+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Affedilmeyen günahlar var mıdır varsa hangileridir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Affedilmeyen günahlar var mıdır varsa hangileridir?

  Reklam

  Affedilmeyen günahlar var mıdır varsa hangileridir? Mumsema affedilmeyen günahlar var mıdır varsa hangileridir ?

 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: affedilmeyen günahlar var mıdır varsa hangileridir?


  Reklam


  Tövbe edenin günahı tamamen yok olur mu?

  İnsan , kendisine karşı yapılan haksızlığı Allah için af ederse, elbette onun karşılığını görecektir. “Yerdekilere merhamet edin ki, göktekiler de size merhamet etsin.” (Ebu Davud, Edeb, 58; Tirmizi, Birr, 16) mealindeki hadisten “af etmenin” teşvik edildiğini anlayabiliriz.

  “Resulüm! Yine de sen onları (suç işlemiş Yahudileri) af et, aldırma/müsamaha göster. Çünkü, Allah iyilik edenleri sever.”(Maide, 5/13)

  “Eğer af eder, müsamaha gösterir, bağışlarsanız, şunu bilin ki, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”(Teğabün, 64/14) mealindeki ayetler de, başkalarını af etmemizin daha doğru olacağını ders vermektedir.

  - Sorudaki şekliyle bir hadise rastlayamadık. Ancak makbul bir tövbenin sahibini tertemiz hale getireceğine dair rivayetler söz konusudur:

  Hz. Enes anlatıyor: Resulüllah (a.s.m)’ın şöyle buyurduğunu işittim:

  “Günahlarından tövbe eden kimse, hiç günah işlememiş gibi olur. Allah bir kulu sevdiği zaman artık günahlar ona zarar vermez.” Sonra -buna delil olarak da- şu ayeti okudu:

  “Şüphesi Allah tevbe edenleri de sever, temizlenenleri de sever.”(Bakara, 2/222).

  “Ey Allah’ın Resulü! Bunun alameti nedir?” diye sorduklarında, Efendimiz:

  “Pişmanlıktır, buyurdu.”(Kenzu’l-Ummal, h. No:10 428).

  Fakat şunu unutmamak gerekir ki, ölünceye kadar hiç kimse kendi tövbesinin kabul edilip edilmediğini bilemez. Dolayısıyla, insan her zaman korku ve ümit dengesini korumaya çalışmalıdır. “Ben tövbe ettim, göz yaşları döktüm, artık cennetlik oldum” demek ne kadar yanlış ise, “ben günah işledim, artık kurtuluşum yok” deyip ümitsizlik içerisine girmek de o kadar yanlıştır. Allah’ın azabından emin olmak da, O’nun rahmetinden ümidi kesmek de en büyük günahlardan biridir.

  Pişmanlık duygusunu taşımak, dosdoğru yolu takip etmek, makbuliyetin bir alameti olarak telakki etmek, bu hidayeti Allah’ın bir lütfü olarak görmek ve her an sapabileceğini düşünerek Rabbine yalvarmak, dengeyi sağlayan bir düşünce ürünüdür.


 3. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  peki bunun dışında şöyle sorayım birde insanı ahirette çok zor duruma düşürebilecek günahlar var mıdır hangileridir ? teşekkürler.

 4. islamyolu
  Emekli
  peki bunun dışında şöyle sorayım birde insanı ahirette çok zor duruma düşürebilecek günahlar var mıdır hangileridir ? teşekkürler.
  Kul hakkı kardeş Müslümanın Hakkını yiyorsan bir türlü yine halledilecek. Ama ehli kitap veya dinsizlerin Hakkını yemişlerse onlara Cennette olmadıgından yani sevapta işe yaramadıgından onunki baya zor olur. Kul hakkına en çok dikkat etmen lazım. çoğu şeyde bilinmeden bir kul hakkıda çıkıyor. yapılan İşleri Bilinçli düşünerek yapılması lazım.

  ondan sonra İntihar etmek büyük günahlardan , Zinada Büyük günahlardan , Cana kıymakta büyük günahlardan.

 5. Misafir
  Eğer kaderimiz yazılmışsa biz günah isleyeceksek bu da yazılmıştır peki bizim yapacağımız yanlışlar baştan belliyse bunun sorumlusu nasıl biz oluyoruz

 6. arifselim
  Yönetici
  Allah kullarına asla zulüm etmez. Eğer bizim iyi ile kötüyü, sevap ile günahı seçebilme kabiliyetimiz olmasaydı imtihan olmanın ne anlamı kalırdı. Adeta bir robot gibi olurduk. Herşeyi Allah yaratmasına rağmen biz karar veririz ve kararlarımızdan da sorumluyuz. Buna cüz'i irade denir.

+ Yorum Gönder
affedilmeyen günahlar,  affedilmeyecek günahlar,  ahirette affedilmeyen günahlar,  affedilmeyen günahlar nelerdir,  ahirette affedilmeyecek günahlar,  affedilmeyen günah var mı,  islamda affedilmeyen günahlar