+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevaf ederken abdestin bozulması? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. almanyali67
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tevaf ederken abdestin bozulması?

  Reklam

  Tevaf ederken abdestin bozulması? Mumsema 1.soru;tavaf ederken 6 defa Kabeyi dönmek savt ile abdest bozulurda 6 defa Kabeyi dönmüs ve tam o sira yedinci savt yapmadan öncesi abdest bozulursa ne yapmasi lazim gelir?yedi savti tamamen yeniden tekrarlamak gerekirmi?

  baskalari hakkinda ihram cesasi gerektigine sahit olmak ve söylememek bizede ceza gerekirmi?

 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Tevaf ederken abdestin bozulması?


  Reklam


  1.soru;tavaf ederken 6 defa Kabeyi dönmek savt ile abdest bozulurda 6 defa Kabeyi dönmüs ve tam o sira yedinci savt yapmadan öncesi abdest bozulursa ne yapmasi lazim gelir?yedi savti tamamen yeniden tekrarlamak gerekirmi?

  baskalari hakkinda ihram cesasi gerektigine sahit olmak ve söylememek bizede ceza gerekirmi?


  Soru:
  Tavaf esnasında, herhangi bir ihtiyaçtan dolayı tavafı yarıda bırakıp çıktıktan sonra, gelip kaldığı yerden devam etmek caiz midir?


  Cevap: Tavaf yaparken abdest bozulursa, abdest aldıktan sonra eksik şavtlar tamamlanabilir veya tavaf yeniden başlanarak yapılır.

  Bir tavaf yedi şavttan oluşur. Yedi şavtın ardarda yapılması gerekir. Böylece bunun vacip olduğunu ileri sürenlerin görüşüne göre de hareket etmiş olur.
  Tabii tavafların arasını hiç mazeretsiz ayırmak mekruhtur. Cemaate katılmak ve zorunlu bir ihtiyacın doğması gibi haller birer mazerettir.
  Burada hemen belirtelim ki farz bir tavafı cenaze namazı ve cemaatle kılınan sünnet namazlar sebebiyle kesmek de mekruhtur. (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi, c.3, s.483)

  Sorularla İslamiyet


  Başkalırının yapmış olduğu cezaları, ''emr-i bi'l ma'ruf nehy-i ani'l munker'' mukabilinden imkanımız nisbetinde söylememiz gerekir..
  vellahu 'alem...

  Hayırla Kalın...


+ Yorum Gönder
keabede tavaf ederken abdest kacarsa