+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Aykut DÖNMEZ
  Üye
  Reklam

  Namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı?

  Reklam
 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: Namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı?


  Reklam


  Namaz dışında ağlamak abdesti bozmaz kardeş.


  Ağlamak namaz ve abdesti bozar mı ?
  Soru
  Namaz içindemi ağlamak abdesti bozar yoksa namaz dışında da ağlamak abdesti bozar mı
  Cevap
  Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak –mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz. Ancak Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar ancak abdesti bozmaz.

  Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak, ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz. Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar(Krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/7-10).

  Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur. Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.

 3. Aykut DÖNMEZ
  Üye
  ALLAH razı olsun hocam.

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Her ne sebeple olursa olsun namaz dışında ağlamak ve buna bağlı olarak gözden yaş akması abdesti bozmaz. Ancak namaz esnasında ses çıkararak ağlaması kişinin namazını bozar, abdestini bozmaz (Merğînanî, el-Hidâye, I, 61).

+ Yorum Gönder
aglamak abdesti bozarmi hanefi,  namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı,  aglamak abdesti bozar mi hanefi,  namaz disinda aglamak abdesti bozar mı,  şafilerde ağlamak abdesti bozar mı,  hanefilerde ağlamak abdesti bozar mı,  hanefilerde gözyaşı abdesti bozar mı