+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamber efendimizin savaşta namaz vaktini kaçırması? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Peygamber efendimizin savaşta namaz vaktini kaçırması?

  Reklam

  Peygamber efendimizin savaşta namaz vaktini kaçırması? Mumsema Peygamberimiz (s.a.v) 'in bir savaşta ikindi namazını kaçırdığı için sinirlendiğini duymuştum veya okumuştum tam hatırlamıyorum bu doğru mudur?

  Eğerki yanlış bilgim varsa arkadaşıma anlattım sorun olur mu ?

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Peygamber efendimizin savaşta namaz vaktini kaçırması?


  Reklam


  Peygamberimiz (s.a.v) 'in bir savaşta ikindi namazını kaçırdığı için sinirlendiğini duymuştum veya okumuştum tam hatırlamıyorum bu doğru mudur?
  Eğerki yanlış bilgim varsa arkadaşıma anlattım sorun olur mu ?


  Kardeş;
  Rasûlüllah (s.a.v.), bir gece seferinde son derece yorulmuş olan ashabına, ancak içlerinden birini kendilerini namaza uyandırmak üzere görevlendirdikten sonra istirahat için izin vermiş, fakat herkes uykuya dalınca, görevli de uyuyuvermiştir. Konu ile ilgili rivayetlerden, bir kaç defa tekerürü muhtemel bulunan bu olayda, Rasûlullah (s.a.s.) sabah namazını güneş doğup yükseldikten sonra, yine cemaatle kıldırmıştır.

  Buhari, a.g.e., 1/148 (Mevakıt, 35); Şevkânî, a.g.e., 2/29; M. Ali Nâsıf, a.g.e., 1/147, Tecrid Tercemesi, 2/252-260 (Hadis No: 226) ve 2/532 (Hadis No: 352).


  ''Hendek savaşında da zor bir gün de Rasûlüllah (s.a.s.) ve ashabı, öğle, ikindi ve akşam namazlarını vaktinde kılma imkanı bulamamışlar; bu üç vakti, yatsı namazından önce tertip üzere, cemaatle kaza etmişlerdir.
  Buhari, a.g.e. 1/148 (Mevâkıt, 38) ve 3/233 (Cihâd, 98) ve 5/48 (Meğâzî, 29); İbn Hümam, Fethu'l-Kadir, 1/349, Bulak 1315; Zeyleî, Nasbü'r-râye, 2/164, Beyrut, 1393/1973.

  O'na emanet ol..
  celle celeluh.. 3. Misafir
  1 - Peygamber efendimiz savaşın şiddetinden dolayı ikindi namazını kaçırmış zaman geri alınmış mı


  2 - PEki 2.hadiste mevcut olayda efendimizin “Bizi namazdan alıkoydular. Allah da onların evlerine ve kabirlerine ateş doldursun.” (Ebu Davud,Salat 5 ) şeklinde üzüntüsünü dile getirdiği bir hadisi rivayetdir. BU doğru mudur,Efendimiz SAV bu şekilde beddua etmişmidir.

 4. Misafir
  cevap 1

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin sabah namazını kaçırması,  peygamberimizin kaçırdığı namaz,  peygamberimiz namaz kaçırmış mıdır