+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mekruh nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Mekruh nedir?

  Reklam

  Mekruh nedir? Mumsema selamun aleyküm,

  ben mekruhu yapılmaması iyi olan ancak yapılırsada günah olmayan işler olarak duymuştum doğrumudur? doğru değilse doğrusu nedir.

 2. emniciba
  Hep Üye

  Cevap: Mekruh nedir?


  Reklam


  evet bende kısaca cevap vercek olan cıkar inşaallah tahrımen ve tenzıhen mekruh acıklasması tam olarak ne ? daha cesıtlerı varmı ? ? ?

 3. Muhasibi
  Editör
  Mekrûh, lügatte, sevimsiz bulunan, nâhoş ve kerih görülen şey demektir Istılahta ise, dînen yapılması çirkin ve kötü görülen işler mânasına gelir Abdest alırken ve gusül ederken suyu israf etmek, kısa kollu elbise ile veya başı açık namaz kılmak gibi hususlar mekruhlardandır Mekrûh iki kısma ayrılır:
  1 - Tahrîmen Mekrûh: Harama yakın olan mekrûha denir Abdest alırken suyu israf derecede harcamak gibi
  2 - Tenzîhen Mekrûh: Helâla yakın olan mekruhtur Burnu sağ el ile temizlemek gibi

  emniciba ve mslmn kardeşler umarım açıklayıcı olmuştur...
  bu arada emniciba ne demek???


 4. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  emniciba ve mslmn kardeşler umarım açıklayıcı olmuştur

  açıklıyıcı oldu sağolun muhasibi hocam.

 5. Hoca
  erimeye devam...
  Mekruh Nedir

  Sözlükte "mihnet, şiddet, şer, sevilmeyen" anlamlarına gelen mekrûh, dinî bir kavram olarak, Şâri' tarafından kesin ve bağlayıcı olmayan bir tarzda yapılmaması istenen fiil demektir.

  Bu tanım fakihlerin çoğunluğuna göredir. Hanefîler ise mekrûhu, tahrimen mekrûh ve tenzîhen mekrûh olmak üzere ikiye ayırırlar.

  Tahrîmen mekrûh, zannî bir delil ile kesin olarak yapılmaması istenen şeydir. Bu yasak aslında, haram gibi yapılmaması kesin ve bağlayıcı olarak istenmiştir. Ancak, bu talep haber-i vahit gibi sübut bakımından kesin olmayan bir delile dayandığından veya delaletindeki bir kapalılıktan dolayı haramlığı kesin olarak sabit olmamıştır. Bu sebeple Hanefîlerin açıklamış oldukları bu mekrûh türüne amelî haram da denilmiştir. Yani bu davranışların yapılması haram hükmündedir. Bunları işlemek, haram bir fiili işlemek gibi cezayı ve kınanmayı gerektirir; bunlardan uzak durmak ise övülmeyi ve sevabı müstelzimdir. Ancak inanç yönünden farklılık vardır; haram olmadığını söyleyen kimse kâfir olmaz. Meselâ, sigara içmek, erkeğin altın takması, ipek giymesi böyledir.

  Tenzîhen Mekrûh ise, Şâri'in bağlayıcı ve kesin olmayan bir tarzda yapılmamasını istediği fiildir. Başka bir ifadeyle, yapılmaması yapılmasından daha iyi olan davranıştır. Bu tür fiilleri işlemek cezâ ve kınamayı gerektirmez. Ancak bunlardan kaçınmak, övülmeyi ve sevabı gerektirir. Dinî salabeti olan, faziletli kişiler bundan kaçınırlar. Cemaate giden kimsenin soğan sarımsak yemesi, ikindi namazından sonra, kerahat vaktine kadar nafile namaz kılmak bu tür mekrûhtur

 6. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  sizede teşekkür ederim mum hocam.

+ Yorum Gönder