+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cips yada kola gibi vücuda zararı da olabilecek gıdaları tüketmek doru mudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Zeor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cips yada kola gibi vücuda zararı da olabilecek gıdaları tüketmek doru mudur ?

  Reklam

  Cips yada kola gibi vücuda zararı da olabilecek gıdaları tüketmek doru mudur ? Mumsema Evet konumun başlığı bazı şeyler.Örneğin vücuda zararı dokunan şeyler kola ve cips.Bunları yemek günah mıdır?Vücuda ne ölçüde zarar verir?Bile bile yersek dinden çıkar mıyız?Kilo almak için yenmesi caiz midir?
  Her soruma teker teker cevap verirseniz daha yararlı olursunuz.
  Konuyu daha öncede açtım kapatıldı lütfen kapamayın herkes sorularına saygılı olun belki haddimi aşıyorum ama merak ediyorum.Hata yaptıysak affola..

 2. 2
  »чυϞυѕ«
  Emekli

  Cevap: Cips yada kola gibi vücuda zararı da olabilecek gıdaları tüketmek doru mudur ?


  Reklam


  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla  Kola ili ilgili olarak "Haram"dır diyebilecek bir kanıt yok.Ancak "Helal" olduğuda söylenemez.Çünkü içinde bugüne kadar atılan bir çok iddia var.Ve insan da Şüphe uyandırıyor.Bir Mümin için şüphe,ondan uzak durmak için iyi bir nedendir.


  Cips içinde şunu söyleyebilirim; Yağ içmekten farksız'dır.Yine Helal ve Haram ile ilgili bir delil yok tavsiyem her ikisini de tüketmemen...


 3. 3
  Zeor
  Devamlı Üye
  Cipsi kilo almak için tüketiyorum, kola yerine fanta gibi içinde ne olduğu belli(meyveli-narlı vs.) şeyler içersem , kötü bir mümin mi olurum?

 4. 4
  »чυϞυѕ«
  Emekli
  Kardeşim kiloyu illa "Kola" mı yapıyor? Git pekmez ye vişne reçeli ye.

  Kimsenin elinde haram mı? helal mi? kesin bir delil yok ama kola ilk olarak hamile kadınlar için ilaç olarak çıkmış.Bu bakımdan içinde alkol olma ihtimali var.

  Ya da sana bir örnek bir bardağa kolayı koy,güneş,önünde 2 gün beklet,sonra beyaz kurtları görürsün üzerinde.Bunu görmen seni caydırabilir.

  Tek Kelimeyle Tüketme Derim.


 5. 5
  Zeor
  Devamlı Üye
  Kola demedim zaten cevabı iyi okursan oraya cips yazdım çünkü çok fazla yağ barındırıyor.Kilo almanın kolay yolu olabilir.Kola ise ferahlık ve zevk için,Kola yerinede fanta filan içsem caiz midir?Caiz midir derken hani kötü bir mümin mi olurum?

  Cevabı dikkatli okuyalım lütfen

 6. 6
  »чυϞυѕ«
  Emekli
  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla  kardeşim bana göre caiz değiL ALLAH bilir dediğim gibi kilo almak istiyorsan pekmez ye vişne reçeli ye daha doğal yolları tüket


 7. 7
  ikindi
  Devamlı Üye
  sana kilo alman icin vir tavsiye ben böle yaklasik 16 kilo aldim. yemek ye ama karnini doldur.2saat bekle sonra spor yap en iyisi spor salonunda yaklasik 1,5 saat daha fazla yapman zararli olabilir. sonra eve geldinde yine yemek ye yani yine karnini doldur

 8. 8
  musab
  Hadis Öğrencisi
  yunus kardeşim bana göre sana göresi felan olmaz bunun.kolaya haramdır diyemeyiz.kimse diyemez delil yok çünkü.sadece şüpheli diyebiliriz.şüpheliden kaçmakta takvadandır.cips içinde aynı şey geçerli.neden günah olsun.

 9. 9
  islamyolu
  Emekli
  Arkadaşlar her sağlığa zararlı olan şey Haram değildir. hatta İçinde alkol tesbit edilen her içeceğe ya da yiyeceğe haram da diyemeyiz.
  Kola , Gazoz gibi içeceklere Haramdır demek büyük mesuliyet ister. çünkü Kolanın içindeki maddeleri bilmek gerekir. Alkol var isede o çözünmesinden dolayıdır. ve alkol sarhoş edici özelliğini kaybetmiştir. Yani aslını kaybetmiştir. içmek caiz degil demek veya haram mekruhdur demek yanlıştır. kesinliği olmadıgı için..

  cipse geldigimiz zaman. Cipsi domuz yağı ile yapmadıgı sürece bir sakınca yoktur. cipste sorun olursa misal Patetes cipsinde. O zaman patates kızarmasıda caiz olmaz. yağ konusuna gelince. sağlığa zararlı olabilir. ama caiz degil gibi şeyler demek kesinlikle yanlıştır. bir şeker hastası veya bir tansiyon hastası şeker gibi yağ gibi kendine zararlı olacak şeyleri tüketmesi o zaman buna haram mekruh demedigimiz gibi. bunlarada öyle bir söz diyemeyiz. Sağlığa her zararlı olan şey haram değildir.

 10. 10
  »чυϞυѕ«
  Emekli
  Arkadaşlar her sağlığa zararlı olan şey Haram değildir hatta İçinde alkol tesbit edilen her içeceğe ya da yiyeceğe haram da diyemeyiz
  Kola , Gazoz gibi içeceklere Haramdır demek büyük mesuliyet ister çünkü Kolanın içindeki maddeleri bilmek gerekir Alkol var isede o çözünmesinden dolayıdır ve alkol sarhoş edici özelliğini kaybetmiştir Yani aslını kaybetmiştir içmek caiz degil demek veya haram mekruhdur demek yanlıştır kesinliği olmadıgı için

  cipse geldigimiz zaman Cipsi domuz yağı ile yapmadıgı sürece bir sakınca yoktur cipste sorun olursa misal Patetes cipsinde O zaman patates kızarmasıda caiz olmaz yağ konusuna gelince sağlığa zararlı olabilir ama caiz degil gibi şeyler demek kesinlikle yanlıştır bir şeker hastası veya bir tansiyon hastası şeker gibi yağ gibi kendine zararlı olacak şeyleri tüketmesi o zaman buna haram mekruh demedigimiz gibi bunlarada öyle bir söz diyemeyiz Sağlığa her zararlı olan şey haram değildir

  Öncelikle yazılarımı iyice okusaydın keşke kardeşim.Ben sağlığa zararlı olduğu için içme demedim.Sadece kendi fikrime göre içinde o kapaklarında yazan maddelerin olmadığı ne malum ? Bir müslüman için şüphe en caydırıcı sebeptir.

 11. 11
  islamyolu
  Emekli
  Öncelikle yazılarımı iyice okusaydın keşke kardeşim.Ben sağlığa zararlı olduğu için içme demedim.Sadece kendi fikrime göre içinde o kapaklarında yazan maddelerin olmadığı ne malum ? Bir müslüman için şüphe en caydırıcı sebeptir.
  o yazıyı ben sana kasıt yazmadım zaten kardeş. Tabiki şüpheden kaçmak takvadır. şüphelendiğin şeyi yapmayacaksın.


 12. 12
  »чυϞυѕ«
  Emekli

  Reklam


  Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla


  o yazıyı ben sana kasıt yazmadım zaten kardeş Tabiki şüpheden kaçmak takvadır şüphelendiğin şeyi yapmayacaksın

  Tamam kardeşim kusura bakma hakkını helal et.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

cips yemek caiz mi

cips haram mı

cips yemek günah mı