+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Duada hep emir kipi kullanılır örneğin: Allah'ım bana yardım et Bunu demek sakıncalı mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Duada hep emir kipi kullanılır örneğin: Allah'ım bana yardım et Bunu demek sakıncalı mıdır?

  Reklam

  Duada hep emir kipi kullanılır örneğin: Allah'ım bana yardım et Bunu demek sakıncalı mıdır? Mumsema Duada hep emir kipi kullanılır örneğin:Allah'ım bana yardım et.Bunu demek sakıncalı mıdır yoksa hep lütfeni mi kullanmalıyız:Allah'ım lütfenbana yardım et.Çünkü öbür türlü emir verir gibi oluyor.İkisinide söyleyebilir miyiz?Sakıncası var mıdır?

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Duada hep emir kipi kullanılır örneğin: Allah'ım bana yardım et Bunu demek sakıncalı mıdır?


  Reklam


  Duada hep emir kipi kullanılır örneğin:Allah'ım bana yardım et.Bunu demek sakıncalı mıdır yoksa hep lütfeni mi kullanmalıyız:Allah'ım lütfenbana yardım et.Çünkü öbür türlü emir verir gibi oluyor.İkisinide söyleyebilir miyiz?Sakıncası var mıdır?
  "Allahım bana yardım et" emir kipi gibi görünsede öyle değildir aslında... Bu istektir ricadır.
  Kurandaki ve hadislerdeki dua örneklerine bakarsan nerdeyse hepsinin öyle olduğunu görürsün.
  Kardeş Allaha emanet ol.

 3. islamyolu
  Emekli
  Kardeşim Lütfen filan deme duada. Kararlı ve ciddi bir şekilde iste. birde dua ederken inşaAllah felanda deme. sen Karalı bir şekilde Allah'tan iste Çünkü Allah böyle dua etmemizi istiyor. Mum hocamın dedigi gibi örnekler cok var Kuran-ı Kerimde

 4. holy45
  Emekli
  biz kimiz ki Rabimize emir kipiyle hitap edelim

 5. Guray
  Karadeniz
  Aşağıdaki hadis ve ayetlerde görüldüğü gibi dua ederken kesin bir dille etmek gerekir. Tabiiki emretmek bizim haddimize değil


  “ Ey Rabbimiz! Bizi ve îmanda bizden önce olan din kardeşlerimizi mağfiret eyle ve kalbimizde mü’minler için kin ve haset bırakma. Ey Rabbimiz! Sen çok şefkat ve çok merhamet sahibisin.” ( 59-Haşr;10 )

  “ Ey Rabbimiz, doğrusu biz bir münadi işittik. O, Rabbimize iman edin diye imana çağırıyor, biz de iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı mağfiret eyle. Kusurlarımızı ört ve bizi iyiler meyanında öldür. Ey Rabbimiz, resullerinin dili ile va’dettiklerini bize ver. Kıyamette bizi rüsvâ etme. Muhakkak ki sen sözünden dönmezsin.” ( 3- Âl-i İmrân; 193-194 )

  “ Allah’ım Seni tesbih eder ve sana hamd ederim. Senden başka ibadete layık kimse olmadığına şahadet eder, senden mağfiret diler ve sana tövbe ederim. Günah işledim, nefsime zulmettim. Sen beni affeyle. Çünkü günahları ancak sen mağfiret eylersin.” ( Nesaî, Raf’ bin Hûdeye’den )

  “ Allah’ım! Helal rızkın ile beni haramdan koru ve fazlû kereminle beni başkalarına muhtaç olmaktan kurtar.” ( Tirmizî ve Hâkim, Hz. Ali’den ) 6. islamyolu
  Emekli
  biz kimiz ki Rabimize emir kipiyle hitap edelim
  Kardeş emir olarak algılama. bizim nasıl Allaha muhtaç oldugumuzu Allah bizden daha iyi biliyor. Ama kendisi bize öğretmiş nasıl dua edilecegini. Örneklerini Güray kardeşimiz güzelcene getirmiş. hem ayetten hemde Hadislerden. sen dua da Allaha yalvar yakar. Ağlaman bile gerek. Ama üslübun doğru olması lazım. Lütfen yardım et demek bir tuaf kaçar. Allah dualarını kabul edendir. Siz dua edin bende kabul edeyim buyurmaktadır.

 7. Zeor
  Devamlı Üye
  Sğolun teşekkürler

+ Yorum Gönder
Allah a dua emir,  duada neden emir cümlesi,  allah kabul etsin emir kipi