+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Resim çizmek Günah peki bilgisayardaki oyunları oynamakta buna benzer birşey midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Resim çizmek Günah peki bilgisayardaki oyunları oynamakta buna benzer birşey midir?

  Reklam

  Resim çizmek Günah peki bilgisayardaki oyunları oynamakta buna benzer birşey midir? Mumsema insan resmi çizmenin kıyamet gününde azaba neden olcağını öğrendiğim Hadis-i şerifler vardı peki bilgisayardaki oyunları oynamakta buna benzer birşey midir?

  cevap verecek yokmu?

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Resim çizmek


  Reklam


  İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şu resimleri yapanlar var ya, -bir rivayette: "Şu resimlerin sahipleri var ya! Kıyâmet günü azab olunacaklar. Onlara: "Şu yaptıklarınızı diriltin" denir."
  Buhâri, Libâs 89, Tevhîd 56, Müslim, Libâs 103, (2018) Nesâî, Zînet 114:, (8, 215).  Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir seferden dönmüştü. (O yokken) ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez çekmiştim. Resülullah perdeyi görünce, çekip attı, (öfkeden) yüzü de renklenmişti. "Ey Âişe! buyurdular, bil ki, Kıyamet günü insanların en çok azab görecek olanı Allah'ın yarattıklarını taklid edenlerdir."
  Hz. Âişe rivayetine devamla dedi ki: "Biz o bezi kestik bir veya iki minder yaptık."
  Buhâri, Libâs 91, 95 Müslim, Libâs 87, (2105) Muvatta, İsti'zân 8, (2, 966, 967) Nesâî, Zînet 112, 113, (8, 213) İbnu Mace, Libâs 45, (3653).


  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ)'ın anlattığına göre: "Kendisine bir adam gelip: "Ben ressamım, şu resimleri yaptım. Bana bu hususta fetva ver!" dedi. İbnu Abbas adama: "Bana yaklaş!" emretti, adam yaklaşınca: "Bana daha da yaklaş!" dedi. Adam yaklaştı. İbnu Abbas elini başının üzerine koydu ve: "Ben Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı dinledim. Şöyle diyordu: "Bütün tasvirciler ateştedir. Allah ressamın yaptığı her bir resim için bir nefis koyar ve bu ona cehennemde azab verir." İbnu Abbas devamla adama dedi ki: "İlla da resim yapacaksan ağaç yap, canı olmayan şeyin resmini yap."
  Buhâri, Büyü 104 Müslim, Libâs 99, (2110) Nesâî, Zinet 112, (8, 212, 214).


  Yine İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "kim resim yaparsa, Allah onu Kıyamet günü, yaptığı resim sebebiyle, onlara ruh üfleyinceye kadar azab eder. Hiçbir zaman da ruh üfleyici değildir."
  Buhâri, Ta'bir 45, Tirmizî, Libâs 19, (1751) Nesâî, Zinet 114, (8, 215).


 3. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  ama böyle bilgisayar oyunu oynamkta buna mı benzer

  yani bilgisayar oyununda hayvanlar var çizgifilm gibi. bunuda oynamak bu çizim yapmaya benzer bir sakınca olur mu?

+ Yorum Gönder
bilgisayarda resim çizmek