+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Caiz olmadığını anlatırsan ama o işi kendin yaparsan ne olur ? dinden çıkılır mı acaba ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. konya442
  (Cezalı)
  Reklam

  Caiz olmadığını anlatırsan ama o işi kendin yaparsan ne olur ? dinden çıkılır mı acaba ?

  Reklam

  Caiz olmadığını anlatırsan ama o işi kendin yaparsan ne olur ? dinden çıkılır mı acaba ? Mumsema Es Selamu Aleykum

  birine bisi anlatirkene bu caiz degil dersek mesela , kendimizde yaparsak ne olur ? dinden cikilir mi acaba ?

  Mesela caiz olmadigini biliyon ve baskasinada mesela diyon bu caiz degil , ama kendinde caiz olmadigini bidigin halde yaparsan durumu nedir , ve hem biliyom hemde baskasina mesala anlatiyon

 2. gimsangoksel
  Üye

  Cevap: biri bisi anlatirkene bu caiz degil mesela , ama o isi kendin yaparsan ne olur ? dinden cikilir mi acaba ?


  Reklam


  Sevgili kardeşimiz,örnek olarak konuya ilişkin bir şey yazmadan neyin caiz neyin olmadığını yazmış olmanız size yardım etmek isteyen insanların işini zorlaştırır.Ama siz o şeyin neyse doğru olmadığını biliyor olmalısınız ki adını caiz olarak koymuşsunuz,şimdi esasen insan bazen yanlış olduğunu bilir ve o an o duygusuyla başkasına bunu yapma diyebilir,ama sonra kendisi bu şeyi yapar,bu sizi dinden çıkarır mı?Dinden çıkmak ile dine girmek meselesi çok kolay değildir aslında,bir kelimeyle bir ifadeyle dine girersiniz,ama yaşamak ve yaşatmak konusu başka bir şeydir.Dinden çıkmak ise Allah muhafaza kasıtlı olarak inatla kati bir şekilde emre karşı hayır bu değil ben bunu bu şekilde kabul etmem,etmek istemem gibi bir ifadeyle,yada haşa ALLAH yoktur buna inanmıyorum ve inkar ediyorum şekline dönüşürse dinden çıkmış olursunuz,sizin durumunuzu sözün başında söylediğim gibi hangi konu hakkında olduğunu söylerseniz,cevap verecek olanlar daha kolay hareket edereler sizde aydınlanmış ve endişeniz den kurtulmuş olursunuz.

 3. konya442
  (Cezalı)
  mesela birine zevkine elle oynamak helal degil desek ve kendinde yapsan dinden cikilir mi ?

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  mesela birine zevkine elle oynamak helal degil desek ve kendinde yapsan dinden cikilir mi ?
  Hayır dinden çıkılmaz ama riyaya girer ve söylediğin uyarı hiçbir zaman tesir etmez. Emri bil maruf nehyi anil münker den kasıt yaşayarak iyliği emretmek ve kötülükten men etmektir.

 5. konya442
  (Cezalı)
  Riyakar, Allah'ın değil, diğer insanların rızasını gözetendir. Allah için yapılması gereken ameller diğer insanlara sunulur ve beğeni, takdir, onaylama beklenir ki bu bakımdan riya; gizli şirk olarak da tabir edilir.


  Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/musluma...#ixzz1YcT4HMal

  acaba dinden cikilir mi ?

 6. gimsangoksel
  Üye
  Sevgili kardeşimiz,bize tavsiye edilen bir önemli husus şudur,şüpheli olan size insani olarak hoşa gitmeyecek olan işlerden de uzak kalmaktır,Efendimizin SAV tavsiyesi ibadetlerde vasati olan yolları tercih etmek ve devamlı yapmaya gayret etmektir.Şeytan ve nefis işbirliğinde sürekli bir beraberlik söz konusudur,dolayısıyla dikkat etmek lazımdır.

+ Yorum Gönder