+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Secde Edilen yer ile ilgili hüküm nedir? Seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Araştırmacı_
  Emekli
  Reklam

  Secde Edilen yer ile ilgili hüküm nedir? Seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir?

  Reklam

  Secde Edilen yer ile ilgili hüküm nedir? Seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir? Mumsema namazda secde ederken ,alın taşa gelmesi gerekiyormuş , gördüm hadis kitaplarında secde yerinden bahsederkende çakıl taşlarında bahsediyor ,biz çoğu müslüman şuan halıya ,seccadeyenin direk üstüne alnını koyuyoruz bizim bunu yapmamamızdaki hüküm nedir ,seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir ?  Tirmizî'nin rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:

  Resulullah (s.a.v)'e (secde yerinde bulunan) çakıl taşlarını düzleme (işi-ni) sordum. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v): Mutlaka yapman gerekiyorsa, (bari bunu) bir defada yap1buyur-du

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Secde Edilen yer ile ilgili hüküm nedir? Seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir?


  Reklam


  namazda secde ederken ,alın taşa gelmesi gerekiyormuş , gördüm hadis kitaplarında secde yerinden bahsederkende çakıl taşlarında bahsediyor ,biz çoğu müslüman şuan halıya ,seccadeyenin direk üstüne alnını koyuyoruz bizim bunu yapmamamızdaki hüküm nedir ,seccadeye alnı koymanın caiz oluşunun dayanağı nedir ?
  Tirmizî'nin rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:

  Resulullah (sav)'e (secde yerinde bulunan) çakıl taşlarını düzleme (işi-ni) sordum Bunun üzerine Resulullah (sav): Mutlaka yapman gerekiyorsa, (bari bunu) bir defada yap1buyur-du
  Secde sert yere yapılmalı yani singer gibi yumuşak zemine yapılmamalıdır.
  Taş veya çakıl üzerine secde edilmesi gerektiği hakkında herahngibi bir hadis yoktur.
  alıntı yapılan hadis çakılları düzenleme yasağı olduğu için söz konusu olmuştur.
  Çakıllarla çok meşgalet olup rahatsızlık verilince yasaklanmıştı

  (17) sert ve üzerinde alnın sabit kalacağı [11] bir yere, el içi ya¬hut, secde mahallinin temiz olması şartıyla, elbisenin herhangi bir tarafına da olsa, sedce etmek [burnun sert yerini alınla birlikte secdeye koymak vaciptir, alnın secdeye konulmasına mâni bir özür bulunmadığı halde sadece burunla secde etmek doğru değildir; en doğrusu da budur]
  Kaynak: Nurul izah

 3. Araştırmacı_
  Emekli
  peki halının seccadenin üzerine secde edilmesi hakkında hadis varmı ? bildiğim kadarıyla yok ,bizim halı ve türündeki şeylere alnımızı koymamızın dayanağı nedir ?

 4. HAMMADUN
  Emekli
  Bir gün Askerde astsubay yat ve sürün emri verdi..... Yattık ve sürünüyoruz, lakin önümüze dikenler geldi yavaşlamaya başladık, ola ki; kalk emri gelir diye.

  Lakin kalk emri de gelmedi. Dikenlerin üzerine doğru gidince, dikenler batmaya başladı ve herkeste bir huzursuzluk hali.

  Komutan şöyle seslendi, size her daim çimen ve kumu ben nereden bulacağım muharebe sahasında.

  Öyle ya.... Muharebe sahasında diken de olur sürünmek için, kaya veya çakıl taşıda olur secde etmek için. Hem muharebe yapıp hem namaz kılmak zorunda bile kalır üstelik insan.

  Barış zamanında evde halı var, seccade var, post var.... Ne yokki.....????

  Hatta yolculuk esnasında, çimen var, kumsal var deniz var.....

  İnşaAllah bu hususlarıda değerlendirip sonuca ulaşırsınız...

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.


  Not...: Rab'bim yer yüzünü müslümana mescit eylemiştir. İnşaAllah hakkıyla değerlendirenlerden oluruz. Amin.

 5. Hoca
  erimeye devam...
  peki halının seccadenin üzerine secde edilmesi hakkında hadis varmı ? bildiğim kadarıyla yok ,bizim halı ve türündeki şeylere alnımızı koymamızın dayanağı nedir ?
  Helal olan/necis olmayan herşeyin üzerine secde edilir.
  Buna dayanak aramaya gerek yok kardeş.

+ Yorum Gönder
secde edilen yer,  yumusak yerde namaz kilinirmi,  yumuşak yerde namaz kılınır mı,  seccade yumuşacık,  secde edilen yer nedir,  yumuşak seccade,  yumuşak zeminde namaz kılmak