+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yemini bozdum ama kefaretini ödeyemiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Reklam

  Yemini bozdum ama kefaretini ödeyemiyorum

  Reklam

  Yemini bozdum ama kefaretini ödeyemiyorum Mumsema Yaşım 14 olduğundan malesef kefaretini ödeyemiyorum. Yeminim istimna yapmayacağımdı. Oruç deseniz aileme açamam bu konuyu.(3 gün bir şey değil ama malesef açamam aileme) Bşka ne yapabilirim?

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Yemini bozdum ama kefaretini ödeyemiyorum


  Reklam


  Yemin, yalnız Allahü teâlânın isimlerini söylemekle olur. Vallahi, billahi, tallahi gibi.

  eğer bu şekilde yemin ettiysen ve maddi gücün yoksa kefaret için arka arkaya 3 gün oruçtan başka çare yok. Ailene orucu tutma nedenini söylemek zorunda değilsin ancak bu senin ödemen gereken bir borç

 3. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Maddi anlamda paramı biriktirip verebildiğim kadar veririm. Şunu detaylı anlatabilir misin abicim? Oruç malesef olmaz..

 4. Muhasibi
  Editör
  Keffaret mal ile yapılabileceği gibi bedelini ödemeklede olur. Ayrıca vekil tayin ederek de ödenebilir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.
  SİE


 5. Müslüman123
  Devamlı Üye
  bu daha zormuş ya.

 6. Muhasibi
  Editör
  bu daha zormuş ya
  Kardeşim çıkar yol arıyorsun biz sana gösteriyoruz sen bu daha zor diyorsun.
  O zaman yapmadan önce düşünecektin.
  Allah yardımcın olsun

 7. Guray
  Karadeniz
  Yemini bozmanın keffâreti:

  Kur'ân-ı Kerim'de: "(Yeminin) Keffâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) keffâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz" (el-Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

  Rasûl-i ekrem (s.a.s)'in döneminde, yemin keffareti için yoksula ne kadar verildiğini izah için, İmâmu Buhâri "Kitabu'l Keffâret" adı altında, ayrı bir bölüm ayırmıştır. Keffâretlerde illet kesin olarak belli değildir. Bu yüzden kıyas yoluyla, hükmü benzer olaylara uygulamak imkanı bulunmaz, keffaretler kitap ve sünnetteki sıra gözetilerek yerine getirilir (Buhârî, Sahih, VII, 235-240). (Yusuf KERİMOĞLU)

  Bir fidye - âyet-i kerîmede de belirtildiği gibi - bir fakiri tam bir gün doyurmaktır. Bir günde ise iki öğün vardır.

  Fidyeler, yalnız bir fakire verilebileceği gibi, birden fazla fakirlere de verilebilir. Ramazan içinde verilebileceği gibi, evvelinde veya sonunda da verilebilir. Fakirleri sabah - akşam günde iki öğün doyurmak suretiyle olabileceği gibi, öğünlerin parasını vermek suretiyle de olabilir. Para toptan da verilebilir, her gün ayrı ayrı da...

  Oruç tutma gücünde olmayan kimse, fidye verebilecek kadar zengin de değilse, yapacağı iş, Allah`tan afv ve mağfiret dilemektir. Fidye vermek mecburiyeti, onun üzerinden kalkmıştır.

  sorularla islamiyet

 8. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Bir fakiri mi bir gün doyurmak mı yoksa 10 fakiri mi

 9. Guray
  Karadeniz
  "(Yeminin) Keffâreti ailenize yedirmekte olduğunuzun orta (derece) sinden, on yoksulu doyurmak, ya onları giydirmek, yahud bir köle azad etmektir. Fakat kim (bunları) bulamazsa, üç gün oruç tutması lâzımdır. İşte bu, and (yemin) ettiğiniz vakit (onları bozmanın) keffâretidir. Yeminlerinizi muhafaza ediniz. Allah âyetlerini size böylece açıklıyor. Ta ki şükredesiniz" (el-Mâide, 5/89) buyurulmuştur.

  koyu bölgede yazıyo kardeşim

 10. Müslüman123
  Devamlı Üye
  Kardeşim çıkar yol arıyorsun biz sana gösteriyoruz sen bu daha zor diyorsun
  O zaman yapmadan önce düşünecektin
  Allah yardımcın olsun
  Burda birisi tavsiye etmişti dinledim öyle biliyorum. Ama başaramadım.

 11. Muhasibi
  Editör
  Bir fakiri mi bir gün doyurmak mı yoksa 10 fakiri mi
  Bir fakiri 10 gün sabah akşam yada 10 fakiri 10 gün sabah akşam.

 12. Müslüman123
  Devamlı Üye

  Reklam


  Peki ben o kefareti öderken ara ara yapsam yani aradan zaman geçse uzun veya kısa birşey olur mu? Uzunda olabilir etki eder mi ?
  (Cevap verilmiş özür dilerim.)

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu