+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Borç ödenmesine rağmen helal edilmezse kul hakkı olur mu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Borç ödenmesine rağmen helal edilmezse kul hakkı olur mu

  Reklam

  Borç ödenmesine rağmen helal edilmezse kul hakkı olur mu Mumsema Kul Hakki

  -örnek vermek gerekirse; bir kimse 1 lira maddi bir borcu olurda bu parayi o kimseye yillar sorasi bu borcunu verdigi takdirde, yinede karsi taraf(ALACAKLI) olan o kimse parayi almis olupta yinede hakkini helal etmiyor gecerli sayilirmi?  -yine örnek vermek gerekirse;bir kimse diger bir kimsenin daha önceleri manevibir borcu kalbini kirmis,dedikodu yapmis,sövmüs..vs..yani hakkina girmis olupta daha ileriki zamanlarda özür dilemesiyle o özürü karsi taraf afv etmiyorsada o islemis oldugu hata´dan dolayi özür dilegi icin kul hakki ödenmismidir?yani gercekten cok pisman olmus önceki yaptiklarina, ve Allah cc´a karsida yine ayri tevbe etmis olmakla beraber.. karsi taraf yine´de hic hakkini helal etmemekle israr ediyorsa bu kul hakkina giren kimse ahirette durumu nedir?bundan mes-ul olurmu bu durumlarda?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kul Hakki


  Reklam


  Kul Hakki
  Kul Hakki

  -örnek vermek gerekirse; bir kimse 1 lira maddi bir borcu olurda bu parayi o kimseye yillar sorasi bu borcunu verdigi takdirde, yinede karsi taraf(ALACAKLI) olan o kimse parayi almis olupta yinede hakkini helal etmiyor gecerli sayilirmi?
  Hak sahibi, hakkını alınca hakkını helal etmesi gerekir.
  Etmezse şayet, ödeyen kişi ahrette sorumlu tutulmaz.
  Eğer mağduriyetten dolayı ise bu telafi edilmesi gerekir.
  Örneğin; hem borcu ödeme hemde bir hediye vermek gibi.

 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Birinci verdigin ornek kolay Mum hocaninda belirtdigi gibi ana paranin yaninda bir de hediye verirsin , yada ana paradan biraz fazla miktarda verirsin (bu faize girmez) olur biter..
  Ama 2. verdigin ornek tamamen kul hakkina giriyor , bir ozur ile tatmin olmuyorsa onun kalbini onarana dek herseyi yapacaksinki taki hakkini helal etsin...
  Allah kul hakkiyla yanima gelmeyin buyuruyor kelimullahinda..

+ Yorum Gönder