+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Otobüsle mezarlıklarından içinden geçiyoruz Ben Fatiha suresi okuyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Otobüsle mezarlıklarından içinden geçiyoruz Ben Fatiha suresi okuyorum

  Reklam

  Otobüsle mezarlıklarından içinden geçiyoruz Ben Fatiha suresi okuyorum Mumsema ALLAH ım bütün ölülerimizin ruhları için el Fatiha diyorum okuyorum ve sonra ALLAH ım ölülerimizin ruhlarına hediye ediyorum onların azaplarını cezalarını hafiflet azalt diyorum acaba bunu demekle günahmı işliyorum ALLAH ın işine karışmakla?
  Yarın öbür gün bizde orada olacagız belki biride bizler için oradan geçerken sürekli Fatiha okur ve dua eder diye düşünüyorum...

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Otobüsle mezarlıklarından içinden geçiyoruz Ben Fatiha suresi okuyorum


  Reklam


  ALLAH ım bütün ölülerimizin ruhları için el Fatiha diyorum okuyorum ve sonra ALLAH ım ölülerimizin ruhlarına hediye ediyorum onların azaplarını cezalarını hafiflet azalt diyorum acaba bunu demekle günahmı işliyorum ALLAH ın işine karışmakla?
  Yarın öbür gün bizde orada olacagız belki biride bizler için oradan geçerken sürekli Fatiha okur ve dua eder diye düşünüyorum...
  Müslümanların bağışlanmasını dilemek bir istektir/ricadır, Allahın işine karışmak değildir.
  Ölmüş müslüman kardeşlerimize dua etmeyi Rabbimiz bize Kuranda öğretmiştir.
  "Onlardan sonra gelenler şöyle derler: Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman eden kardeşlerimizi bağışla..."(Haşr, 59/10.) ayet, cenaze namazı, dua ve istiğfarın ölülere fayda vereceğini ispat etmektedir.(23)

  ______________________________

  KABİR ZİYÂRETİNDE YAPILAN DUÂ:
  (( اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّياَرِ، مِن الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ، وَإِناَّ إِنْ شاَءَ اللهُ بِكُمْ لاَحِقُونَ ]وَيَرْحَمُ اللهُ الْمُسْتَقْدِمِينَ مِناَّ وَالْمُسْتَأْخِرِينَ[ أَسْأَلُ اللهَ لَناَ وَلَكُمُ الْعاَفِيَةَ ))
  165- “Bu diyarın mümin ve müslüman sakinleri! Selâm sizin üzerinize olsun.Biz de Allah’ın izniyle size kavuşacağız.[Allah, bizden önce gidenlere ve sonraya kalanlara rahmet etsin]. Allah’Tan bizim ve sizin için âfiyet dilerim.”[1]

  [1] Müslim, (2/671); İbn-i Mâce (1/494), Bureyde-Allah ondan râzı olsun-’dan lafızlar, İbn-i Mâce.Parantez [ ] arası; Müslim, Âişe-Allah ondan râzı olsun-’dan (2/671).

+ Yorum Gönder