+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tanrı demek şirkmidir? Necip fazıl neden Allahmıza tanrımız demiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  tanrı ne demektir ?

  Reklam

  tanrı ne demektir ? Mumsema ncp fzl sormuşlar: ALLAH diyenlerde var tanrı diyenlerde siz ne diyorsunuz ?
  ncp fzl demişki : ALLAH tanrının belasını versin  bu söze yorumunuz ne .

  örnk: askeriyelerde "ALLAH'a hamd olsun demiyorlarmış .


  not:Konu ismi kendi değişti neden .

  konu ismi "tanrı ne demek" dedim necip fazıl ile ilgili bir başlık çıktı.

 2. HAMMADUN
  Emekli

  Cevap: Tanrı demek şirkmidir? Necip fazıl neden Allahmıza tanrımız demiştir?


  Reklam


  Tanrı ne demektir....???

  İnsanların hayalen uydurdukları, elleriyle şekil yapıp, şahsi manevisinde ruhu içindedir gibi bir takım sözlerle, kendisine bile hayrı olmayan, bazen helvadan yapılıp yenen, bazen odundan yapılıp yakılan, bazen metalden yapılıp daha büyüğü veya yenisi icat edildiğinde dökümaneye gönderilen görsel, nesnel, hilkat garibesi bişeydir.

  Hatta öyleki, bir insan eline bir balta alırda küçük tanrıları o baltayla kırıp, sonra o baltayı büyük tanrı'nın eline tutuştururda, insanlar geldiğinde, ben kırmadım Hazreti İbrahim kırdı bile diyemez.

  Hazreti ibrahim'de insanlar düşünsünler ve ibret alsınlar diye. O büyük olanı kırmış olabilir der. İnsanlarda o cansız bir varlık nasıl kırsın dediklerinde, kendine faydası olmayan bir nesneden, size fayda vermesini mi bekliyorsunuz cevabını alırlar. İşte tanrı dedikleri ve ondan medet umdukları şey böyle bişey.

  ALLAH ise, delilleri, peygamberleri, mucizeleri, kulları olan, hiç bir şeye ihtiyaç arz etmeyip, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılayan, dünyada tüm insanlığa, ahirette ise sadece kendine iman edeceklere rahmetiyle muamele edendir.

  Necip Fazıl olayına gelincede.... güzel bir satırı vardır inşaallah buraya nakledelim.

  Necip Fazıl Kısakürek'e sormuşlar:
  -Üstad, kimileri Allah diyor, kimileri de tanrı. Bu iki isim arasında nasıl bir fark vardır, siz hangisinin kullanılmasını daha uygun görürsünüz?
  Üstad cevap vermiş
  -Allah tanrının belasını versin!

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 3. islamyolu
  Emekli
  Allah tanrının belasını versin!
  evet bu cümleyi duymuştum Necip fazıl kısakürek Eskiden normal şiirler yazardı. dini eğitimi bir hocadan alınca böyle güzel cümleler kullanmıştır. tek bu değil daha bir çok şiirlerinde cümlelerinde anlamlı sözler vardır. bu arada konu neden o şekil tıklarken başlık değişik içeriğine girerken başlık değişik.

+ Yorum Gönder