+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kaza Orucu böle tutulur mu, lütfen direk cevap verin Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ryan123
  Emekli
  Reklam

  Kaza Orucu böle tutulur mu, lütfen direk cevap verin

  Reklam

  Kaza Orucu böle tutulur mu, lütfen direk cevap verin Mumsema Ben önümüzdeki haftada simdi kaza orucu tutcam, cunkü ramazanda bozmustum orucumu ve istimna yaparak kaza orucu gerekiyormus, bende aslinda isteyerek yapmadim ama oldu iste. ben simdi kaza orucumu tutiyordum iki hafta önce, ama bozmaya zorunda kaldim, acaba kac gün tutmam gerekiyor simdi? 1 mi 2 gün mi?

  bide hangi saatde niyet edebilirim, yani ben saat 11 den önce yatiyorum, o saatde niyet edip ve orucumu aksam saat 8 de acsam olurmu acaba?

  lütfen direk cevap verin, beni baska biyere yollamayin.

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Kaza Orucu böle tutulur mu, lütfen direk cevap verin


  Reklam


  1 gün tutacaksın

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ben önümüzdeki haftada simdi kaza orucu tutcam, cunkü ramazanda bozmustum orucumu ve istimna yaparak kaza orucu gerekiyormus, bende aslinda isteyerek yapmadim ama oldu iste. ben simdi kaza orucumu tutiyordum iki hafta önce, ama bozmaya zorunda kaldim, acaba kac gün tutmam gerekiyor simdi? 1 mi 2 gün mi?

  İstimna orucu bozar ve sadece kaza gerektirir, bilerek de olsa bu böyledir. Ancak unutmamak gerekir ki, oruç zaten sabrı öğrenmek içindir. Bunu başaramadıktan sonra insanın tuttuğu oruç mükemmel bir oruç olmaz, sevabı gider, hatta günah kazanır.
  İkinci olarak, istimna keffareti gerektirmese de oruca saygısızlık olduğu açıktır ve oruçlu iken yapılması büyük bir günahtır. Ayrıca Efendimizin bir hadisi şeriflerinde buyurduğu gibi; "Sebepsiz yere tutulmayan bir Ramazan günü orucunun sevabı, bütün bir ömür oruçlu geçirilse de artık elde edilemez" Kaç gün bozmuşsan bozduğun gün kadar tutacaksın...

  bide hangi saatde niyet edebilirim, yani ben saat 11 den önce yatiyorum, o saatde niyet edip ve orucumu aksam saat 8 de acsam olurmu acaba?
  Bulunduğun ilin veya ilçenin imsak saatine göre orucuna başlarsın Akşam ezanı saatiylede iftarının açarsın. Yatmadan Önce niyetini edip, sabah kalktığında orucuna devam edebilirsin... Kalın selametle....

 4. ryan123
  Emekli
  ama sadece bi gün tutcam, yani orucumu devam etmeme gerek yoktur, deil mi?

 5. umutsokağı
  Üye
  Kaç defa bozduysan okadar tutacaksın oruçu..

+ Yorum Gönder