+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Okulda cemeatle namaz kılıyoruz ben imamdım sanki namaz kılarken abdestım kactı gıbı oldu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emniciba
  Hep Üye
  Reklam

  Okulda cemeatle namaz kılıyoruz ben imamdım sanki namaz kılarken abdestım kactı gıbı oldu ?

  Reklam
 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Okulda cemeatle namaz kılıyoruz ben imimdım sanki namaz kılarken abdestım kactı gıbı oldu ?


  Reklam


  Bu konu daha önce işlenmiş kardeşim
  tekrar yardıncı olabilir

  bkz>>>


  http://www.mumsema.com/islamda-temiz...apmaliyim.html

 3. emniciba
  Hep Üye
  ve yahut kactı ıse ne ypamam lazım şuan

 4. Hoca
  erimeye devam...
  ve yahut kactı ıse ne ypamam lazım şuan
  İstihlaf: Abdesti bozulan imamın yerine cemaatten birisini imam ...

  İstihlâf kelimesinin fıkıh literatüründeki ikinci anlamı, namaz anında abdesti bozulan imamın yerine cemaatten birisini imam tayin etmesi şeklinde ifade edilmektedir.
  İstihlaf: Abdesti bozulan imamın yerine cemaatten birisini imam tayin etmesi
  İmam, namaz anında iken abdesti bozulduğunda burnu kanamış veya buna benzer bir mazereti varmış izlenimi vererek cemaatten birisini mihraba çekip onu imam tayin edebilir. Namaza başlanıldığında imamlık yapmaya haiz biri istihlâf yoluyla imamlık yapabilir. Namaza başlanıldığında imamlık şartları kendisinde bulunmayan kişinin ise istihlâf yoluyla imamlık yapması caiz değildir.

  Abdesti bozulan imam, yerine bırakacağı kişinin namazın tümünü cemaatle kıları birisi olmasına dikkat eder. Zorunlu olmadıkça cemaate sonradan katıları ve namazın bir kısmını kılamamış bulunan birisine imamlık verilmez. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa namazın normal rekâtlarının tamamlanmasıyla cemaate sonradan katılan, buna rağmen istihlâf yoluyla imam tayin edilen kişi namazın bitiminde selâm vermeden kendi yerine namazın tümünü kıları birisini bırakır. imamlığa geçen şahıs selâm verince o da namazının yarım kalan kısmını tamamlar.

  Abdesti bozulan imamın yerine imam olan kişi, imamın namazı nerede bıraktığını kestiremiyorsa bunu imamdan sormaya lüzum duyuyorsa imam ona işaret yoluyla namazın neresinde kaldığını anlatmaya çalışır. Eğer bu mümkün olmaz, imam konuşursa namaz bozulur ve tekrarı gerekir.

  Abdesti bozulan imam, yerine birisini imam tayin etmeksizin camiden çıksa veyahut boş bir alanda kılınan namazda safları geçerek ilerlese namaz bozulmuş olur. Ancak imamın, yerine birisini bırakmadan cemaati terkettiğinde hemen cemaatten birisinin imam olması halinde eğer imam henüz camiden çıkmamış olursa yerine geçenin kıldırdığı namaz kabul olur ve tekrarı gerekmez. Cemaatin tek kişi olması halinde ise, o kişi imamın yerine geçerek namazını tamamlar.

  Namazda imamın ayeti yanlış okuması halinde, bu yanlışını iki kez geri dönüş yaptığı halde gideremezse, okumuş olduğu ayetin zamm-ı sure kadar olduğuna kanaat getirirse rükûa gider, ancak bu da mümkün değilse başka bir ayet okur, bunu da beceremezse yerine birisini istihlâf yoluyla imam tayin etmesi gerekir
  .
  Namazada heraldi abdestim bozuldu ve selam verip , namaza devam ...

  Namaz içinde abdesti bozulan bir kimsenin, gidip abdest aldıktan ...

  Münferit olarak veya cemaatle namaz kılarken abdesti bozulan kimse ...
  İstihlâf

 5. emniciba
  Hep Üye
  ımam yellense namazı tamamlatsa tekrar mı gerekır bozuntıuya vermesse

 6. Muhasibi
  Editör
  ımam yellense namazı tamamlatsa tekrar mı gerekır bozuntıuya vermesse
  Tabi ki namazı terk etmesi lazım.
  Yok ben cemaatin günahını üstlenecem diyorsa...

 7. HAMMADUN
  Emekli
  Ameller niyetlere bağlıdır. Allah-u Taala Amellerimizi Niyetlerimize bağlayarak bize bir kurtuluş yoluda sunmuştur. Ancak imam için bunu söylemek mümkün görünmüyor.

  Zira cemaat niyetlendiği zaman HAZIR OLAN İMAMA UYDUM derken, imamın tüm cemaatin yükünü omuzunda hissetmesi ve yellenmesi veya zan etmesi halinde bile hafif sağ arkaya doğru bir adım atması gerekir. İmamın hemen arkasındaki imamlık vazifesini uhtesine alabilecek kaabiliyete haiz biri olmalıdır ve olduğundanda şüphe edilmeyen biri imamın hemen arkasında namaz kılabilir ki; O'da İmamın yerine geçmek üzere hareketlenir ve imamın yerine geçerken imamda sol arkaya doğru bir adım atarak arkasındaki cemaatteki boşluğa yerleşir. Sonra tekraren sağ arkaya doğru bir adım atarak onun arkasındaki cemaatin boşluğu doldurmak üzere bir ön safa geçmesini sağlar ki; bu böylece devam ederek tüm safları geçen imam abdest alır ve

  Denir Ki;

  İmamın yerine geçen cemaatten o zatın namazda bulunduğu rükun hangi haldeyse, imamın tekraren abdest alıp farzı cemaatle kılması için geçecek süreyi uzatarak imamın bıraktığı yerden bu sefer imam olarak değilde cemaat olarak tamamlaması için ona mühlet tanır.

  Tanımazsa ne olur....????

  Böyle bir mecburiyeti de yoktur. Takdir tamamen imamındır.

  Şimdi gerçeklerle hükümlenelim.....

  Her ne kadar, namazın en ön safında gördüğümüz imamın komutuyla, farzımızı kılıyorsakda, O vaktin imamı belki cemaatin içinde ve bir Allah dostu olabilir. Orada görünen imam imamlık makamında gibi görünsede, o vaktin imamı hangi safta olursa olsun, O Allah dostudur ve tüm cemaat manen onun arkasına geçer ve o cemaatin önündedir. Gerçek imamda odur. Bizde niyet ederken safların önündeki imama demeyiz zaten. HAZIR OLAN İMAMA deriz. O imamda İnşaallah her vakit ve rekatta HAZIRDIR.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. imam
  Üye
  ımam yellense namazı tamamlatsa tekrar mı gerekır bozuntıuya vermesse
  Dünyada bozuntuya vermeyeni, Ahrette bozuntuya verirler.!!!

 9. emniciba
  Hep Üye
  Ya bılmıoyurum zaten benle beraber 3 kısıydık tam secdede bır garıp oldu kactı kacmadı arsında bırsey bu durumu ızah edyım arkadaslara sonra 1 kaza namazlarını kılmasını ıstıyım ? En iyisi nasıl olur ?

 10. imam
  Üye
  Ya bılmıoyurum zaten benle beraber 3 kısıydık tam secdede bır garıp oldu kactı kacmadı arsında bırsey bu durumu ızah edyım arkadaslara sonra 1 kaza namazlarını kılmasını ıstıyım ? En iyisi nasıl olur ?
  bu vesvesede olabilir.
  ses ve koku yoksa vesvesedir.

 11. emniciba
  Hep Üye
  Ya insallah vesvesedır ama nasıl tarıf edım bırden boyle attı derınden ama kacsa hıs ederdım ama bırseyler hıs ettım neyse kactığını farz edersek ne yapmalıyım ?

 12. HAMMADUN
  Emekli

  Reklam


  Elhamdulillah, inşaAllah niyetiniz halis, sizin ve cemaatinizin akıbetide halis olur.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu