+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yaşadığım olay adak olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mehmet8623218
  Üye
  Reklam

  Yaşadığım olay adak olur mu?

  Reklam

  Yaşadığım olay adak olur mu? Mumsema selamün aleyküm.benim bir sıkıntım vardı.bir tane adak adadım.ama adadığım adak,adak oldu mu bilmiyorum.şöyle söyledim:Allah'ım bu sıkıntım geçerse cep telefonumdaki tüm müzikleri,tüm videoları,tüm resimleri ve tüm oyunları sileceğim dedim.böylece hem derslerime daha fazla çalışmış olurum,hem de haram işlememiş olurum dedim.(müzik dinlemek haram ya).ama şimdi başka marka yeni cep telefonu aldık.şimdi canım müzik dinlemek,video izlemek(futbol videoları,aile videoları, komik videolar,araba videoları v.s.terbiyesiz videolar değil.),resimlere bakmak(futbol resimleri,araba resimleri,aile resimleri, komik resimler v.s.terbiyesiz resimler değil.)temalara bakmak(futbol temaları,aile temaları, komik temalar araba temaları v.s.terbiyesiz temalar değil)(tema resim gibi bir şeydir),oyunlar oynamak istiyor(futbol oyunları,araba oyunları,savaş oyunları,macera oyunları v.s. terbiyesiz oyunlar değil).sizce bu adadığım adak,adak mıdır?haram,Allah'ın bize yapmamazı emrettiği şeylerdir.yani bu adadığım adak,adak olmuş mudur.

  selam ve dua ile...

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Yaşadığım olay adak olur mu?


  Reklam


  selamün aleyküm.benim bir sıkıntım vardı.bir tane adak adadım.ama adadığım adak,adak oldu mu bilmiyorum.şöyle söyledim:Allah'ım bu sıkıntım geçerse cep telefonumdaki tüm müzikleri,tüm videoları,tüm resimleri ve tüm oyunları sileceğim dedim.böylece hem derslerime daha fazla çalışmış olurum,hem de haram işlememiş olurum dedim.(müzik dinlemek haram ya).ama şimdi başka marka yeni cep telefonu aldık.şimdi canım müzik dinlemek,video izlemek(futbol videoları,aile videoları, komik videolar,araba videoları v.s.terbiyesiz videolar değil.),resimlere bakmak(futbol resimleri,araba resimleri,aile resimleri, komik resimler v.s.terbiyesiz resimler değil.)temalara bakmak(futbol temaları,aile temaları, komik temalar araba temaları v.s.terbiyesiz temalar değil)(tema resim gibi bir şeydir),oyunlar oynamak istiyor(futbol oyunları,araba oyunları,savaş oyunları,macera oyunları v.s. terbiyesiz oyunlar değil).sizce bu adadığım adak,adak mıdır?haram,Allah'ın bize yapmamazı emrettiği şeylerdir.yani bu adadığım adak,adak olmuş mudur.
  selam ve dua ile...
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Eski telefonundan söylediğin şeyleri silmişsen Allaha verdiğin sözün yerine gelmiş, yeni telefona yüklemen o sözün ile alakası yoktur.

  Adak nedir öğren kardeş.


  Adak, dinen mükellef olmadığı halde, kişinin farz veya vacip türünden bir ibadeti yapacağına dair Allâh'a söz vermesine denir. Adak, ferdin, arzu ettiğine kavuşmak, korktuğundan sakınmak hususunda Allâh'ın yardım ve desteğini sağlamak amacıyla, kendiliğinden birtakım dinî mükellefiyetler altına girmesi olarak yorumlanabilir. Bu nedenle, adak hemen hemen bütün dinlerde değişik şekillerde bulunmaktadır.
  Bir adağın dinen geçerli olabilmesi için, adakta bulunan şahsın, akıllı, buluğ çağına erişmiş ve Müslüman olması gerekir. Ayrıca adanan şeyin, gerçekte mümkün, dinen de makbul ve meşru olması, namaz, oruç, hac, kurban, sadaka gibi farz veya vacip ibadetler cinsinden olması gerekir. Türbelere mum yakma, bez bağlama, horoz kesme, şeker ve helva dağıtma şeklinde yapılan adaklar geçersizdir. Şartlarına uygun olarak yapılan adağın yerine getirilmesi vaciptir. Adaklarda, belli bir mekânı, malı veya fakiri zikretmiş olma bağlayıcı değildir. Aslolan o ibadetin yerine getirilmesidir.


 3. mehmet8623218
  Üye
  yani anlattığım bu olay adak değil mi?

 4. Hoca
  erimeye devam...
  yani anlattığım bu olay adak değil mi?
  Adak değil sadece söz vermedir.

+ Yorum Gönder
Terbiyesiz temalar