+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tövbe nasıl yapılmalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Tövbe nasıl yapılmalı?

  Reklam

  Tövbe nasıl yapılmalı? Mumsema Selamun aleyküm,

  sorum şu tövbe nasıl olur hani sadece Allah'tan af mı dilemek yoksa bunun bir usulü var mıdır usulü var mıdır derken 2 rekat namaz kılıp dua etmek mi yoksa sadece kendi kendimizde dua mı etmek ayrıca bir insanın tövbesinin kabul olduğu anlaşılabilir mi?

 2. melle
  Devamlı Üye

  Cevap: Tövbe nasıl yapılmalı?


  Reklam


  Samimi tövbe nasıl yapılır ve tövbenin kabul edildiği nasıl anlaşılır?

  Soru

  Samimi tövbe nasıl yapılır ve tövbenin kabul edildiği nasıl anlaşılır?


  Bir daha günahı tekrarlamamak niyeti ve gayretiyle tevbe etmeye samimi tevbe denir. Bir tevbenin kabul edilip edilmediğini ancak Allah bilir.

  Nasûh Tövbesi Nedir?

  Nasûh, nush kökünden mübalağa kipidir. Çok öğüt veren demektir. Tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir. Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütle yen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allah’a dönünüz demektir. O halde nasûh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gele cekte günah işlememeye karar vermek ve üzerinde bulunan her hakkı sahibine ödemek demektir. (İbnü’l-Kayyım, Medâricü’s-Sâlikîn, Kahire trs, I, 356.)

  Efendimiz (s.a.s.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dön memesidir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/446) şeklinde tanımlamıştır.

  Gazalî, nasûh tövbesini tanımlarken şunlara yer vermiştir: “Nasûh tövbesi yapan lar, tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır. Bunlar geçmişteki eksiklerini tamamlar ve bir daha günaha dönmeyi hatırdan bile geçirmezler, zelle ve sürçmeler müs tesna. İşte tövbede istikamet budur. Günahların sevaplarla değiştirilip hayırlarda müsabaka edenler bu tür tövbe sahipleridir.” (Gazalî, İhyâ, IV, 78.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder