+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdesti konusundaki vesvese ile ilgili sorular, vesveseye kulak asmayacağım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül Abdesti konusundaki vesvese ile ilgili sorular, vesveseye kulak asmayacağım

  Reklam

  Gusül Abdesti konusundaki vesvese ile ilgili sorular, vesveseye kulak asmayacağım Mumsema Arkadaşlar vesveseyi kesin sona erdirmeye niyetlendim. Şu sorularıma DOĞRUDUR/YANLIŞTIR şeklinde tek tek numarayla cevap verebilir misiniz ?


  1-) Burun tıkalı olsa dahil gusül abdesti alınabilir. Böyle bir önce parmağımızla su yardımıyla burnumuzun içini temizleyecez sonra, burnumuza su verebildiğimiz kadar verecez. Avucumuzun içindeki suyu burnumuza hızla vurmak ve çekmek dolayısıyla ön deliklerin yıkanması yeterlidir.

  ( Sorularla İslamiyet Cevabı

  Değerli kardeşimiz; Burunda yıkanması gereken yer ön boşluklardır. Genize kadar su verince genizde sızlanma olur. Burnunuzdaki sızlanmanın nedeni genize su ulaşmasıdır. Burun delikleri tıkalı da olsa burnun ön boşluklarına su değdiği için farz yerine gelmiş olur. Zorlamanız gerekmez.
  Üç defa avucunuzdaki suyu burnunuza verip daha vermeyiniz. Yıkanması gibi vesvese gelirse dikkate almayınız.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet )

  2-) Tırnak altlarında oluşan kan çizgileri, siyah çizgiler gusüle engel değildir.


  3-) Gusül esnasında burun tıkalıyken, gusülun tam bitiminde ve banyodan çıktıktan sonra burun açılırsa TEKRAR gusül abdesti almak gerekir. Çünkü burun deliği açılmıştır TEKRAR şarttır.


 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Gusül Abdesti konusundaki vesvese ile ilgili sorular, vesveseye kulak asmayacam lütfen yardım.


  Reklam


  1 ve 2 doğru

  3 içinde burna su çekmek yeterli tıkalıysada çekilebildiği kadar çekmek yeterli gusül geçerli olur. eğer gusülde bi yeri yıkamayı unutursak sadece o yeri yıkayarak gusül Allah'ın izniyle geçerli olur. Tekrar gusüle gerek kalmaz

 3. emniciba
  Hep Üye
  gusulden once tıras olsak bır yermızıı kessek kan akmaya devam etse aynı anda gusule nıyet edılırmı ?

 4. Guray
  Karadeniz
  gusulden once tıras olsak bır yermızıı kessek kan akmaya devam etse aynı anda gusule nıyet edılırmı ?
  kan gusüle engel değildir. ancak traş işini gusülden sonra yapmak daha iyidir

  Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir. İmam-ı Gazali. İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir. Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir(Mügni' I -Muhtaç, c. I. s. 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar )

 5. emniciba
  Hep Üye
  Cünüp olan kimsenin yıkanmadan tıraş olması ve tırnak kesmesi haram olmasa da iyi değildir İmam-ı Gazali İhyâü Ulum ed-Dîn kitabında şöyle diyor: Cünüp olan kimsenin tırnak kesmesi, tıraş olması, etek ve koltuk altını temizlemesi, kan aldırması veya vücuttan herhangi bir parça kopartması uygun değildir Çünkü âhirette bütün vücud geri döneceğinden yıkanmadan kesilen veya tıraş olunan şey cünüp olarak dönecektir(Mügni' I -Muhtaç, c I s 75; Halil Gönenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar )
  Ama derımızı vucudumuzun her yerı hemen hemen her yerı kendını yenılıyor tırnakalrımızı kesıyoruz buyuyor gıbı bu durdumda yenıden dırıs-lıste tum tırnaklarımızmı gelcek bıze o zaman metrelerce tırnak yığını olur ?

 6. ziya3400
  Devamlı Üye
  arkadaşlar yukarda sorduğum soruların cevabını 1 arkadaş sadece söyledi . Sizlerden de cevap bekliyorum. Allah razı olsun... ÖZELLİKLE MUM KARDEŞİMİZDEN CEVAP BEKLİYORUM.

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  1 ve 2. Soruların cevabı evet
  3. Soru cevabı ise Hayır

 8. artisc
  Üye
  Merhaba arkadaşlar gusul aldım burnuma baktım için afedersiniz burun kıllarım sudan birlesmis sumuge andırıyordu tekrar su verdim geçmedi tekrar verdim hala ayni en son verip Allahım sen kabul et dedim gusul gecerlimidir

 9. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Burna sadece su vermek yeterlidir. Bu tür şeyleri kafaya takmaya bile gerek yoktur. Senden bunu isteyende yoktur. İçin rahat olsun.

+ Yorum Gönder
burun tıkalıyken gusül abdesti,  gusül abdesti burun tıkalı,  burun tıkalıyken gusül abdesti alınır mı,  burun tıkalıyken gusül,  tıkalı burun gusül,  burun tikaliyken gusul abdesti almak,  gusül abdesti vesvese