+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza Orucu kabul oldumu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ryan123
  Emekli
  Reklam

  Kaza Orucu kabul oldumu?

  Reklam

  Kaza Orucu kabul oldumu? Mumsema merhaba ben fransada saat 10-11 de yattmadan önce niyet ettim kaza oruc icin, sonra yattim ve saat 20:33 de actim orucumu su icerek.

  kabul oldumu acaba? bence oldu ama siz ne söliceksiniz bilmek istiyorum.

 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kaza Orucu kabul oldumu?


  Reklam


  Ve aleykumusselam kardeş sanırım kaza orucunuzu
  tekrardan tutmanız gerekli konu ile yazıyı
  okuyabilirsiniz Hayırlarla...

  -------------

  Oruca niyetlenme zamanı


  Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir.

  Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz.

  Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.
  SİE


+ Yorum Gönder