+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kul hakkı olan da veli olabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. avamdan
  Üye
  Reklam

  Kul hakkı olan da veli olabilir mi?

  Reklam

  Kul hakkı olan da veli olabilir mi? Mumsema Selamun aleyküm,
  Ben geçmişi pek de iyi olmayan bir insanım. Kimim hakkında olduğunu dahi bilmediğim kul hakları var üzerimde. Şayet, sahiplerini bilemiyorum. Kendimce günahlarıma pişman oldum fakat, kul hakkı çok derin mesele. Son zamanlarda da ilmimi artırma adına çalışmalar yapıyorum. Şu an Abdulkadir Geylaninin kitabını okuyorum. Yakında Risalei Nura da başlamayı düşünüyorum inşaallah. Allahın cemalini perdesiz görenlerden olmak istiyorum, lakin cehennemden cennete gidenlerin de bu mükafata mazhar olup olmayacaklarını bilmiyorum. Ayrıca, Allahın veli kullarından olmak istiyorum ama üzerimde kul hakları buna mani olur mu diye endişeleniyorum. Dünyadan ve insanlardan sıkıldığım için bu yolu tercih etmek istiyorum. Ne olursa olsun, zaten herşeyi Allah yapmıyor mu? Herşey Onun tecellileri değil mi? Bizim tek görevimiz kulluk etmek. Rızık endişesi, sebeplere takılmak beyhude. Bu görüşümde hatalı mıyım?

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kul hakkı olan da veli olabilir mi?


  Reklam


  ve aleykumusselam kardeş konu hakkında Peygamberimiz(s.a.v)in
  hadislerini oku yardımcı olur inşaAallah,ayrıca sahibini bulamadığın
  dünya yüzünde helalleşmen mümkün olmayan hak sahipleri adına
  sadaka ve hayır işlemen bol,bol tövbe istiğfar etmenin
  uygun olduğunu bildirir alimlerimiz İnşaallah Allah (c.c) helalleştir
  öbür tarafta


  "Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helâllaşsın! Çünkü âhırette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevâblarından alınır, sevâbları olmazsa, hak sâhibinin günâhları buna yüklenir." [Buhârî]

  “Mü’minin ruhu, ödeninceye kadar borcuna bağlı kalır” [Ebu Hüreyre- Tirmizî, Cenâiz 74. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sadakât 12]

  "Kibri, hıyâneti ve kul borcu olmayan mü'min, Cennete girer." [Nesâî]

  "Kul hakkı, mü'minin ayıbı, kusûrudur." [Ebû Nuaym]


 3. avamdan
  Üye
  Allah razı olsun cevap için. Beni teselli ettiniz. Kul hakkı büyük yük. Bence sorduğum sorunun doğruluğunu bulmak için, denemem lazım. Bişri Hafi de içki içen bir insanken Hakk katında büyük makamlara ulaşıyor. Tek tesellim bu. Yani günahkar da Allaha yakin ve muhabbet kazanıyormuş.

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allah razı olsun cevap için Beni teselli ettiniz Kul hakkı büyük yük
  amin kardeşim Allah (c.c) cümlemizden razı olsun.

  Bişri Hafi de içki içen bir insanken Hakk katında büyük makamlara ulaşıyor Tek tesellim bu Yani günahkar da Allaha yakin ve muhabbet kazanıyormuş
  Şirkten başka günahların samimi bir şekilde tövbe edildiği sürece
  affedileceği Peygamberimiz (s.a.v)tarafından bildirilmiştir.
  aşağıdaki konu ile ilgili Ayet ve hadisleri okuman faydalı
  olacaktır İnşaAllah.
  Bu arada aramıza hoş geldinkardeşim,hayırlı olur İnşaAllah
  --------------------------------------

  BAKARA SÛRESİ
  (160) Ancak tövbe edip durumlarını düzeltenler ve gerçeği açıkça ortaya koyanlar (lanetlenmekten) kurtulmuşlardır. Çünkü ben onların tövbelerini kabul ederim. Zira ben tövbeleri çok kabul edenim, çok merhamet edenim.

  NİSÂ SÛRESİ
  (18) Yoksa, (makbul) tövbe, kötülükleri (günahları) yapıp yapıp da kendisine ölüm gelip çatınca, "İşte ben şimdi tövbe ettim" diyen kimseler ile kâfir olarak ölenlerinki değildir. Bunlar için ahirette elem dolu bir azap hazırlamışızdır.

  NİSÂ SÛRESİ
  (26) Allah, size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

  NİSÂ SÛRESİ
  (27) Allah, sizin tövbenizi kabul etmek istiyor. Şehvetlerine uyanlar ise sizin büyük bir sapıklığa düşmenizi istiyorlar.

  NİSÂ SÛRESİ
  (64) Biz her peygamberi sırf, Allah'ın izni ile itaat edilmek üzere gönderdik. Eğer onlar kendilerine zulmettikleri zaman sana gelseler de Allah'tan günahlarının bağışlamasını dileseler ve Peygamber de onlara bağışlama dileseydi, elbette Allah'ı tövbeleri çok kabul edici ve çok merhametli bulacaklardı.

  A'RÂF SÛRESİ
  (153) Kötülükleri işleyip de sonra ardından tövbe edenler ile iman (larında sebat) edenlere gelince şüphe yok ki, Rabbin ondan (tövbeden) sonra elbette çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

  Tövbenin kabulü ile ilgili hadisler


  ولمسلم عن أبى هريرة رَضِىَ اللَّهُ عَنْه ]أنَّ النَّبىَّ # قالَ: مَنْ تَابَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ مِنْ مَغْرِبِهَا تَاب اللَّهُ عَلَيْهِ[

  .3. (951)- Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Kim güneş batıdan doğmazdan evvel tevbe ederse Allah tevbesini kabul eder." [Müslim, Zikr 43, (2703).]

  ـ4ـ

  وعن ابن عمر رَضِىَ اللَّهُ عَنْهما ]أنَّ رسولَ اللَّه # قال: إنَّ اللَّهَ يَقْبَلُ تَوبَةَ الْعَبْدِ مَا لَمْ يُغَرْغِرْ[. أخرجه الترمذى وصححه

  .4. (952)- İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Son nefesini vermedikçe Allah, kulun tevbesini kabul eder." [Tirmizî, Da'avât 103, (3531); İbnu Mâce, Zühd 30, (4253).]  وعن أبى سعيد رَضِىَ اللَّهُ عَنْه. ]أنَّ رسولَ اللَّه # قال: كانَ فِيمَنْ كانَ قَبْلَكُمْ رَجُلٌ قَتَلَ تِسْعَةً وَتِسْعِينَ نَفْساً فَسألَ عَنْ أعْلَمِ أهْلِ ا‘رْضِ. فَدُلَّ عَلى رَاهِبٍ فَأتَاهُ فقَالَ: إنَّهُ قَتَلَ تِسْعَةً وَتِسْعِينَ نَفْساً، فَهَلْ لَهُ مِنْ تَوْبَةٍ؟

  قَالَ: َ. فَقَتَلَهُ فَكَمَّلَ بِهِ مِائَةً، ثُمَّ سَألَ عَنْ أعْلَمِ أهْلِ ا‘رْضِ فَدُلَّ عَلى رَجُلٍ عَالِمٍ فَأتَاهُ فَقَالَ. إنَّهُ قَتَلَ مِائَةَ نَفْسٍ، فَهَل لَهُ مِنْ تَوْبَةٍ؟ فقَالَ نَعَمْ. وَمَنْ يَحُولُ بَيْنَكَ وَبَيْنَ التَّوْبَةِ؟ انْطَلِقْ إلى أرْضِ كَذَا وَكذَا. فَإنَّ بِهَا نَاساً يَعْبُدُونَ اللَّهَ فَاعْبُدِ اللَّهَ مَعَهُمْ وََ تَرْجِعْ إلى أرْضِكَ فَإنَّهَا أرْضُ سُوءٍ، فَانْطَلَقَ حَتَّى إذَا انْتَصَفَ الطّرِيقَ أتَاهُ مَلَكُ الْمَوتِ فَاخْتَصَمَتْ فِيهِ مََئِكَةُ الرَّحْمَةِ وَمََئِكَةُ الْعَذَابِ. فَقَالَتْ مََئِكَةُ الرَّحْمَةِ إنَّهُ جَاءَ تَائِباً وَمُقْبً بِقَلْبِهِ إلى اللَّه تعالى. وَقَالَتْ مََئِكَةُ الْعَذَابِ: إنَّهُ لَمْ يَعْمَلْ خَيْراً قَطُّ. فَأَتَاهُمْ مَلَكٌ في صُورَةِ آدَمِىٍّ فَجَعَلُوهُ بَيْنَهُمْ. فقَالَ قِيسُوا مَا بَيْنَ ا‘رْضَيْنِ فَفِِى أيِّهِمَا كَانَ أدْنَى فَهُوَ لَهُ، فَقَاسُوا فَوَجَدُوهُ أدْنَى إلى ا‘رْضِ التَّى أرَادَ بِشِبْرٍ. فقَبَضَتْهُ مََئِكَةُ الرَّحْمَةِ[. أخرجه الشيخان.زاد في رواية: فَلَمَّا كانَ بِبَعْضِ الطَّرِيقِ أدْرَكَهُ الْمَوْتُ فَجَعَلَ يَنُوءُ بَصَدْرِهِ نَحْوَ الْقَرْيَةِ الصَّالِحَةِ فَجُعِلَ مِنْ أهْلِهَا

  (954)- Ebu Said (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yaşayanlar arasında doksan dokuz kişiyi öldüren bir adam vardı. Bir ara yeryüzünün en bilgin kişisini sordu. Kendisine bir râhib tarif edildi. Ona kadar gidip, doksan dokuz kişi öldürdüğünü, kendisi için bir tevbe imkânının olup olmadığını sordu. Râhib: "Hayır yoktur!" dedi. Herif onu da öldürüp cinayetini yüze tamamladı.

  Adamcağız, yeryüzünün en bilginini sormaya devam etti. Kendisine âlim bir kişi tarif edildi. Ona gelip, yüz kişi öldürdüğünü , kendisi için bir tevbe imkânı olup olmadığını sordu. Âlim: "Evet, vardır, seninle tevben arasına kim perde olabilir?" dedi. Ve ilâve etti:
  "- Ancak, falan memlekete gitmelisin. Zîra orada Allah'a ibadet eden kimseler var. Sen de onlarla Allah'a ibadet edeceksin ve bir daha kendi memleketine dönmeyeceksin. Zira orası kötü bir yer."

  Adam yola çıktı. Giderken yarı yola varır varmaz ölüm meleği gelip ruhunu kabzetti. Rahmet ve azab melekleri onun hakkında ihtilâfa düştüler. Rahmet melekleri: "Bu adam tevbekâr olarak geldi. Kalben Allah'a yönelmişti"dediler. Azab melekleri de: "Bu adam hiçbir hayır işlemedi" dediler.

  Onlar böyle çekişirken insan suretinde bir başka melek, yanlarına geldi. Melekler onu aralarında hakem yaptılar. Hakem onlara: "Onun çıktığı yerle, gitmekte olduğu yer arasını ölçün, hangi tarafa daha yakınsa ona teslim edin" dedi. Ölçtüler, gördüler ki, gitmeyi arzu ettiği (iyiler diyarına) bir karış daha yakın. Onu hemen rahmet melekleri aldılar."

  Bir rivayette şu ziyade var: "Bir miktar yol gidince, ölüm gelip çattı. Adamcağız yönünü sâlih köye doğru çevirdi. Böylece o köy ehlinden sayıldı." [Buharî, Enbiya 50; Müslim, Tevbe 46, (2766); İbnu Mâce, Diyât 2, (2621).]  وفي أخرى: ]فَأوْحَى اللَّهُ تَعالى إلى هذهِ أنْ تَبَاعَدِى، وَإلى هذِهِ أنْ تَقَرَّبِى، وَقالَ: قِيسُوا مَا بَيْنَهُمَا[

  .7. (955)- Bir diğer rivayette (aynı hikaye ile ilgili olarak) şöyle denmiştir: "Allah Teâla beriki köye adamdan uzaklaşmayı, öbür köye de yaklaşmayı vahyetti, sonra da: "Adamın geldiği ve gitmekte olduğu köylere uzaklıklarını ölçüp kıyaslayın" dedi." [Buharî, aynı bab.]

  AÇIKLAMA:

  Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) bazı ulvî hakikatlerin iyice anlaşılması veya hatırda yerleşip kalması gibi, ta'limî (didaktik) ve başka çeşitli maksadlarla hikaye ve teşbihlerle anlatmıştır. Bu üsluba, hadislerde sıkça rastlarız. Yukarıdaki rivayette bunun en güzel örneklerinden birini görmekteyiz. Resûlullah, İsrâilî diyebileceğimiz bu hikâyede pek çok yüce hakikatleri dile getirmektedir. Hemen belirtmek isteriz ki, bir hikâye için isrâiliyattan demek, onun ihtiva etiği hakikatleri, hikmetleri, incelikleri istiskal etmek, hafife almak demek değildir. Hele, bunların verdiği dersleri Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) da beğenip, anlatmış, ibret nazarlarımıza sunmuş ise. Nitekim حَدِّثُوا عَن بَنِى اِسْرَائِيل وََ حَرَجَ "Benî İsrâil hikayelerinden anlatın, bunda bir zarar yok" buyurmuştur. Zaman zaman, Ashab'a israiliyyat anlattığı rivayetlerde gelmiştir. Ancak, yine de muteber kitaplarımızda rastlanmayan; bir başka ifade ile, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın anlatımından geçerek nurlanmayan isrâiliyat karşısında ihtiyatlı olmak, hikmet dersi veriyor diye hemen benimsememek gerekir. Aksi takdirde bir kısım hurâfelere kapı açmak İslâm'ın nezâhetine, müsamahasına ters tüşmek ihtimalden uzak değildir.

  Yukarıdaki hikâyeye gelince, bu, gerçek bir vak'anın hikâyesi olabileceği gibi, hikâyede mündemiç olan hakikatlerin ders verilmesi için anlatılmış edebî bir parça da olabilir. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın tebligatında, bir kısım lisânî ve örfî klişelerden, atasözlerinden istifade etmiş olması normaldir. Bu durumlarda hikâyede geçen hâdisenin gerçekten vukua gelmiş olup olmadığına bakılmaz, asıl mühim olan onun vermek istediği mesajdır. Mamafih bazı şârihlerimiz, bu vak'anın fiilen vukuunu kabul etmiş görünmekte ve hâdise kahramanının öldürdüğü yüzüncü kişinin "rahip" olmasından hareketle, vak'anın Hz. İsa (aleyhisselam)'dan sonra cereyan etmiş olacağını belirtmektedirler. "Zira, derler, ruhbanlık, nass-ı Kur'ân'la sabittir ki, Hz. İsa'dan sonra ihdas edilen bir müessesedir." Burada atıfta bulunulan nass, Hadid sûresinin 27. âyetidir.

  Hadiste mevcut olan hakikatlere gelince, bizce mühim olan birkaç tanesine dikkat çekeceğiz:

  1- Tevbelerin makbuliyeti: Bizzat Kur'ân ayetleriyle açık şekilde belirtilmiştir ki, tevbe edildikten sonra bütün günahlar affedilebilecektir. Dinimizin en büyük günah addettiği "şirk"ten tevbe edilip tevhide rücu edilmesi halinde, o da affedilecektir. 949'uncu hadiste belirtildiği üzere küfür ve şirkten tevbenin makbuliyetine kesinlikle iman gerekmektedir.

  Şirkten sonra en büyük günah haksız yere cana kıymaktır. Kur'ân-ı Kerim böyle bir cinayeti "bütün insanların katline denk" bir cürüm ilân eder (Maide 32) Bu rivayette, Resûlullah, bu çeşit cürümden yüz tane işleyene bile, sıdk ile tevbe ettiği takdirde, affedilme ümidi vermektedir. Hikâyede, râhibin öldürülüş sebebi, katilin diğer cinayetlerinin sebepleri ve vicdanî katılığı hakkında bir bilgi vermektedir. Böylesine haksız ve ucuz cinâyetlerine rağmen bir caninin affı ve hem de sırf tevbeye niyet ve azmetmiş olması sebebiyle affedilmiş olması, İslâm'ın tevbe telâkkisini ortaya koymakta, Cenab-ı Hakk'ın kulları karşısındaki rahmetinin derecesini ifade etmektedir. İslâm uleması, mutlaka affedildiğine, günahsızlığına inanmayı büyük günah addettiği gibi, ye'si de yani affedilmeyeceğine inanmış olmayı da büyük günah addeder. Mü'min, günahı ne kadar çok ve ne kadar büyük olursa olsun onun affedilebilir olacağına, aff-ı İlâhî'nin her şeyden büyük olduğuna inanmakla mükelleftir, bu inanç mü'minlik edebinin gereğidir. Ye'se yer yoktur.

  Sağduyu sahibi hiçbir kimse bu hadisten hareketle, "insan hayatının ucuzluğu" veya "nasıl olsa af var" telakkisiyle günaha teşvik gibi mugalatalara düşmez. Çünkü hadisin vürud gayesi tevbeye teşviktir, günaha değil, 949 numaralı rivayette, mü'minin günah karşısındaki edebi belirtilmiştir: "Günaha düşmekten, üzerine dağ düşecekmiş gibi korkmak." Yine aynı rivayette Allah'ın tevbe edenlere karşı affetme durumu belirtilmiştir: Issız çölde herşeyinin yüklü olduğu kaybolmuş bineğini bulan insanın sevinciyle sevinmek. Ve de bir atlının yetmiş yıl yürümekle katedebileceği genişlikte, kıyamet anına kadar kapanmamak üzere açılan bir tevbe kapısı.

  Evet buraya kadarki hadislerle ifade edilmek istenen Cenab-ı Hakk'ın tevbeler karşısındaki affetme durumuyla ilgili hakikati, bu sonuncu hadis bir başka yönden bir başka belâgatla ifade buyurmaktadır.

  Rabbimiz! Günahlarımızdan tevbe ediyor, af ve rahmetine iltica ediyoruz, kabul eyle, bir daha dönmemekte güç ve kuvvet ver!
  ـ

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Veli ne kelime... Ahdinde var ise, Peygamber bile olurdu.
  Eğer Peygamberlik, Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ile son bulmamış olsaydı.

  Peygamber efendimiz(S.A.V.) ömrünün son demleri, kavminden olanlarla helalleşmek diler ve kimin hakkı var ise gelip benden hakkını talep etsin der.

  Bunun üzerine bir gayrimüslüm (Yahudi olduğu söylenir.) Benim hakkım var der.

  O ki; bir gün deveden inerken, kırbacı bana değdi de o hakkımı alamamıştım der. Zira İSLAM ŞERİATI, SÜNNET-İ SENİYYE ile süslenmek üzere Alemlerin Rab'bi Olan Allah-u Taalanın, Alemlere Rahmet Olan Peygamberini işaret etmektedir.

  KISAS MUHAKKAKTIR...

  Niceleri atılır ön saflara,

  HAZRETİ EBU BEKR SIDDIK(R.A.) O söylemişse SADDAK deyip onu tasdik eden,
  Adaletiyle cihana hukuk timsali HAZRETİ ÖMER(R.A.)
  Meleklerin dahi yanında hicab duydukları HAZRETİ OSMAN,
  dahi ilmin hazinesinin anahtarı HAZRETİ ALİ(R.A.) ve o mubarek ashab.....

  Lakin dönmem dedi davamdan, kırbacı yiyen ben ve kimden bunun kısasını alacağını bilende ben... Kısası Peygamber(S.A.V.)'le yapmazsam asla rıza gösterenlerden olmam...

  İki cihan nuru, nerene denk gelmişti kırbaç diye sorar... Sırtıma der gayri müslüm.

  İki cihan nuru, üzerindeki esbab'ı soyar ve kırbacı gayrimüslüme verirler. KISAS YAPILACAKTIR..... Peygamber(S.A.V.) İSLAM ŞERİATI için kırbaç yiyecektir. Zira ümmeti İSLAM ŞERİATI'na SÜNNET-İ SENİYYE ile uyacaktır.

  O kırbaç yukarı doğru kalkarda, nice gönüller titrerde, ALLAH'ın KANUNU'dur. O kırbaç PEYGAMBERİN SIRTINA İNECEKTİR.

  Kırbaç yere düşer, gayrimüslüm Peygamber Efendimizin(S.A.V.) mührünü görmüştür sırtında, Tüm aleme ismiyle ismini kazıyan o tek ilahın, Alemlerin Rab'binin, peygamberinin(S.A.V.) sırtına mührünü koyan Rab'bine HAMDEDEREK... Üstelikte hakkını helal ederek...

  Bir tek dileği vardır artık, MÜSLÜMAN OLMAK, Alemlerin Rab'bi Olan Allah-u Taala'nın Resulü(S.A.V.)'nün şefaatine ermek. İSLAM ŞERİATI ve SÜNNET-İ SENİYYE'yi yaşıyarak Rab'binin Rızasına Kavuşmak İşte orada bir bayram havası eser, LA İLAHE İLLALLAH, MUHAMMEDEN RESURULLAH..... Bir kardeşleri daha olmuştur İnşaAllah.

  Veli ne kelime... Ahdinde var ise, Peygamber bile olurdu.
  Eğer Peygamberlik, Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ile son bulmamış olsaydı.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Veli ne kelime Peygamber bile olurdu
  Peygamberlik Peygamberimiz ile son bulmuştur
  bunu hepimiz biliriz fakat Peygamberlik kulun istemesi ile değil
  Allah (c.c)nun dilemesi yani seçmesi ile olurdu.
  selametle...


 7. HAMMADUN
  Emekli
  İnşaAllah, Kelime kelime okuyunuz.

  Ahdinde var ise,

  Veli ne kelime Ahdinde var ise, Peygamber bile olurdu
  Eğer Peygamberlik, Peygamber Efendimiz(SAV) ile son bulmamış olsaydı
  Allah Razı Olsun Desert Rose kardeşim. Olaki öyle anlaşılabilir diye düzeltme ihtiyacı duymuşsunuz. Rab'bim sizden Razı Olsun.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. menzil_guller
  Ya Hayy
  Kardeşim,İnsanın kendisine yapacağı en büyük kötülük, bir günah işledikten sonra: “Eyvah, helâk oldum! Allah beni affetmeyecek.” deyip, tevbe ve istiğfarı terketmesidir.
  Ama anlaşılıyor ki,siz tevbe etmiş, yapmış olduğunuz hatalardan dolayı pişmanlık duyuyorsunuz. önemli olan işlerin sonucudur. Nice hayırlı gözüken iş, sahibini helâk ederken, nice kötü gözüken işler de iyi sonuç verebilir. Bütün mesele, kulun acizliğini ve Yüce Rabbine ne kadar muhtaç olduğunu anlayıp, var gücüyle O’na yönelmesidir. Bu düşünce ve yöneliş ne ile hasıl oluyorsa, o güzel bir sonuçtur.

  Günaha düştükten sonra tevbe edenlere Rabbim müjdeliyor:
  "Ey iman edenler!Samimi bir tevbe ile Allah'a tevbe ediniz.Böyle yaparsanız,Rabbiniz günahlarınızı örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere koyar"Tahrim/8
  bir başka ayette bize şu müjdeyi vermektedir ki bizi ümitsizliğe düşmememizi bildirir
  "Allah,ancak tevbe ve iman edip salih amel işleyenlerin kötülüklerinini iyiliğe çevirir.Allah çok affedici ve acıyandır..Furkan/70:
  Bu ayet-i kerimelerin bildirdiği üzere kötülüklerin iyiliğe çevrilmesi üç şarta bağlanmıştır: Tevbe, iman ve güzel amel.
  Birinci şart olan tevbe, işin temelidir. Samimi tevbe, kulu Allah’ın dostu eder.
  Rasulullah (A.S.) Efendimiz de,
  "bütün insanlar hata eder.Hata edenlerin en hayırlısı ise,çokça tevbe edenlerdir"Tirmizi,Ahmed,
  buyurarak, tevbenin insanı hayırlı bir hale getireceğini müjdeler.
  Hiç kusur işlemeyen kul yoktur. Ve aslında, ‘bende hiç kusur yoktur’ demek, en büyük kusurdur. Çünkü hiç kusuru olmayan ve bütün noksan sıfatlardan uzak olan sadece Allahu Tealâ’dır. Cenab-ı Hakk’ın istediği, kulların dua, tevbe ve istiğfarla kendisine yönelmeleri ve güvenmeleridir. Şu hadisteki hikmeti iyi düşünmek gerekir: “Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah sizi yok eder, günah işlediğinde hemen istiğfar eden ve kendilerini affettiren insanlar getirirdi.” (Müslim, Tirmizî, Ahmed)
  kul hakkı için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyet'e hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder.

  Rabbim cümlemizin tevbelerini kabul buyursun.selam ve dua ile..

 9. avamdan
  Üye
  Allah hepinizden razı olsun. Cevaplarınız için teşekkürler ediyorum.

+ Yorum Gönder
allah dostları günah işler mi,  veli olunabilir mi