+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest ve Gusulde Burnuma Su Çekmiyorum sadece değdiriyorum olur mu böyle ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. YeniBoyut
  Üye
  Reklam

  Abdest ve Gusulde Burnuma Su Çekmiyorum sadece değdiriyorum olur mu böyle ?

  Reklam
 2. DangeR
  bir mum ışığı

  Cevap: Abdest ve Gusulde Burnuma Su Çekmiyorum sadece değdiriyorum olur mu böyle ?


  Reklam


  Gusül Nasıl Alınır?
  Gusül Nasıl Alınır?
  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.  Mehmet Dikmen


 3. YeniBoyut
  Üye
  hocam şimdi benim gusulüm geçerli değil mi sadece burnuma su değdiriyorum?

  birde abdestimde geçerli değil o zaman

 4. nurya
  Devamlı Üye
  niyet önemlidir RABBİM kulunu affeder

+ Yorum Gönder