+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vucuda kalıcı dövme yaptırınca günahmıdır gusül abdesine manimidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  Reklam

  Vucuda kalıcı dövme yaptırınca günahmıdır gusül abdesine manimidir?

  Reklam

  Vucuda kalıcı dövme yaptırınca günahmıdır gusül abdesine manimidir? Mumsema selamun aleyküm
  vucuda kalıcı dövme yaptırınca günahmıdır
  gusül abdesine manimidir ?
  şimdiden Mevlam razı olsun
  selametle

 2. Yakut
  mumine.com

  Cevap: vucuda kalıcı dövme yaptırınca günahmıdır gusül abdesine manimidir?


  Reklam


  ,,ve aleykumusselam ve rahmetullah tıkla kardeşim http://www.mumsema.com/sizden-gelen-...-engel-mi.html

 3. Neim
  Üye
  Dövme ve Gusül Abdesti

  İnsanın bedeni dahi, kendinin istediği gibi kullanabileceği malı değildir, Allah'ın (C.C.) ona bir emanetidir. Vücudunda kalıcı dövme yapmak, Allah'ın yaratışını beğenmeyip bozmak ve emanete hıyanet etmek sayılır. Bu sebeple Allah Rasulü (sav) vücuduna dövme yaptıran ve bu işi yapan/icra eden insanların lanetlik oldukların bildirmiştir.

  İbn-i Mes'ûd (r.a)'dan rivayetle Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: "Allah, dövme yapanlara, yaptıranlara, yüzlerdeki kılları alanlara, aldıranlara, güzelleşmek maksadıyla dişlerini törpüleyip aralarını ayıranlara, Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere lanet etsin." (Buhârî, Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd, Neseî, İbn-i Mâce, Ahmed)

  Bu yüzden dövme yapmak ya da yaptırmak kötü bir günahtır.Böyle bir operasyonun yasak olmasının sebeplerinden birisi de her halde, sağlığa zararlı bir uygulama oluşudur. Nitekim son zamanlarda tabipler tarafından bunun zararları ile ilgili çok şeyler söylendi. Ancak bilindiği gibi, İslam'a girmek, önceki bütün günahları siler ve Müslüman olan için adeta tertemiz bir sayfa açar. Müslüman olan birisi artık önceki günahlarından ötürü hesaba çekilmez. Ne var ki, dövmeyi de çıkaramaz. Ama bunun da bir sakıncası olmaz, çünkü insanlar yapamadıkları şeylerden ötürü sorumlu tutulmazlar. Üzerinde dövme bulunanın namazı olmaz diyenler, dövmenin deriye işlenmiş olması sebebiyle, altına su geçirmeyeceği, bu yüzden de abdest ya da gusle engel olacağı varsayımıyla bunu söylemektedirler ki, bu doğru değildir. Çünkü böyle bir durumda suyu ulaştırabildiği yere kadar ulaştırması yeterlidir.(Allah'u a'lem)


  Dövme dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.(İslam'da Helaller ve Haramlar, İsmail Mutlu)


 4. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  bilgileriniz içn Rabbim razı olsun
  gusül abdesine anayüregim ferahladı ama
  ne diyeyim
  Rabbime havale ettim ıslah eylesin
  kalbine saygı korkusuyla sevgisini işlesin
  iman ışıgını yaksın cümle gençlerle beraber ogluma
  benim gibi analara sabır ihsan lütfetsin inşaAllah
  selametle..

 5. holy45
  Emekli
  konu 2 defa açılmış

 6. gimsangoksel
  Üye
  Sevgili kardeşim,elbette dövme yaptırmak adına bu konuda eğitim almış kimselerin bunu yaptırmanın doğru olmadığını söylemeleridir.Elbette buna uymak güzel bir şey,lakin olduysa ümitsizlik yapmak doğru değil,Allah affedici unutmamak en mühimidir.

+ Yorum Gönder
dövme abdest tutar mı,  kalıcı dövme abdest tutar mı,  kalıcı dşvme ve abdest