+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdestinde şöyle bir şek mümkün mü ? Gusüle engel olur mu ? Bakar mısınız. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdestinde şöyle bir şek mümkün mü ? Gusüle engel olur mu ? Bakar mısınız.

  Reklam

  Gusül abdestinde şöyle bir şek mümkün mü ? Gusüle engel olur mu ? Bakar mısınız. Mumsema Gusül abdestimizi alıyoruz normal bir şekilde. Yıkanma işlemini tamamlıyoruz bir de bakıyoruz ki tırnağımıza bir çorap tozu sıkışmış ya da herhangi bir şey sıkışmış küçük bir şey . Banyoya girerken göremedik gözümüzden kaçmış.

  Şimdi o maddeyi veya çorap tozunu çıkarıp o tırnağı ıslatsak yeterli mi ? Yoksa en baştan tüm vücudu mu yıkamak gerekir ? Bana mesala o tırnağı sadece yıkamak yeterli olmuyormuş gibi oluyor, ondan bu önemli soruyu soruyorum. 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: Gusül abdestinde şöyle bir şek mümkün mü ? Gusüle engel olur mu ? Bakar mısınız.


  Reklam


  Gusül abdestimizi alıyoruz normal bir şekilde. Yıkanma işlemini tamamlıyoruz bir de bakıyoruz ki tırnağımıza bir çorap tozu sıkışmış ya da herhangi bir şey sıkışmış küçük bir şey . Banyoya girerken göremedik gözümüzden kaçmış.
  Gusül abdestinde şöyle bir şek mümkün mü ? Gusüle engel olur mu ? Bakar mısınız.
  Şimdi o maddeyi veya çorap tozunu çıkarıp o tırnağı ıslatsak yeterli mi ? Yoksa en baştan tüm vücudu mu yıkamak gerekir ? Bana mesala o tırnağı sadece yıkamak yeterli olmuyormuş gibi oluyor, ondan bu önemli soruyu soruyorum.

  Çorap parçası suyu geçirir zaten kardeşim velev ki geçirmemiş olsun sadece tırnağını yıka çık vesveseyi bırak. Sana göre olmuyormuş gibi diye bir hüküm yok kendi kendine fetva veriyorsun haberin yok. Fıkıh kitaplarında ne yazıyorsa onu uygula daha fazlasını kafana takma.

  Mumsemadaki birçok kardeş ile bir şeytanı yenemedin Ziya kardeş müslüman güçlü olur şeytana vurdumu tekmeyi cehennemin dibine kadar gönderir


 3. ziya3400
  Devamlı Üye
  Şeytanı yenecem yenmesine de tek cümle beni korkutuyor. " YA CENABETSEM, CENABET DOLAŞIYORSAM". bundan dolayı sürekli tekrar yapıyorum en ufak şüphede. Dün de mesala tırnağımın üzerinde bir madde vardı banyodan sonra çıkardım yıkadım ama güvenemedim yine en baştan yıkandım. Bugün ise tırnağımın ucunda iğne noktası kadar bir şey vardı toz gibi siyah, onu görünce çıkardım sadece tırnağımı elimi yıkadım. Bu sefer dedim en baştan yıkanmayacam, doğru olanı yapmışım. ALLAH RAZI OLSUN.


 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Şeytanı yenecem yenmesine de tek cümle beni korkutuyor " YA CENABETSEM, CENABET DOLAŞIYORSAM"
  Bu şekilde düşündükçe şeytan sana tekme atıyor farkında değilsin. Guslünü al çık, gerisini Allah'a havale et.


 5. ayefe
  Üye
  Ibn mes'ûd radıyallahu anh'dan: Peygamber sallallahu aleyhı ve sellem'e cünüplükten yıkanan adamın vücudunda yanlışlıkla (unutkanlıkla) kuru bır yer bırakması hakkında sordular.
  şöyle buyurdu: "sadece (unuttuğu) o yerı yıkar, sonra namaz kılar."
  taberânî, el-mu'cemu'l-kebîr'de.831-bu hadısı taberânî (mu'cemu'l-kebîr no. 10561; mu'cemu'l-evsat ıı, 210a) ve beyhakî (ı, 184), ishâk b. Mûsâ el-ensârî an âsım b. Abdılazîz an muh. B. Zeyd b. Kunfuz es-sehmî an câbır b. Seylân an ibn mes'ûd asl-ı senedı ıle tahrîc ettıler.âsım b. Abdılazîz hakkında nesâî ve dârekutnî "kavî değıldır"; buhârî "fîhî nazar" hükmünü vermışlerdır. Zehebî dıyor kı: "ondan ibnü'l-medînî rıvayette bulunmuş ve ma'n el-kazzâz tevsîk etmıştır" (mızân no. 4054).

+ Yorum Gönder