+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılarken ağlamaya başlıyorum bu namazımı bozar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz kılarken ağlamaya başlıyorum bu namazımı bozar mı

  Reklam

  Namaz kılarken ağlamaya başlıyorum bu namazımı bozar mı Mumsema namaz kılarken ağlamaya başlıyorum içimden geliyor göz yaşlarım akıp duruo secdeye vardığımda daha bi ağlıorum bazen kalkasım gelmio secdeden namazım bozuluromu acaba ağladığım için...?

 2. imamhatipli42
  Moderatör

  Cevap: namaz kılarken ağlamaya başlıyorum bu namazımı bozarmı....


  Reklam


  Namazda ayetlerin manasını düşünerek ağlamanın bir sakıncası yoktur namazı bozmaz sahabelerden de namazda ağlayanlar olmuştur. Namazda aslolan huşudur bu da ayetlerin manasına göre harelket etmektir bu hareket asla kasti olamaz insan kendini salıverir Rabbinin huzuruna cennet ayetleri okununca yüzü tebessüm eder farkında olmadan cehennem ayetleri okununca bütün ilikleri titrer. Allah (cc) bütün namazlarımızı huşu içinde kılmayı nasib eylesin (amin).


 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak –mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz. Ancak Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz.


  Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak, ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz. Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar(Krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/7-10).


  Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur. Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.

  Keşke hepimiz namazda Allah'ın karşısında secdede gözyaşı dökebilsek


 4. ercümentaras
  Üye
  Namaz Mümin in Miracıdır.Allah için günahlar için ağlamak güzeldir,abdesti bozmaz.secde de Allahla kul arasında perde kalkarmış şeytanın vesevesesine izin vermediği tek an secdeymiş Allah-ü Teala nın.Allah dualarını kabül etsin

 5. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  Namazda ayetlerin manasını düşünerek ağlamanın bir sakıncası yoktur namazı bozmaz sahabelerden de namazda ağlayanlar olmuştur Namazda aslolan huşudur bu da ayetlerin manasına göre harelket etmektir bu hareket asla kasti olamaz insan kendini salıverir Rabbinin huzuruna cennet ayetleri okununca yüzü tebessüm eder farkında olmadan cehennem ayetleri okununca bütün ilikleri titrer Allah (cc) bütün namazlarımızı huşu içinde kılmayı nasib eylesin (amin)
  amiin inşallahh allah korkusundan yapamadıklarımın utancında ağlıorum sanırım bilemiorumm...

  Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak –mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz Ancak Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz


  Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak, ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar(Krş Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/7-10)


  Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmazHadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır

  Keşke hepimiz namazda Allah'ın karşısında secdede gözyaşı dökebilsek


  dünyevi diiil tamammen manevi gözyaşlarım ilginize tşk ederiim allah arzı olsunnn

 6. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  Namaz Mümin in MiracıdırAllah için günahlar için ağlamak güzeldir,abdesti bozmazsecde de Allahla kul arasında perde kalkarmış şeytanın vesevesesine izin vermediği tek an secdeymiş Allah-ü Teala nınAllah dualarını kabül etsin

  amiin ...rabbim ibadetlerimizi kabul etsiin inşallah...secdedeyken kendimi bi başka huzurlu hissediorum ve kalkasım gelmioo...

 7. Misafir
  Selamın aleyküm ben namaz kilarken çok esiyor ve bu esneme gözyaşlarını akitıyor ve ayrıca cuma namazını kilarken bi an cennet cehennem insanların hal ve durumları ve ençok beni Yaradan mevlam ne güzel yaratmış herseyi . Buna istinaden ve içimde çok güzel bir duygu ve aşkla ağlamaya başladım tomurcuk misali düşmeye başladı . Şimdi bu durum ne anlama geliyor
  21 05 2015
  VEDAT AYDIN

 8. Misafir
  selamın aleyküm ben namaza yenı başladım 3 ay önce başladığımdan çok ağlayıp bir okadarda güldüm gülme sebebım ALLAHIM BANA NAMAZI NASIP ETTIN SANA ŞUKURLER OLSUN DIYEREK GULUP AGLIYORDUM İÇİMDEN ÇOK BUYUK SEVINÇ VARDI NE GULMEME NEDE AGLAMAMA HAKIM OLAMADIM NAMAZIMI TAMAMLADIM ŞUKREDEREK BUNUN BANA GORE SEVINÇ OLDUGUNU DUŞUNDUM UMARIM YANLIŞ BIŞI YAPMADIM ÇOK SEVINÇLIYIM NAMAZIMI KILA BILDIGIM İÇİN ALLAH HERKEZE NASİP ETSIN

 9. Misafir
  Bende namazimda ağladim istediğim bir ibadet var ama yapamiyorum utandim ağladim ALLAHIM seni çok seviyorum diyerek ağladim namazim bozulmuşmudur?

 10. arifselim
  Yönetici
  Allah rızası için namazda ağlamak namazı bozmaz. Peygamber efendimiz aleyhisselam ile ashabı kiram namazlarında sık sık ağlamışlardır.

 11. Misafir
  Selam aleykum hocam ben ezan okunurken gozyaslarim doluyo bazen namaz kilarken agliyorum dua ederken bu gozyaslarim neyi gosteriyo bana ?
  Cvp icin tesekkur ederim allahin rahmeti ustunuzde olsun

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam kardeşim. Ezan okunurken, kuranı kerim okunurken veya namaz kılarken ki gibi durumlarda ağlamak güzeldir ve insanın kalbindeki merhamete işarettir. Bunları gizle ve kimseye anlatma kardeşim.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
namazda ağlamak,  namaz kılarken ağlamak,  namazda aglamak,  namaz kilarken aglamak namazi bozarmi,  namaz kilarken aglamak,  ağlayarak namaz kılmak,  namazda aglamak ne anlama gelir