+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazı Anlıyarak Kılmak ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Guray
  Karadeniz
  Reklam

  Cevap: Namazı Anlıyarak Kılmak ?

  Reklam  Cevap: Namazı Anlıyarak Kılmak ? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Namazı Anlıyarak Kılmak ?
  Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab'ı (Tevrat'ı) bilmezler. Onların bütün bildikleri bir sürü kuruntulardır. Onlar sadece zanda bulunurlar. (bakara / 78 )

  burda bahsi geçen kitap parantez içinde belirtilmiş

  "Emâniy", ümniyyenin çoğuludur. Kelimenin aslı "üf'ûle" vezninde "umnûye" olup temenninin sülâsisi olan takdir veya tilavet mânâsına "mena"dan alınmış bir isimdir ki, insanın kendi içinde ve hayalinde tasarlayıp varlığını kabul ettiği ve olmasını temenni edip durduğu veyahut diline dolayıp durduğu şeylerdir ki, Frenkler buna "ideal" derler ve genç mütercimlerimizden birçoğu bunu mefkûre diye terceme ediyorlar. Çünkü emaniy insanın kendi gönlünden geçirdiği, saplanıp kaldığı ve durmadan arkasından koştuğu bir düşünce, bir hayal, bir kuruntu demektir. Bunun bazılarının gerçekleşmesi mümkün ve şu halde geçerli olanları bulunabilirse de çoğunlukla hiçbir delile dayanmayan kuru ve şahsi temennilerden ibarettir. Bundan dolayı emaniy, batıl idealler, evham ve boş hayaller mânâsına da kullanılır. Frenkler ahlâkiyat konusunda bunu esas alan felsefî görüşe "idealizm" derler. İşte yahudilerin okuma yazma bilmeyen avam (cahil halk) takımı da ilimden, kitaptan nasibi olmayıp sadece kuruntu arkasında koşar dururlar, ve onlar yalnızca zan içinde yaşarlar, zan peşinde koşarlar, kuru bir zan ve taklitten başka bir şeye malik değiller. Hak ile batılı tayin edip seçemezler. Bu yüzden bunların vebali de kendilerini aldatan okur yazar takımınadır. (Elmalılı Hamdi Yazır Bakara Suresi 78.ayet tefsiri )

  sarhoşluk durumune gelince aklın yerine gelene kadar ne dediğini anlayana kadar ibaresinde bu konuyla alakalı bir şey yok o ayette şuursuzluktan sarhoşluktan bahsediliyor

  Bu âyetin indirilmesinin sebebi Abdurrahman b. Avf hazretlerinin ziyafeti olayı olduğu rivâyet edilmiştir. Geniş bilgi Bakara sûresinin, "Ey Muhammed, sana içki ve kumar hakkında soruyorlar..." (Bakara, 2/219) âyetinde geçmiştir. (Oraya bakınız.) Sarhoşluğun cünüplük ile ve ondan sakınmanın da abdest ve gusül ile beraber söz konusu edilmesi ve bu durumda müminin namaza yaklaşmaktan men edilmesi, sarhoş edici maddelerin haram olduğunu ve pisliğini anlatmak için ne kadar beliğ ve edebîdir. Bu mânâ, Maide sûresinde "Pisliktir, ondan sakınınız." (Maide, 5/90) diye açıkça anlatılacaktır.
  "Sarhoş iken namaza yaklaşmayın." Burada bazı müfessirler, salattan maksat cami ve namazgahtır. Bununla sarhoşlar camilere girmekten men edilmişlerdir, demişler ise de bu mânâyı anlamak için salatı, esas mânâsından çıkarmaya gerek yoktur. Bu yasak, söylediğini bilmeyen sarhoşun namazının sahih olmadığına ve bundan dolayı sarhoşluğun haram olduğuna delalet ettiği gibi, sarhoşun ve cünübün camiye girmesinin ve ona yaklaşmasının yasak olduğuna da işaret yoluyla delalet edebilir. Bundan dolayı sarhoşun ve cünubun camiye girmeleri ve hatta yakınında bulunmaları caiz değildir. Yolculuk durumu müstesna cünüb iken de yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın ve dolayısıyla camiye de girmeyin. (Elmalılı Hamdi Yazır Nisa Suresi 43.Ayet tefsiri )

  Tefsirde görüldüğü gibi konu sarhoşluk ne dediğini anlama kısmı ise bilinçli söyleme. Sarhoşken insan ne dediğini bilmeyebilir ayette sözü edilen durum bu.

  Ufak bir ekleme : Yaşar Nuri Öztürkün kitaplarını okudukça aklınız karışmaya devam edebilir size tavsiyem uzak durun

 2. ByYuNuS
  Üye

  Cevap: Namazı Anlıyarak Kılmak ?


  Reklam


  kardeşim Kur'an'ı Kerim'de parantez olayına girersen yanar gidersin.Parantez o meali çeviren kişinin oraya kattığı ayrı bir yorumudur anlamıdır örneğin ; maun suresi 1 ayet

  E raeytellezi yukezzibu bid dîn. -----Gördün mü o, dini yalan sayanı?

  gerçek anlamı bu iken Süleyman Ateşin çevirisine bakalım bide ;

  Süleyman Atşe Maun 1 Çeviri--Din (âhiret cezâsın)ı yalanlayan(adam)ı gördün mü?

  Burada süleyman ateşin çevirisindeki ahiret cezası ve bu adam bu ayette geçmediği herkesçe bilinir ve ittifak olarak kabul edilmektedir...

 3. Guray
  Karadeniz
  tefsire bak Elmalılı Hamdi Yazır ne demiş kardeşim parantez içine bakmasanda dediğimiz sonuç çıkıyor

 4. ByYuNuS
  Üye
  Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab'ı (Tevrat'ı) bilmezler Onların bütün bildikleri bir sürü kuruntulardır Onlar sadece zanda bulunurlar (bakara / 78 )

  bunu Diyanet denen "Allah ile Aldatan" kurumun mealinden aldığın belli kardeşim ancak orda bahsi geçen Kur'an'ı Kerim'dir..Tevrat değil..

 5. Guray
  Karadeniz
  kardeşim tefsirlere bakarsan görürsün anlatılmak istenen ne Kuranda olsa o kitap senin dediğin anlam çıkmıyor. sen hele kaynaklarını ver bizde bakalım neymiş. Namazda Kuran Türkçe okunmaz. Surelerin anlamını bilmesende namazda okursan günah olmaz. hadislerle delil getirdik diğer mesajlarımızda

  Not : Meal okunmasın anlamları bilinmesin demiyoruz bilinmesi daha da güzeldir

 6. islamyolu
  Emekli
  Bunların bir de ümmî takımı vardır; Kitab'ı (Tevrat'ı) bilmezler Onların bütün bildikleri bir sürü kuruntulardır Onlar sadece zanda bulunurlar (bakara / 78 )

  bunu Diyanet denen "Allah ile Aldatan" kurumun mealinden aldığın belli kardeşim ancak orda bahsi geçen Kur'an'ı Kerim'dir..Tevrat değil
  kardeşim orada yahudilerden bahsediyor . . Oraya Parantezi ondan koymuşlar. ben bu konu için açıklık getirdim hemde net biçimde dahada tartışılıyormu. sen diyanete laf atacagına kendine laf at. ben okadar diyorum sitede mealden okumakla Kuran zor anlaşılır. Bak dediklerim çıkmıyormu. söylüyoruzda inanmıyor. Kardeşim dediklerimize inanmayacaksan neden bizlere soru soruyorsunki. eğerki Meallere Parantez koymasalar işimiz çok zorlaşır. Hocalarımız bizim anlamamız için Paranteze Tevrat yazısını yazmışlar..


 7. Misafir
  Diyanet İşleri BAŞKANLIĞI işine geldiği kadarıyla KURANDAN örnekler vermiş.Oysa bu konu da KURAN da başka ayetler de var!İşte onlardan bazıları:
  1) YUSUF 2 "Muhakkak ki biz onu anlayasınız diye ARAPÇA bir kitap olarak indirdik" Kuran sadece Araplara yönelik olmuş olsaydı Amenna derdim.TÜRK Müslüman Arapçayı bilmediğine göre ANLAYASINIZ sözünü nasıl açıklayacaksınız?
  2)ŞURA 7 " Böylece biz sana ARAPÇA bir KURAN indirdik ki MEKKE halkını ve etrafındakileri uyarasın...." Mekke halkı ve çevresindekiler İngiliz ya da Fransız olduğu halde mi ARAPÇA indirildi?
  3)İBRAHİM 4 "Biz,her peygamberi ancak bulunduğu kavmin diliyle gönderdik ki onlara apaçık anlatsın...."
  MERYEM 97 "Biz KURANI senin dilin üzere kolaylaştırdık ki...." Hz. MUHAMMET ACEM değildi ki ACEMCE indirilmiş olsun....Elbette ARAPÇA olacak.
  4)FUSSİLET 44 "Eğer biz onu yabancı dilden bir KURAN yapsaydık onlar mutlaka,...ARAP bir Peygambere yabancı dil,öyle mi? " derlerdi.
  5)ZUHRUF 3 "Biz onu iyice anlayasınız diye ARAPÇA bir KURAN yaptık..." neymiş asıl olan anlamak mış! daha başka ayetleri yazmak istemiyorum israr ve iddia edenler KURANDA arayıp bulsunlar.

 8. Misafir
  Kardeşim peygamberimiz zamanında Türkçe mi konuşuyorlar dı sanki Türkçe ibadet yoktu diyorsunuz...😂😆herhalde Arapça olacak. ..

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
anlamını bilmeden namaz kılmak,  namaz kiliyorum ama anlamini bilmiyorum,  namazda okuduğumuzu anlamamak ,  surelerin anlamını bilmeden namaz kılmak,  namaz dualarıni anlamini biomeden namaz kilmak ,  duaların anlamını bilmeden namaz kılmak,  ayetlerinanlamınıbilmedenkılınannamazkabulolurmu