+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İstimna yapmak büyük günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Mustafa__
  Üye
  Reklam

  İstimna yapmak büyük günah mı?

  Reklam

  İstimna yapmak büyük günah mı? Mumsema Herkeze merhaba. Arkadaşlar hiç zinaya yaklaşmadım ama arada istimla yapmak zorunda kalıyorum insanız sonucta sabredıyorum ama zorda kalınca yapyorum. günahı büyükmüdür?

 2. 2
  sabahattin10
  Üye

  Cevap: istimna yapmak büyük günahmı


  Reklam


  Peygamber efendimiz bunun için izin isteyen birine rüyanı bekle diyor. Hz. Ali bu hususta kendisinden fetva isteyen birine fetva vermiyor. Zaten bu gibi şeyler insanın rüya görmesine engel oluyor ve rüya göremeyen insanlar kendilerini tatmin etmek zorunda kalıyorlar. Eğer bunu yapmayıp bir süre dayanırsan bir süre sonra rüya görmeye başlarsın. Çünkü istimna beyni köreltir. Bir süre dayanıp beynini yeniden temizlemen gerekir.
  Bu hususta dayanabilmek için en çok ihtiyacın olan şey istikametli bir cemaat. Allah'a ve rasulüne bağlı, her meselede Kur'an'a ve sünnete baş vuran bir cemaatte bulunursan seni kötü yollara düşmekten alıkoyar.
  Bunlar kuru laflardan ibaret değildir. Size kendimi anlattım. Ben bu şekilde vazgeçtim ve size de tavsiye ediyorum.

  Selam ve dua ile...

 3. 3
  Mustafa__
  Üye
  Allah razı olsun. Rüyayı bekledım ama bi türlü göremedım Aşırıya kaçmadan yapıyorum yoksa zina yapcamı bılıyorum. Günahlardan uzak durmaya çalışıyorum onun ıcın boyle bı konu açtım..

 4. 4
  ikindi
  Devamlı Üye
  kardesim sen ilk basta imanini güclendir o zmn herseyden uzak dur. arkadasin dedigi gibi cemaatlere camilere takil ve o tarz arkadaslar edin her gün bilgi edin kuran oku (kuranin türkce mealinide oku bu cok önemli) hadis oku herseyi oku. yada peygamberimizin (sas) tavsiye ettigi gibi oruc tut

 5. 5
  gimsangoksel
  Üye
  Sevgili kardeşimiz,konu hakkında belirttiğiniz bahanenin aslını sadece siz biliyorsunuz,elbette ALLAH her şeyi herkesten daha iyi bilir ama,siz zina yapacağım endişesine düşüp diğer işi yapmakla zina ile istimna arasındaki günahın derecesine göre elbette karşılaştırılamaz bir konu var,ama zina büyük günah istimna da günah,her günah kalbe zarar verir,ama ALLAH tövbe edenleri affeder.Öncelikle yukarıdaki arkadaşlarımızın tavsiyelerine göz atınız,oruç tutmak ile cinsi arzuyu besleyen hormon değerleri düşer,ama bunu ne kadar yaparsınız?İşte o yüzden vaktiniz geldiyse evleniniz,henüz değilse rüya beklemek,az yemek,alınan gıdalara dikkat etmek gibi kendinize göre tedbirleri alabilirsiniz,zorlanıp zorlanmama konusunu iyice düşünün,unutmayın ki zina etmek tehlikelidir,hastalıklara kapı açar,kalbinizi yorar,bir ile fazla sayının farkını anlamaz iseniz devamlılık oluşturur,dua ediniz dua ile diğer kavli ve havli şeyleri de yapmaya çalışınız,unutmayınız ki ALLAH nefsini zinadan koruyan gençlere cennetinde hizmetkar olarak birbirinden güzel HURİLER sunacaktır,hem madem ölüm bizim içindir,hem madem ölüm vakti sırdır,hem madem mezarlarda gençler vardır o halde ölüm size de her an yakındır,işte bu hakikate bakmakla her an ölüm bizim ensemizde demekle bu duygunuza gem vurunuz.

 6. 6
  fedaye
  Üye
  Allah ümmet-i muhammed in yar ve yardımcısı olsun, bu bela günümüzün büyük belalarından biridir, nereye gitsen hem erkek var hem dişi, örtünmeyen 500 koca arıyomuş gibi süsleniyor örtünenin örtüsü de adama örtünmesen ilgimi daha az çekerdin dedirtecek tarzda(abartısız bu böyle), hele ki bir dünya insana daha 20 yaşına bile girmeden evlenmek farz oluyoken istesen de 25 yaşından önce evlenemiyosun,bu istimna belasına hiç bulaşmamak lazım bulaştın mı kurtulamıyosun, biraz sabretsen hemen önüne seni kışkırtacak bişey çıkıyor şeytan seni bırakmıyor sabredemiyosun, ana babanın yüzüne baksan onların öyle bir derdi yok seni anlamak bile anlamıyolar sen oku adam ol da gerisi hallolur falan der gibiler zannediyolar ki bi insana 25 yaşında evlenmek farz olur, Allah ümmet-i muhammed in yar ve yardımcısı olsun,bir mümin gencin önünde büyük bir engeldir bu elhamdülillah kafir değiliz ki kafamıza göre zinaya bulaşalım Allah muhafaza, kafan da şehvetinde olduğu için verimli olamıyosun, diyecek birşey bulamıyorum Allah ecrimizi cennette verir inşallah, bir çıkmaza girdi bu iş birçoğu için kurtuluş yolu hayırlı huzurlu bir evlilik ama o da olmuyor işte, Allah bizi de böyle imtihan ediyor inşallah geçeriz o imtihanı. amin

 7. 7
  fedaye
  Üye
  ha bir de çektiğiniz sıkıntıları unutmayın sizin çektiğiniz bu sıkıntıları çocuklarınıza çektirtmeyin helal olan ilişki sevaptır aksi her durumda bir sakınca vardır hiçbir diploma sizi sırat köprüsünden geçiremez biz çekiyoruz çocuklarımız çekmez inşallah

 8. 8
  İsimsiz
  Üye
  Elle tatmin, âlimlerin çoğuna göre caiz değildir; haram sayılmaktadır. Şafiî, Mâliki âlimleri ve İmam-ı Nesefî, istimnanın haram olduğuna hükmetmişlerdir.
  İmam Ahmed bin Hanbel ve îbni Hazm'a göre

  «Meni, vücudun, dışarı atmaya muhtaç olduğu bir şeydir, onu eliyle atan kan aldıran gibidir ve caizdir.»
  Hanbelî âlimleri bu caiz oluş şeklini iki şarta bağlamışlardır: Kişinin zinaya düşme tehlikesi, evlenmeye gücünün ve imkânının bulunmayışı.

  Sorularla İslamiyet.


 9. 9
  Undisputed
  Emekli
  masturbasyon yapmak insan sağlığı için gerekli birşey arkadaşım . bilimsel olarakta açıklandı . sen bunu yapmazsan testislerindeki spermler yinelenmeyecek ve böylece sperm sayında azalma ve zayıflama olacak . ama masturbasyon yaparsan vücut yeni , güçlü ve daha fazla sperm üretecek . ha size demiyoruz her gün yapın diye ama bilim adamları haftada 1 en fazla 2 kere yapın .

 10. 10
  hakgeldi
  Üye
  hadis-i şerif-i'de buyrulur ki;

  (Elini nikah eden
  [Ne şekilde olursa olsun, mastürbasyon yapan] lanetlenmiştir.) [İ. Baverdi]

  lakin zinaya düşme tehlikesi varsa zina yapmak için adım atıyorsan masturbasyon yapabilirsin..

  ama sonuçda bu günahdır..

  lakin zinadan daha küçük günahdır.

  100 günah kazanacağına, 10 günah kazan

 11. 11
  sstrn
  Devamlı Üye
  Selamun Aleykum,

  Sana tavsiyem dışarıda dolaşırken,televizyon izlerken,gazete okurken,bilgisayar başında vakit geçirirken;açık giyinimli bayan resimleri videolar , insanda şehvet uyandıracak resimler videolardan KAFANI çevir başka tarafa bak ve zihnini oraya bakmamak için başka şeylerle meşgul et.İlk başlarda yapması zordur ama bunu 1 - 2 hafta yaparsan istimnadan kurtulursun ALLAH'ın izniyle.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Kardeşim, ben bu konuyu uzun süre araştırdım ve hükmünü öğrendim
  Bir insanın normal zamanda bunu yapması haramdır. Ancak
  1.Elalemin karısına kızına yan gözle bakacak hatta daha da ileriye gitcek konuma gelindiğinde alimler cevaz vermişler caiz olduğuna dair.
  2.Zina anında, zina ile karşı karşıya gelindiği vakit kimi alim farz kimi alim vacib olduğuna hüküm vermişlerdir.
  Bu sorunu tek yaşayan sen değilsin ama kendini tutmaya uğraşman ve yediklerini dengeli tutup boş vakitlerini değerlendirmen özellikle de yalnız kalmaman gerekiyor ...vesselâm...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu

istimna büyük günah mı

mastürbasyon büyük günah mi

masturbasyon buyuk gunah mi

istimna günah mıistimna buyuk gunah miistimnamastürbasyon büyük günah mı