+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafirlerle dostluk Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ugurdogan
  Emekli
  Reklam

  Kafirlerle dostluk

  Reklam

  Kafirlerle dostluk Mumsema Al-i İmran
  28. Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa, artık onun Allah nezdinde hiçbir değeri yoktur. Ancak kâfirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Dönüş yalnız Allah'adır.

  Kafirlerle dostluk kurulabilir mi? Akrabamız olması durumu değiştirir mi?

 2. Ensar
  لا اله ا لا ا لله

  Cevap: Kafirlerle dostluk


  Reklam


  Kafir kafirdir akraba da olsa... Bu, durumu değiştirmez.

  144. Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmeyin; (bunu yaparak) Allah'a, aleyhinizde apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz? (Nisa Suresi)

 3. CizReLi
  Bilinmez ki Sıra Kimde
  ensar kardeşim o ayetin hükmü öylemi?
  bu şekilde düşünmemk lazım
  dinine hakaret ederse tamam yoksa onun la dostluk edersin islamiyetin güzel ahlakını anlatırsın islama davet edersin
  gelip gelmemesi onun sorunudur sen görevini yapmışsın

 4. ikindi
  Devamlı Üye
  ama bi dikkat edin MÜMINLERI BIRAKIPTA kafirleri dost edinmeyin. belki karar asamasinda müslümanlari secin anlamina geliyor yanlis bisey söylemiyelim arkadaslar

 5. almanyali67
  Devamlı Üye
  Burada benimde aklima bir soru geldi: Bütün Müslümanlar birbirini her ne olursa olsun sirf Allah cc icin nezaman hakkiyle sevecektir bunu nekadar istedik?veya nekadar yaklastik Allah cc rizasi icin herkes kendi vicdanini koyarak kendine sorsun Allah cc siz degerli kardeslerimden razi olsun VE BIZ MÜSLÜMANLARA BIRLIK DÜZENLIK VERSIN INSE ALLAH (AMIN)

 6. senayusa
  "ipek ve bocek"
  Ayeti kerimenin dogrulugundan elbette ki suphemiz yok lakin bu durum yurtdisinda yasayan muslumanlar icin biraz daha farkli. Cizreli arkadasimizin dedigi gibi, onlara kendimizi tanitmak, zannettikleri gibi bir millet zannettikleri gibi (yanlis inanislardir burdaki kastim) bir dinimiz olmadigini gostermek zorundayiz, bu bizim boynumuzun borcu, gorevimizdir. Bu yuzden gerekirse dostukta kurmamiz gerekir ama burdaki tek gayenin hizmet oldugu bilincine vararak yapmamiz gerekir, onlari tanimak icin yapmaktan ziyade, kendimizi onlara tanitmak ve duzgun bir musluman profili gosterip, akillarindaki yanlis dusunceleri degistirmek... Benim fikrim bu durumda, bu niyetle gerekirse dostlukta yapilabilir. Yine de durumu hocalarimiz daha iyi birlir. Yanlissam duzeltin insallah...

 7. CizReLi
  Bilinmez ki Sıra Kimde
  yorumun için tşkler yanlız klavye hatası var
  "yanlis inanislardir burdaki kastim) bir dinimiz olmadigini gostermek zorundayiz,"
  düzeltirsen sevinirim

 8. Ensar
  لا اله ا لا ا لله
  Soruyu da cevabı da yanlış anlamışsın Cizreli kardeş. Kafirleri dost edinmememiz gerektiği ayette apaçık yazıyor. Ben ayete dayanarak dosluk kurmamız yasaktır dedim. Tamamen ilişkilerimizi kesmeliyiz demedim. Onlara tabii ki de islamı anlatacağız, tercih onlarındır. Ve yine onlarla komşu da olabiliriz, alış-verişte yapabiliriz, onlara idareci de olabiliriz, hediyeleşebiliriz, iyilik edebiliriz. Ki Peygamberimiz (asm): "Her canlı yaratığa iyilik etmekte sevab vardır" buyuruyor. Bu bahsettiklerim ile dostluk farklı birşeydir. Ayet, bize kafirlerin yar olmayacağını söylüyor. Mü'minleri bırakıpta kafirleri dost edinmeyin buyuruyor.

 9. senayusa
  "ipek ve bocek"
  Turkcem cok iyi degil kusura bakmayin, anlatim bozuklugu yapiyorum boyle

 10. HAMMADUN
  Emekli
  Ve Rab'bim muhakkak ki; müslüman'ı sever. MÜMİN'in ise Allah'dan gayrı hiç bir şeyi yoktur. Zira o tüm semavata LA KILINCI'nı çekmiş ve her şeyi yok etmiş, Rab'bi ile olmuştur.

  Eğer birini sevecekse, Rab'bi için sever, Allah için seviyoruz der.

  Eğer birine buğz edecekse, Rab'bi için buğz eder ve Allah için buğz ediyoruz der.

  Rab'binin adıyla ve Rab'bi için olan hiç bir şeyden de asla zarar görmez.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 11. ugurdogan
  Emekli
  Ensar kardeş,
  "Akraba ile" diye ayrı parantez açmamın nedeni; Rasulullah'ın(s.a.v), yani dinimizin, akraba ile ilişkiyi kesmeyi yasaklamasıdır. Akrabaların bazıları çok yakının da oluyor, sürekli görüşülüyor; nasıl mesafe koyulur ki!
  Ben bi arkadaşıma bu soruyu sorduğumda; o bana: "Hz. Muhammed(s.a.v) kafirlerle dostluk kurarmış. Kimi kafir dostuymuş, kimi de düşmanı diye cevap vermişti." Öyle okumuş yani.
  Çok ilginç bir durum; Müslüman bir ülkede, bize İslam'ı öğretirlerken, Allah'ın lanetine sebep olunabilecek bu durumu kimse izah etmedi nerdeyse.

+ Yorum Gönder