahın yaratmasıyla. Burçlar birşey yaratmıyor. mesela bir soğuk hava hastalıga etkisi var oldugunu biliyoruz. Ama biliyoruzki O hastalığı yaradanda Allahtır. diğerleri bir sebeptir. mesela Doğdugun ortamda ten rengin bile farklı oluyor. hava iklim şartlarına göre sertliğin kabalıgın göz rengin bir çok şey oluyor. Yetim kardeşimin verdiği hadisi şerifte söylenmek istenen. Olayları yaradan Allah oldugunu bilmeyip. Yıldızın etkisiyle yağmur yagdı diyip Yıldızı yaradan yerine konulmasıdır. bu durumda tabiki şirk olur.

  normalde ona bakarsak kendimizde söyleriz. bugün hava bulutlu yağmur yağabilir deriz. o hadisi şerifi o şekil anlarsak çoğu söyledigimiz sözler şirk olur. Dolayısıyla Burçlar vardır. Kurandada sabittir.

  Andolsun biz, gökte birtakım burçlar yarattık ve bakanlar için onu süsledik. (Hicr 16 )

  Gökte burçları var eden, onların içinde bir kandil (güneş) ve nurlu bir ay barındıran Allah, yüceler yücesidir. (Furkan 61 )

  yani herşeyi yaradan Allah bildikten sonra sorun yoktur. Burçlar bir sebeptir.

 6. Misafir
  Yav kardeşim dini saptırmayın hadisi saptırmayın dediğinize göre büyü de caiz olur çünkü sen yaparsın sonuç yine Allaha kalır tabi her şey Allahtan

 7. jerusselam
  Devamlı Üye
  burç ve benzeri şeyler gayba iman akidesine ters işlerdir. Kesinlikle uzak durmak gerekir.

 8. Misafir
  Şahsen ben burçlara hiç inanmıyorum. Tabi ki de günahtır.Kur'an da burçlar geçer. Eğlence olsun diye burçları takip edenler haram işler,inananlar ise küfre girmiş olur.Benim bir arkadaşım var.Burcu terazi.Terazi burcu aşk tanrıçası olarak bilinen Venüs tarafından yönetilir ve tüm burçlar arasında en dengeli olanıdır. Ondan daha hoş olan bir burç daha bulmak oldukça zordur. Tüm burçlardan daha zarif ve kibardır. Terazi burcu adaleti, siyaseti ve dengeyi temsil eder. Yıldızımdan dolayı güzellik ve sevgi ile donatılmıştır. Buda anlamı.Sakızlarda çıkan fallara hep inanıyor.Anlamından kendine alakası yok.

 9. Misafir
  inanmak doğru değil ama yine de bilinmez!!

 10. Misafir
  Ben günlük burç yorumuna inanmıyorum ama normalde kendi burcumun özelliklerine baktığımda bu özellikleri taşıyorum nasıl oluyor bende anlamıyorum ama bir gerçek vardir ki bizim geleceğimizi sadece allah bilir bu burcmus bilmem falmış hepsi yalan allaha şirk koşmak kadar günahtır 👳☺😊☺😊

 11. Misafir
  Kardeşim diyorsunya bilmiyom ama doğru çıkıyor burçlar bu burçlar gelip boğa burcu(yıldızı) mesela gelip benim zamanımda doğan cocuk sert cimri olacak gelip böyle mi demiş hayır ben bügüne kardar bi yıldızın konuştuğunu görmedim insanlar uyduruyor ya tutarsa ben inanmıyorum burçlara ama baktım sıfır hiç tutmadı bak demekki neymiş yalanmı kafirler tarafından ALLAHI unutturmak için kurgulanmıştır bide eskiden inanılan tanrı isimleri bu daha kötü diyorsunya doğru çıktı misal mevsimden mevsime geçtiğimizde doktorlar ne diyor mevsim değişikliği insanları yorgun hasta sinirli sersem vesayre işte böyle yapabilir diyorlar bunu doktır önceden biliyomu yok tahmin ediyo böyle olabilir diyor çünkü mevsim değişikliği mikropların çok olduğu dönemdir süreçte gelişmiş, tecrübeyle yoğrulmuş. Doğrularla yanlışlar karışmış. Elbette belli tarihsel dönemlerde doğanlara Allah belli kişilik özellikleri takdir etmiş olabilir. Ancak böyle bir şey varsa bu Allah’ın planıdır, yıldızların veya başka şeylerin etkisi değildir. Kişiliğimiz genetiğimizle, sülale ve aile alışkanlıklarımızla, aileden aldığımız ilk terbiyeyle ve zaman içerisinde öğrendiklerimizle gelişir.
  Bu konuda şu hadisleri de dikkatinize sunarım: “Ahir zamanda fala (burçlara) inanıp, kaderi inkâr edenler çıkacaktır.” (Tirmizi) Allah bu yıldızları üç şey için yaratmıştır: Onları göğün süsü kıldı, şeytanlara atılacak taşlar kıldı, kendileriyle yön tayin edilen işaret kıldı. Kim yıldızlar hakkında bunlardan başka yorumlar yapmaya kalkarsa hata eder ve nasibini kaybeder, kendisini ilgilendirmeyen ve bilgisi olmayan hatta bilmekte peygamberler ve meleklerin bile acze düştükleri bir hususta kendini külfete sokar.” Kütüb-ü Sitte(Hadis No : 5759) “ALLAH SONUMUSI HAYR EYLESİN ALLAHA EMANET

 12. Misafir

  Reklam


  Arkadaşlar bana soracak olursanız bence bu burçların,büyücülükten bir farkı yok bana göre.Ben böyle şeylere inanmam fakat çoğu zaman tıpatıp beni anlatıyorlar sanki. Teşekkür ederim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
burclara inanmak günah mı,  burçlara inanmak caiz mi,  burçlar günah mı,  burclara inanmak gunahmi,  burçlar caiz mi,  burçlara bakmak günah mı,  burçlar günah mıdır