+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Herhangi bir tarikata bağlı olmak şartmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  Reklam

  Herhangi bir tarikata bağlı olmak şartmı

  Reklam
 2. denizzzzzzz
  Üye

  Cevap: tarikatlarla ilgili....


  Reklam


  bir tarikat yada izledigin bir alim olmali bence

 3. Muhasibi
  Editör
  selamualeykum...
  tarikatlarla ilgili.... illede bi tarikata bağlı olmak gerekiomu bilgilendirirseniz beniii sevinirim
  Hayır gerekmiyor.
  Sen Kuran ve sünnet ışığında dinini yaşa başka birşey yapma...
  Yol gösterme, mesela dinini bilmiyorsun birinden sana dinini öğretmesi için yardım alabilirsin..

 4. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  tmm bu baya kafama takılıodu allah razı olsun

 5. Galus
  Devamlı Üye
  Alıntı sukuteyledim Nickli Üyeden Alıntı
  selamualeykum
  illede bi tarikata bağlı olmak gerekiomu bilgilendirirseniz beniii sevinirim
  Bir Müslümanın gerçek mürşid ve rehberi Kur'ân-ı Kerim ve Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmdır. Bir Müslüman bu iki mukaddesi kendisine rehber alıp kılavuz edinirse sırat-ı müstakimi bulmuş, kendisine doğru bir yol çizmiş olur. Zaten bunları rehber almayan insanın olsa olsa rehberi ve yol göstericisi şeytandır. Çünkü, kâinatta iyi ve kötülerin temsilcisi vardır. Üçüncü bir yol yoktur. Bir insanın rehberi, ya iyi ve iyilerin temsilcisi olan Peygamber Efendimizdir (asm), ya da kötü ve kötülüklerin temsilcisi olan şeytan ve onun fahrî yardımcılarıdır.

  Bununla birlikte başta sahabiler olmak üzere müçtehidler, veliler İslâm ulemâsı da insanlara hak ve hakikatı gösteren, doğru yolu işaret eden rehber ve kılavuzlardır. Bunlar zaten ilim ve irfanlarını Kur'ân'dan, Peygamber (a.s.m.)'den almaktadırlar. Ve birçokları yüzlerce, binlerce insanın hidâyete ermesine vesile olmuş, hizmet etmiş, dünya ve âhiret saadetine ermesine yardımda bulunmuşlardır.

  Meselâ İmam-ı Âzam, İmam-ı Şâfii, İmam-ı Gazâlî, Abdülkadir Gaylânî, İmam-ı Rabbanî, Şah-ı Nakşıbend, Mevlâna ve asrımızda da Bediüzzaman Said Nursî bu mürşid ve rehber şahsiyetlerden bir kısmıdır. Bu mübarek zatların hayatları, hizmetleri incelenirse, büyüklükleri ve İslâm tarihindeki yeri kolayca görülecektir.

  Evet, bir Müslüman bu zatların sözlerini, kitaplarını, hal ve hareketlerini, devam etmiş oldukları zikir ve evradı okuyabilir, taklid edebilir ve böylece İslâmî yaşayışını zenginleştirip nurlandırabilir. Böylece bu zatlar insana mürşid olur, rehber olur.

  Bu zatları kötü gören, bir peygamber mirasçısı oldukları için imkân nisbetinde taklid etmeyen, tanımayanların da olsa olsa yol göstericisi şeytan ve kötü kimseler olur. Çünkü, bir Müslüman onları Kur'ân'a ve Peygamber (asm)'e uydukları için sevmekte, kitaplarını okumakta, istifâdeye çalışmaktadır.

  "İnsan illa bir tarikata bir cemaate girmelidir, bir şeyhe intisap etmelidir; eğer bir tarikat şeyhine veya cemaate bağlı değilse, İslamiyeti yaşayamaz." şeklinde anlamak, insanı izahında güçlük çekeceği bir duruma sokar.

  s.islamiyet

 6. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  ilginiz için allah razı olsun kardeşimm..

+ Yorum Gönder