+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kendi tercihi ile yapmak istedigi herhangi bir günahi yapamamasi halinde yine´de o yapamadigi günahi yazilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kendi tercihi ile yapmak istedigi herhangi bir günahi yapamamasi halinde yine´de o yapamadigi günahi yazilirmi?

  Reklam

  Kendi tercihi ile yapmak istedigi herhangi bir günahi yapamamasi halinde yine´de o yapamadigi günahi yazilirmi? Mumsema
  Esselamun aleykum v..v.. sayin Hocam,Bir insan kendi arzusu,ve kendi tercihiyle bir günah´a niyyet etmis ama sonucunda o günahi islemek istedigi halde, yine´de firsat olmayip; o günahi yapmak isteyipte yapamama karsiliginda(FIRSAT BULAMADI BULSAYDI GÜNAHA DALACAKTI) yine´de o günahi islemis olarak ayni günah yazilirmi?

  sonucta istedigi günahi isleyemedi,yapmak istedigine kavusamadi ise.o niyyet etmis olunan HERHANGI günahin aynisi o kimselere yazilirmi? 2. stajer imam
  الإمام المتدرب

  Cevap: Kendi tercihi ile yapmak istedigi herhangi bir günahi yapamamasi halinde yine´de o yapamadigi günahi yazilirmi?


  Reklam  ve aleykumusselam ve rahmetullah..

  Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Göklerde ne var, yerde ne varsa hepsi Allah’ındır. İçinizde olanı açığa vursanız da, gizleseniz de Allah sizi ondan hesaba çekecektir. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğine azap eder. Allah’ın gücü her şeye yeter.” (Bakara 2/284)


  Rasûlullah (s.a.v) hadis-i kudsîde şöyle buyurmuştur:

  "Allah Teâlâ muhafız meleklere der ki: 'Kulum bir günah işlemeyi aklından geçirdiği zaman ona bir şey yazmayın. Şayet o günahı işlerse, ona bir kötülük yazın.

  Kulum bir iyilik yapmayı aklından geçirdiği zaman hemen ona bir sevap yazın. Eğer yapmayı düşündüğü o iyiliği yaparsa, onu on misli ile yazın!"

  (Beyhakî, Şuabü'l-İmân, nr. 7042; İbn Hibbân, Sahîh, nr. 380)  22- (2637) Bize Ebû Bekr b. Ebî Şeybe rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Veki' rivayet etti. (Dedi ki) : Bize A'meş Ma'rıır b. Süveyd'den, o da E~û Zcr'den naklen rivayet etti. (Şöyle demiş): Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :
  «Allah (Azze ve Celle) : Her kim bir hayırla gelirse, ona bu hayrın on misli vardır. Ziyade de veririm. Ve her kim bir kötülükle gelirse, onun ce-zası kötülüğün mislidir. Yahut affederim. Bana kim bir karış yaklaşırsa, ben ona bir cırsın yaklaşırım; bana kim bir arşın yaklaşırsa, ben ona bir kulaç yaklaşırım..
  Her kim bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak gelirim Yahut ziyade ederim Ve her kim bana hiç bir şeyi şerik koşmamak şartıyle yer dolusu günahla gelirse, ben kendisini o günahın misli mağfiretle karşılarım, buyuruyor.»
  İbrahim dedi ki : Bize Hasen b. Bişr rivayet etti. (Dedi ki) : Bize bu hadîsi Veki' rivayet etti.

  (...) Bize Ebû Küreyb rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Ebû Muâviye, A'meş'den bu isnadla, bu hadîsin mislini rivayet etti. Yalnız o: «Onun için on misli vardır....» dedi.
  Bu hadîslerin izahı bahsin başında geçti.
  İşlenen hayrın on misli yahut daha ziyâdesinin verilmesinden murâd Allah'ın lûtfu keremiyle bu on mislin mutlaka verileceğidir. Ziyâdesi yedi yüz misline kadar hattâ daha fazla katlanarak Hakk Teâla'nın iradesine göre bazı kimselere verilecektir.
  Kurâb yahut Kırâb dolmaya yaklaşan demektir.

  Ayrıca:


 3. almanyali67
  Devamlı Üye
  Allah cc razı olsun


 4. stajer imam
  الإمام المتدرب
  Sen den de Allah razı olsun.. Umarım kötü düşünceler ve şeytanın vesveselerinden uzak kalırsın

 5. senayusa
  "ipek ve bocek"
  Allah razi olsun stajer imam kardesim cok guzel cevaplamis, Almanyali kardesim bir de soyle dusun, demmeki Rabbim senin boyle bir gunaha girmeni istememis ve bunun gerceklesmesi icin sana firsat vermemis, bence sen sukret.

 6. CizReLi
  Bilinmez ki Sıra Kimde
  allah razi olsun stajer imam kardesim cok guzel cevaplamis, almanyali kardesim bir de soyle dusun, demmeki rabbim senin boyle bir gunaha girmeni istememis ve bunun gerceklesmesi icin sana firsat vermemis, bence sen sukret.
  aynen çok şükretmek lazım

+ Yorum Gönder