+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mesbuk namaz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Mesbuk namaz

  Reklam

  Mesbuk namaz Mumsema Öğle, ikindi veya yatsının 3. rek'atine yetişen kimse, imâm selâm verdikten sonra, kalkıp, Sübhâneke, Fâtiha ve zamm-ı sûre okur. Rükü ve secdeden sonra oturur. (Başka bir kavle göre oturmazsa da namazı sahîh olur.) Et-tehıyyâtüyü okuduktan sonra kalkar, Fâtiha, zamm-ı sûre okur, rükü ve secdeden sonra oturur. Et-tehıyyâtüyü, salli bârikleri, Rabbenâ âtinâ.. okuyup selâm verir. Evlâ olany böyledir.
  niye imam selam verdikten sonra kalktıktan sonra tahiyyata oturuyor ilk rekatı kılmış olmuyormusun sonuçta.selamdan sonra ayağa kalksak 1.rekatta tahiyyata oturmasak 2.rekatı kılarken otursak olurmu.namaz sahih oluyor yazıyor ama mantığı anlamadım ben 1.rekatta oturmanın

 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: mesbuk namaz


  Reklam


  kaçırdığı rekatları kılmak için böyle yapılıyor

  Namaza geç kalıp imama birinci rekatta yetişemeyen kimseye Mesbuk denir. Mesbuk, imam iki tarafa da selam verdikten sonra, ayağa kalkarak, yetişemediği rekatları kaza eder ve kıraetleri [okumaları], birinci, ikinci, üçüncü rekat kılıyormuş gibi okur. Oturmayı ise, dördüncü, üçüncü ve ikinci rekat sırası ile, yani sondan başlamış olarak yapar.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  benim sorumun cevabı değil bu.niye birinci rekatı kıldıktan sonra tahiyyata oturuyoruz diye sordum ben.normalde 1.rekatın bitiminde tahiyyatamı oturuyoruz hayır.

  cevabı bilen yokmu??

 4. Guray
  Karadeniz
  Oturmayı ise, dördüncü, üçüncü ve ikinci rekat sırası ile, yani sondan başlamış olarak yapar.

  cevap zaten var

  cevap ve geniş bilgi:


  Mesbuk Ne Demektir?
  mesbuk durumu
  Mesbuk Kimdir? Mesbuk Nasıl Davranır?

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  anlamadım.açıklayıcı olarak anlatabilirmisin

+ Yorum Gönder