+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mevlana hz de semah yapıyormuydu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Reklam

  Mevlana hz de semah yapıyormuydu?

  Reklam

  Mevlana hz de semah yapıyormuydu? Mumsema
  Dönerek zikir, dönerek tefekkür, dönerek uçan sarhoşlar olmak, üflenen neyin ezgisinde nefsi terbiye etmek… gibi çeşit çeşit bid’atları dinmiş gibi yaygınlaştıranlar, bu bid’atlarla gerçek İslam’ı perdelemiş, kendilerinden önce dini tahrif edenler gibi onlar da Rasulullah (sallAllah u aleyhi ve sellem) in öğrettiği ibadetlerle yetinmeyip, kendi hevalarının da ilah gibi din teşri etme arzusunu ihmal etmemişlerdir. ALLAH azze ve celle buyurmuştur ki: "Kendi istek ve tutkularını (hevasını) ilah edineni gördün mü? Şimdi ona karşı sen mi vekil olacaksın?" (Furkan 43)
  Biraz önce okuduğum bir yazıdan alıntı yaptım hocalarımız bu konuda ne diyor mevlana hz çok kötü dil uzatmışlar acaba bu semahlar filan sonradan mı mevlana hz ithaf edilmiştir sadece merak ettiğimden soru yorum

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Mevlana hz de semah yapıyormuydu?


  Reklam


  Hamdım, piştim, YANDIM ELHAMDULİLLAH.....

  Rab'binin NAR'ına'da, NUR'una'da HOŞ diyecek bir ahval içerisinde olabilseydi onu yazanlar....

  Hamdım, piştim, YANDIM ELHAMDULİLLAH derlerdi.

  Kendi istek ve tutkularını ilah edineni gördün mü? Şimdi ona karşı sen mi vekil olacaksın
  Rab'bim biz şahidiz ki; Mevlana Hazretleri'nin istek ve tutkusu, SENSİN..... SENİN RIZA-i İLAHİ'ndir O'nu İLAH EDİNENİ gördüm biiznillah..... Muhakkak'ki en mükemmel VEKİL SENSİN..... Biz ancak şahid olanlardan oluruz. Rab'bim; O RIZA-İ İLAHİ'ne, İnşaAllah mazhar olmuş kulunun şehadetini de, üzerimizden eksik eyleme. Amin.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. ammar murat
  Devamlı Üye
  Batıda rümi adlanan hz mevlana,yaşam boyunca tarikat kurmamış,şimdiki semanın kanunlarını vaz etmemiş.
  hiç kural ve kanun olmadan dönerek sema yaparmış.sema birtür cennet yoluymuş gibi , sankı gökyüzüne açılan kapı gibi,maddi yaşamdan, ebedi yaşama,sonsuzluğa,allah'a doğru.
  hz şemsi tebrizi , mevlanaya yerden koparak , oynuyan bir şekilde allah aşkından yanan kuldan tüten duman gibi , gökyüzüne göçmenin yolunu öğretti.
  şems , mevlanaya allah adamlarının sema vasıtasıyla maddiyattan kopup hafiflenmesini anlatmış.
  ruhlarına fatiha.
  sayğılarla ravza2 kardeşe.

 4. gökhanagt
  Sorma neden?
  tasavvufta semazenler dönüyor semahta fakat alevilerinki gibi değil
  bir zikir çeşidi ruhun arınması da diyebiliriz transa geçiliyor tabii bu
  gibi işler sünnette yeri yok Bugün Mevlana Celaleddin Rumi uluslar
  arası oldu hristiyanıda sahip çıkıyor budistide ama aslında hiç biri
  gerçekten Mevlanayı tanımıyor hoşgörü ile özdeşleştirilmiş
  bir ekol olarak sadece.

 5. islamyolu
  Emekli
  Biraz önce okuduğum bir yazıdan alıntı yaptım hocalarımız bu konuda ne diyor mevlana hz çok kötü dil uzatmışlar acaba bu semahlar filan sonradan mı mevlana hz ithaf edilmiştir sadece merak ettiğimden soru yorum
  Mevlana Hazretlerine buradada Baya laflar denilmişti. Kafir demedigi kaldı birinin. Kardeş Mevlana hazretleri çok büyük bir Alimdir. Allah aşkıyla dolmuştur içi. Tasavvufta zirvedir. Kim ne derse desin. onların yaydıgı vesveselere Aldırma. Allaha Havale et. Allah Elbet Dostlarına söylenen Bu lafları yanlarına bırakmaz.. Mevlana Allah Aşkıyla Dönmüştür sema yapmıştır. Ama Namaz la semayı aynı kefeye koyan biri degil. Namazlarını fazlasıyla kılan Büyük bir Velimizdir.

 6. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bu sitede bunların yazılacağına emindim izinde verilmez ALLAHUTEALA doğru yol üzere olanlardan doğru söyliyenlerden doğruyu araştırıpta onunla amel edenlerden eylesin cümlemizi kardeşlerim cevaplarınızdan ALLAH C.C razı olsun

 7. Misafir
  Amacın Allah'a ulaşmak ise zikir ile,,istersen sema istersen semah, istersen sessiz kalp ile.Allah deyince kalbinde ateş yok ise o beden nasıl kül olup savrulacak.Yok dinimizde mezhepten ayrım, yolu bilen velidir sana verir tarif gönlü kör değilse çözer arif.

+ Yorum Gönder
mevlana semah yaptımı,  mevlana semah nedir,  mevlana sema yaptimi,  mevlana semah,  mevlana sema yapm