Konusunu Oylayın.: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

5 üzerinden 4.88 | Toplam : 8 kişi
Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi
 1. 07.Eylül.2011, 01:11
  1
  ordeall
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Kasım.2009
  Üye No: 66427
  Mesaj Sayısı: 444
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 26

  Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi


  Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi Mumsema Aklıma takıldı ben birşeyi merak ediyorsam ve onu görmeyi çok istiyorum en azından neden olmayacagını ya da olacak mı olmayacak mı diye yüce rabbime sorsam ve ya nasıl desem haşa illa peygamber olmamız gerekmiyor ya böyle bi durum için belkide saçmalıyorum özür dilerim ama bunun bir yolu olmalı bana bu konuda yardımcı olun böyle bir soruyu ilk ben mi soruyorum yoksa daha önceden soran oldumu bilmiyorum ama ben daha önceden hiç görmedim


 2. 07.Eylül.2011, 01:11
  1
  ordeall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli  Aklıma takıldı ben birşeyi merak ediyorsam ve onu görmeyi çok istiyorum en azından neden olmayacagını ya da olacak mı olmayacak mı diye yüce rabbime sorsam ve ya nasıl desem haşa illa peygamber olmamız gerekmiyor ya böyle bi durum için belkide saçmalıyorum özür dilerim ama bunun bir yolu olmalı bana bu konuda yardımcı olun böyle bir soruyu ilk ben mi soruyorum yoksa daha önceden soran oldumu bilmiyorum ama ben daha önceden hiç görmedim

 3. 07.Eylül.2011, 06:43
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,985
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi
  Alıntı
  Aklıma takıldı ben birşeyi merak ediyorsam ve onu görmeyi çok istiyorum en azından neden olmayacagını ya da olacak mı olmayacak mı diye yüce rabbime sorsam ve ya nasıl desem haşa illa peygamber olmamız gerekmiyor ya böyle bi durum için belkide saçmalıyorum özür dilerim ama bunun bir yolu olmalı bana bu konuda yardımcı olun böyle bir soruyu ilk ben mi soruyorum yoksa daha önceden soran oldumu bilmiyorum ama ben daha önceden hiç görmedim
  Ğaybı/Geleceği sadece Allah bilir.
  Vahiyde kesildiğine göre kimseye ilerde ne olacağı bildirilmez.
  Bize Sadece SADIK RÜYA kalmıştır.

  Alıntı
  RÜ'YA-I SÂDIKA

  Doğru ve görüldüğü gibi çıkan rüya. Buna "rüyâ-ı sâliha" da denir. Bunun zıddı, Kur'ân tabiriyle "edğasü ahlam-karışık düş"dür.

  İnsan yaratılışı itibariyle, uyurken uyanıkmış gibi bazı olaylar yaşar. Bunlar ya gündüzleyin uyanık olduğu sırada etkisinde kaldığı hususlar olabilir veya bir hikmete dayalı olarak görülen rüyalardır. Bunlar gerek sadık rüya olsun gerek edğas olsun bu iki çeşit rüya hakkında bilgi vermektedir: "Allah Teâlâ, insanların Levh-i Mahfuz'daki durumlarını bilen bir grup meleği rüya işiyle görevlendirmiştir. Görevli melek Levh-i Mahfuz'dan aldığı durumları bir takım olaylar ve şekiller haline sokarak ilgili insanın rüyasında kalbine yerleştirir; ki o kimse için bir müjde veya uyarı ya da kınama değerinde olsun. Böylece hikmetli, yararlı veya sakındırıcı bir faaliyet gösterilmiş olur. İlgili melek bu gayret içinde iken, şeytan da insana karşı duyduğu kin ve husumetten dolayı onu uyanık iken rahat bırakmak istemediği gibi, uyku âleminde de rahat bırakmak istemez. Ona bir takım hile ve tuzaklar kurmaktan geri durmaz. Şeytan, insanın rüyasını ifsad etmek üzere ya onu gördüğü rüya hususunda yanıltmak ister veya rüyasından gâfil olmasını sağlamaya çalışır.

  Rüyalar genel olarak üzere iki kısma ayrılır:

  1- Peygamberlerin ve onlara uyan salih mü'minlerin gördükleri rüyalar bu tür rüyalardır. Yusuf (a.s)'ın gördüğü rüya gibi (Yusuf 12/4). Mümin olmayanlar da bu tür rüyaları görebilirler. Yusuf sûresi 43. Ayetinde bildirilen, Firavunun yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği, yedi cılız başağın da yedi olgun başağı yuttuğunu gördüğü rüyasıyla, Hz. Yusuf'un hapishanede iken iki mahpusun gördüğü rüyalar da bu tür rüyalardır (Haydar Hatipoğlu, Sünen-i İbn Mâce Terceme ve Şerhi, X, 89-90).

  2- Kur'ân-ı Kerim'de, "edğasü ahlam (karmakarışık düşler)" (Yusuf, 12/44) diye bildirilen rüyalardır ki; şeytanın uyuyan kimseyle oynamasından, kişinin arzu ettiği veya etmediği bir şeyi çok konuşmasından veya arzulamasından kaynaklanan rüyalardır. Bu rüyalara itibar edilmez.

  Rasûlüllah (s.a.s) Efendimizin rüyaları sadık rüyalardan idi. Aynı zamanda, ona rüyasında vahiy de gelirdi. İlk vahiyler ona "Sâdık Rüyalar" şeklinde gelmiştir. Buhârî'de Hz. Aişe (r.anha)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle denmektedir:

  "Rasûlüllah (s.a.s)'e vahyin ilk gelişi uykuda rüya-ı Sâliha (Sadıka) görmekle olmuştur. Rasûlüllah'ın gördüğü bütün rüyalar sabah aydınlığı gibi apaçık rüyalardı" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, I,10). Rasûlüllah (s.a.s)'ın rüyasında her gördüğü aynen olurdu. Bu durum altı ay devam etmişti. Buhârî, İbn Hanbel, Taberanî ve Bezzaz'ın rivâyet ettikleri bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (s.a.s):

  "Salih (sâdık) rüya (mü'minin rüyası) peygamberliğin kırk altı cüzünden bir parçadır" buyurmuştur (Maamafih, "elli cüzden", "yetmiş cüzden", "kırk cüzden" diye gelen rivayetler de vardır (es-Suyûtî, Kıtful-Ezhâril-Mütenasira fil-Ahbaril-Mütevatira, Beyrut 1985, s. 174). Peygamberlik süresinin yirmi üç yıl devam etmiş bulunmasına göre, vahyin rüya-ı sâdıka olarak gönderildiği altı ay, peygamberlik süresinin kırk altı cüz'ünden bir parça olur.

  Rasûlüllah (s.a.s)'e rüyâyı sâdıka olarak vahiy gelmesi ilk altı aydan sonra da kesilmemiştir. Bunun için Ashab-ı Kirâm, Rasûlüllah (s.a.s)'i uykusundan uyandırmaktan çekinirlerdi. Nitekim Buhârî'nin İmrân b. Husayn (r.a)'den rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte Rasûlü Ekrem, ashabı ile bir gazadan dönerken bir vadide uyuyakalmışlar ve sabah namazını geçirmişlerdi. Kuşluk vakti Ashab uyanmış, Rasûlüllah (s.a.s) uyanmamıştı. İmran b. Husayn der ki: "Rasûlüllah uyuduğu vakit kendiliğinden uyanmadıkça uyandırmazdık. Zira biz uykusu esnasında kendisine (vahiy mi nazil olur, başka bir hal mi arız olur) ne olacağını bilmezdik" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, II, 256)

  Hadis, tefsir ve siyer kitaplarında Rasûlüllah (s.a.s)'in sâdık rüyalarından bir çokları nakledilmektedir. Bunlar maddî hayatta aynen meydana gelmiştir.

  Müslim'in Enes b. Malik'den rivayetine göre Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Bir gece ben uyuyan kimsenin gördüğü şekilde (yani rüyâda) kendimizi Ukbe b. Nâfi'in evinde imişiz gördüm. "Bize İbn Tâb hurmasından hurma getirdiler: Ben bunu, yükselmenin dünyada bizim için, ahirette akıbetin de bizim için olduğuna ve dinimizin tamamlandığına yordum" (Müslim, Rüya, 18).

  Yine Müslim'in Ebû Musâ el-Eş'arî'den rivayetine göre de Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Rüyada kendimi Mekke'den hurmalı bir yere hicret ediyorum gördüm. Bu yerin Yemame veya el-Hecer olacağını zannettim. Ama baktım Yesrib şehri imiş. Bu rüyamda kılıç salladığımı da gördüm. Kılıcın başı koptu. Bir de baktım bu, Uhud savaşı gününde mü'minlerin başına gelen musibettir. Sonra onu tekrar salladım ve en güzel şekline döndü. Bir de baktım bu, Allah'ın getirdiği fetih ve mü'minlerin bir yere toplanmasıdır. Bu rüyada bir takım inekler gördüm, Allah'ın yaptıklarının mutlak hayır olduğuna inandım. Baktım ki bunlar, Uhud gününde mü'minlerden bir cemaattir. Ve hayır ise Allah'ın sonradan getirdiği hayırdır ve Allah'ın bize sonradan Bedir gününde getirdiği sıdkın sevabıdır" (Müslim, Rüya, 20).

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)

  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.

  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;

  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).

  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).

  Sadık rüyalar yukarıdaki hadiste bildirildiği gibi sevindirici (mübeşşirat) olduğu gibi, ikaz edici de olabilir.

  Abdullah b. Ömer (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Rasûlüllah (s.a.s) sağlığında, Ashabdan birisi bir düş gördüğü zaman Resulullaha onu hikaye ederdi. Ben de bir düş görmek ve onu Rasûlüllaha arzetmek isterdim. O sırada ben çok gençtim. Ve Rasûlüllah (s.a.s) zamanının âdeti üzere mescidde uyurdum. Bir kere ben de rüyamda gördüm ki; iki melek beni yakalayıp benimle Cehenneme gittiler. Cehennem kuyu duvarı gibi (taşla) örülmüştü. Onun iki boynuz (gibi iki tarafı) vardı. Burada (Kureyş'ten) kendilerini iyice tanıdığım kimseler vardı. Bunun üzerine ben "Cehennemden Allah'a sığınırım" demeğe başladım. Bu sırada başka bir melek katıldı ve bana "korkma!" dedi. Ben bu rüyamı kardeşim Hafsa'ya anlattım. Hafsa da Rasûlüllah (s.a.s)'e arzetti. Rasûlüllah (s.a.s):

  "Abdullah ne iyi adamdır! Fakat gecenin bir kısmında (kalkıp da) namaz kılmayı âdet edinseydi" buyurmuş. Bundan sonra ben gecenin az bir kısmı müstesna olmak üzere uyumadım" (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, IV, 28-30).

  Mü'minin göreceği sâdık rüyaların başında, Rasûlüllah (s.a.s)'i rüyasında görmesi gelir. Çünkü, onun rüyada görülmesi kesinlikle sâdıktır. Buhârî, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce, İbn Hanbel ve Taberanî'nin rivâyet ettikleri bir hadiste Rasûlü Ekrem (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

  "Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, Şeytan hiç bir şekilde bana benzer bir surete giremez" (es-Suyuti, Kıtful-Ezharil-Mütenasira, s. 171).

  Sâdık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenab-ı Hakktan bir müjdedir (Müslim, Rüya, 6).

  Sâdık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür (Tirmizi, Rüya, 3; Dârimî, Rüya, 9).
  Yazar: İslam Ansiklopedisi
  İsmail KAYA 4. 07.Eylül.2011, 06:43
  2
  Moderatör  Alıntı
  Aklıma takıldı ben birşeyi merak ediyorsam ve onu görmeyi çok istiyorum en azından neden olmayacagını ya da olacak mı olmayacak mı diye yüce rabbime sorsam ve ya nasıl desem haşa illa peygamber olmamız gerekmiyor ya böyle bi durum için belkide saçmalıyorum özür dilerim ama bunun bir yolu olmalı bana bu konuda yardımcı olun böyle bir soruyu ilk ben mi soruyorum yoksa daha önceden soran oldumu bilmiyorum ama ben daha önceden hiç görmedim
  Ğaybı/Geleceği sadece Allah bilir.
  Vahiyde kesildiğine göre kimseye ilerde ne olacağı bildirilmez.
  Bize Sadece SADIK RÜYA kalmıştır.

  Alıntı
  RÜ'YA-I SÂDIKA

  Doğru ve görüldüğü gibi çıkan rüya. Buna "rüyâ-ı sâliha" da denir. Bunun zıddı, Kur'ân tabiriyle "edğasü ahlam-karışık düş"dür.

  İnsan yaratılışı itibariyle, uyurken uyanıkmış gibi bazı olaylar yaşar. Bunlar ya gündüzleyin uyanık olduğu sırada etkisinde kaldığı hususlar olabilir veya bir hikmete dayalı olarak görülen rüyalardır. Bunlar gerek sadık rüya olsun gerek edğas olsun bu iki çeşit rüya hakkında bilgi vermektedir: "Allah Teâlâ, insanların Levh-i Mahfuz'daki durumlarını bilen bir grup meleği rüya işiyle görevlendirmiştir. Görevli melek Levh-i Mahfuz'dan aldığı durumları bir takım olaylar ve şekiller haline sokarak ilgili insanın rüyasında kalbine yerleştirir; ki o kimse için bir müjde veya uyarı ya da kınama değerinde olsun. Böylece hikmetli, yararlı veya sakındırıcı bir faaliyet gösterilmiş olur. İlgili melek bu gayret içinde iken, şeytan da insana karşı duyduğu kin ve husumetten dolayı onu uyanık iken rahat bırakmak istemediği gibi, uyku âleminde de rahat bırakmak istemez. Ona bir takım hile ve tuzaklar kurmaktan geri durmaz. Şeytan, insanın rüyasını ifsad etmek üzere ya onu gördüğü rüya hususunda yanıltmak ister veya rüyasından gâfil olmasını sağlamaya çalışır.

  Rüyalar genel olarak üzere iki kısma ayrılır:

  1- Peygamberlerin ve onlara uyan salih mü'minlerin gördükleri rüyalar bu tür rüyalardır. Yusuf (a.s)'ın gördüğü rüya gibi (Yusuf 12/4). Mümin olmayanlar da bu tür rüyaları görebilirler. Yusuf sûresi 43. Ayetinde bildirilen, Firavunun yedi zayıf ineğin yedi semiz ineği, yedi cılız başağın da yedi olgun başağı yuttuğunu gördüğü rüyasıyla, Hz. Yusuf'un hapishanede iken iki mahpusun gördüğü rüyalar da bu tür rüyalardır (Haydar Hatipoğlu, Sünen-i İbn Mâce Terceme ve Şerhi, X, 89-90).

  2- Kur'ân-ı Kerim'de, "edğasü ahlam (karmakarışık düşler)" (Yusuf, 12/44) diye bildirilen rüyalardır ki; şeytanın uyuyan kimseyle oynamasından, kişinin arzu ettiği veya etmediği bir şeyi çok konuşmasından veya arzulamasından kaynaklanan rüyalardır. Bu rüyalara itibar edilmez.

  Rasûlüllah (s.a.s) Efendimizin rüyaları sadık rüyalardan idi. Aynı zamanda, ona rüyasında vahiy de gelirdi. İlk vahiyler ona "Sâdık Rüyalar" şeklinde gelmiştir. Buhârî'de Hz. Aişe (r.anha)'dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle denmektedir:

  "Rasûlüllah (s.a.s)'e vahyin ilk gelişi uykuda rüya-ı Sâliha (Sadıka) görmekle olmuştur. Rasûlüllah'ın gördüğü bütün rüyalar sabah aydınlığı gibi apaçık rüyalardı" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, I,10). Rasûlüllah (s.a.s)'ın rüyasında her gördüğü aynen olurdu. Bu durum altı ay devam etmişti. Buhârî, İbn Hanbel, Taberanî ve Bezzaz'ın rivâyet ettikleri bir hadis-i şerifte Rasûlüllah (s.a.s):

  "Salih (sâdık) rüya (mü'minin rüyası) peygamberliğin kırk altı cüzünden bir parçadır" buyurmuştur (Maamafih, "elli cüzden", "yetmiş cüzden", "kırk cüzden" diye gelen rivayetler de vardır (es-Suyûtî, Kıtful-Ezhâril-Mütenasira fil-Ahbaril-Mütevatira, Beyrut 1985, s. 174). Peygamberlik süresinin yirmi üç yıl devam etmiş bulunmasına göre, vahyin rüya-ı sâdıka olarak gönderildiği altı ay, peygamberlik süresinin kırk altı cüz'ünden bir parça olur.

  Rasûlüllah (s.a.s)'e rüyâyı sâdıka olarak vahiy gelmesi ilk altı aydan sonra da kesilmemiştir. Bunun için Ashab-ı Kirâm, Rasûlüllah (s.a.s)'i uykusundan uyandırmaktan çekinirlerdi. Nitekim Buhârî'nin İmrân b. Husayn (r.a)'den rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte Rasûlü Ekrem, ashabı ile bir gazadan dönerken bir vadide uyuyakalmışlar ve sabah namazını geçirmişlerdi. Kuşluk vakti Ashab uyanmış, Rasûlüllah (s.a.s) uyanmamıştı. İmran b. Husayn der ki: "Rasûlüllah uyuduğu vakit kendiliğinden uyanmadıkça uyandırmazdık. Zira biz uykusu esnasında kendisine (vahiy mi nazil olur, başka bir hal mi arız olur) ne olacağını bilmezdik" (Tecrid-i Sarih Tercemesi, II, 256)

  Hadis, tefsir ve siyer kitaplarında Rasûlüllah (s.a.s)'in sâdık rüyalarından bir çokları nakledilmektedir. Bunlar maddî hayatta aynen meydana gelmiştir.

  Müslim'in Enes b. Malik'den rivayetine göre Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Bir gece ben uyuyan kimsenin gördüğü şekilde (yani rüyâda) kendimizi Ukbe b. Nâfi'in evinde imişiz gördüm. "Bize İbn Tâb hurmasından hurma getirdiler: Ben bunu, yükselmenin dünyada bizim için, ahirette akıbetin de bizim için olduğuna ve dinimizin tamamlandığına yordum" (Müslim, Rüya, 18).

  Yine Müslim'in Ebû Musâ el-Eş'arî'den rivayetine göre de Rasûlüllah (s.a.s) şöyle anlatmıştır:

  "Rüyada kendimi Mekke'den hurmalı bir yere hicret ediyorum gördüm. Bu yerin Yemame veya el-Hecer olacağını zannettim. Ama baktım Yesrib şehri imiş. Bu rüyamda kılıç salladığımı da gördüm. Kılıcın başı koptu. Bir de baktım bu, Uhud savaşı gününde mü'minlerin başına gelen musibettir. Sonra onu tekrar salladım ve en güzel şekline döndü. Bir de baktım bu, Allah'ın getirdiği fetih ve mü'minlerin bir yere toplanmasıdır. Bu rüyada bir takım inekler gördüm, Allah'ın yaptıklarının mutlak hayır olduğuna inandım. Baktım ki bunlar, Uhud gününde mü'minlerden bir cemaattir. Ve hayır ise Allah'ın sonradan getirdiği hayırdır ve Allah'ın bize sonradan Bedir gününde getirdiği sıdkın sevabıdır" (Müslim, Rüya, 20).

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)

  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.

  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;

  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).

  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).

  Sadık rüyalar yukarıdaki hadiste bildirildiği gibi sevindirici (mübeşşirat) olduğu gibi, ikaz edici de olabilir.

  Abdullah b. Ömer (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir: "Rasûlüllah (s.a.s) sağlığında, Ashabdan birisi bir düş gördüğü zaman Resulullaha onu hikaye ederdi. Ben de bir düş görmek ve onu Rasûlüllaha arzetmek isterdim. O sırada ben çok gençtim. Ve Rasûlüllah (s.a.s) zamanının âdeti üzere mescidde uyurdum. Bir kere ben de rüyamda gördüm ki; iki melek beni yakalayıp benimle Cehenneme gittiler. Cehennem kuyu duvarı gibi (taşla) örülmüştü. Onun iki boynuz (gibi iki tarafı) vardı. Burada (Kureyş'ten) kendilerini iyice tanıdığım kimseler vardı. Bunun üzerine ben "Cehennemden Allah'a sığınırım" demeğe başladım. Bu sırada başka bir melek katıldı ve bana "korkma!" dedi. Ben bu rüyamı kardeşim Hafsa'ya anlattım. Hafsa da Rasûlüllah (s.a.s)'e arzetti. Rasûlüllah (s.a.s):

  "Abdullah ne iyi adamdır! Fakat gecenin bir kısmında (kalkıp da) namaz kılmayı âdet edinseydi" buyurmuş. Bundan sonra ben gecenin az bir kısmı müstesna olmak üzere uyumadım" (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, IV, 28-30).

  Mü'minin göreceği sâdık rüyaların başında, Rasûlüllah (s.a.s)'i rüyasında görmesi gelir. Çünkü, onun rüyada görülmesi kesinlikle sâdıktır. Buhârî, Müslim, Tirmizi, İbn Mâce, İbn Hanbel ve Taberanî'nin rivâyet ettikleri bir hadiste Rasûlü Ekrem (s.a.s) şöyle buyurmuştur:

  "Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, Şeytan hiç bir şekilde bana benzer bir surete giremez" (es-Suyuti, Kıtful-Ezharil-Mütenasira, s. 171).

  Sâdık rüyayı doğru sözlü kişiler görür ve bu kişilerin rüyası Cenab-ı Hakktan bir müjdedir (Müslim, Rüya, 6).

  Sâdık rüyalar genellikle seher vakitlerinde görülür (Tirmizi, Rüya, 3; Dârimî, Rüya, 9).
  Yazar: İslam Ansiklopedisi
  İsmail KAYA


 5. 07.Eylül.2011, 10:25
  3
  ordeall
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Kasım.2009
  Üye No: 66427
  Mesaj Sayısı: 444
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 26

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  bende hocam bi olayı merak ediyorum ancak daha 7 sene var kalpten ve aglayarak inanarak yapılan dualar kabul olur diye biliyorum tıplı istehare namazı gibi birşeyler olamaZ MI yada daha 7 sene varken bir olaya şimdiden istahare namazı kılmak ne derece dogrudur


 6. 07.Eylül.2011, 10:25
  3
  ordeall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  bende hocam bi olayı merak ediyorum ancak daha 7 sene var kalpten ve aglayarak inanarak yapılan dualar kabul olur diye biliyorum tıplı istehare namazı gibi birşeyler olamaZ MI yada daha 7 sene varken bir olaya şimdiden istahare namazı kılmak ne derece dogrudur

 7. 07.Eylül.2011, 11:36
  4
  islamyolu
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Mayıs.2011
  Üye No: 87477
  Mesaj Sayısı: 2,613
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Alıntı
  bende hocam bi olayı merak ediyorum ancak daha 7 sene var kalpten ve aglayarak inanarak yapılan dualar kabul olur diye biliyorum tıplı istehare namazı gibi birşeyler olamaZ MI yada daha 7 sene varken bir olaya şimdiden istahare namazı kılmak ne derece dogrudur
  kardeş istihare namazı vardır. Allahu Te'ala dan hayrını istersin bir iş yaparken. ordan hayrını şerrini anlar ona göre yoluna devam edersin.. Mum hocamın dedigi gibi Gaybı Allahtan başka kimse bilemez. Ama Allah bildirirse o kul bilir. nasıl bildirir. Salih rüyalar görerek bildirir. tabiki onunda yorumu vardır. istihare yaparsan Allah-u Te'ala bildirir.


 8. 07.Eylül.2011, 11:36
  4
  islamyolu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  Alıntı
  bende hocam bi olayı merak ediyorum ancak daha 7 sene var kalpten ve aglayarak inanarak yapılan dualar kabul olur diye biliyorum tıplı istehare namazı gibi birşeyler olamaZ MI yada daha 7 sene varken bir olaya şimdiden istahare namazı kılmak ne derece dogrudur
  kardeş istihare namazı vardır. Allahu Te'ala dan hayrını istersin bir iş yaparken. ordan hayrını şerrini anlar ona göre yoluna devam edersin.. Mum hocamın dedigi gibi Gaybı Allahtan başka kimse bilemez. Ama Allah bildirirse o kul bilir. nasıl bildirir. Salih rüyalar görerek bildirir. tabiki onunda yorumu vardır. istihare yaparsan Allah-u Te'ala bildirir.

 9. 07.Eylül.2011, 17:57
  5
  ordeall
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Kasım.2009
  Üye No: 66427
  Mesaj Sayısı: 444
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 26

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  bu olaya 7 8 sene var şimdi yapsamda olur yani öyle değil mi


 10. 07.Eylül.2011, 17:57
  5
  ordeall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  bu olaya 7 8 sene var şimdi yapsamda olur yani öyle değil mi

 11. 09.Şubat.2015, 20:20
  6
  Misafir

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Evet bize sadık rüyalarla gelecekte olan şeyleri gösterebilir. Ben bu konuya şahidim. Başımdan böyle olay geçti.


 12. 09.Şubat.2015, 20:20
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Evet bize sadık rüyalarla gelecekte olan şeyleri gösterebilir. Ben bu konuya şahidim. Başımdan böyle olay geçti.

 13. 08.Mart.2015, 01:57
  7
  Misafir

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Hocam size bir şey sormak istiyorum.ben yaklaşık 4 yıl önce nasılsın biriyle evlenceğim merakına kapıldım zamanla bu merakım dindi ama merakım dinse bile bazı rüyalar görmeye başladım kimisi önceki rüyalardan birini tamamlar nitelikteydi bu rüyalar hep yüzünü bir türlü görmediğim ama nasıl söyleyim bazı ipucu veren rüyalar gibiydi yani evlenceğim kişiyle ilgili ve önmsemedim mesela 2014-2015 yılında okulda nikahımın kıyılcağı biriyle tanışacağım,sonradan farkıma varacak,sarışın olacak,zor durumlarımda beni kurtarcak mühendis olcak ve daha pek çok şey yazmaya kalksam liste uzar gider ve şu an gerçekten bu özelliklere sahip biriyle 2014 yılında okulda tanıştım ve bu rüyalar aklıma bile gelmemişken dahi ona hep bir sıcaklık hissettim böyle bir şeyin olması mümkün olabilirmi?rüyalarım gerçekten de bana bilgi veren nitelikte olmuş olabilirmi?vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.


 14. 08.Mart.2015, 01:57
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Hocam size bir şey sormak istiyorum.ben yaklaşık 4 yıl önce nasılsın biriyle evlenceğim merakına kapıldım zamanla bu merakım dindi ama merakım dinse bile bazı rüyalar görmeye başladım kimisi önceki rüyalardan birini tamamlar nitelikteydi bu rüyalar hep yüzünü bir türlü görmediğim ama nasıl söyleyim bazı ipucu veren rüyalar gibiydi yani evlenceğim kişiyle ilgili ve önmsemedim mesela 2014-2015 yılında okulda nikahımın kıyılcağı biriyle tanışacağım,sonradan farkıma varacak,sarışın olacak,zor durumlarımda beni kurtarcak mühendis olcak ve daha pek çok şey yazmaya kalksam liste uzar gider ve şu an gerçekten bu özelliklere sahip biriyle 2014 yılında okulda tanıştım ve bu rüyalar aklıma bile gelmemişken dahi ona hep bir sıcaklık hissettim böyle bir şeyin olması mümkün olabilirmi?rüyalarım gerçekten de bana bilgi veren nitelikte olmuş olabilirmi?vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 15. 23.Ocak.2016, 15:47
  8
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,564
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Selamun aleykum kardeşim. Gaybı bilen sadece Allah'tır. Geleceğe dair ve ne olacağına dair hiç kimsenin bir bilgisi olamaz. Ama sahih rüya yani sadık rüya doğru çıkan rüya olacaktır. Peygamber aleyhisselamın vefatıyla birlikte artık Allah'tan vahiy gelemeyecektir ama sadık rüyalar devam edecektir. Bu konuda peygamber aleyhisselamın bir hadisi şerifi şöyle geçmektedir:

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)


  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.


  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;


  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).


  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).


 16. 23.Ocak.2016, 15:47
  8
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Gaybı bilen sadece Allah'tır. Geleceğe dair ve ne olacağına dair hiç kimsenin bir bilgisi olamaz. Ama sahih rüya yani sadık rüya doğru çıkan rüya olacaktır. Peygamber aleyhisselamın vefatıyla birlikte artık Allah'tan vahiy gelemeyecektir ama sadık rüyalar devam edecektir. Bu konuda peygamber aleyhisselamın bir hadisi şerifi şöyle geçmektedir:

  Rasûlüllah (s.a.s)'in vefatıyla vahiy, dolayısıyla vahiy olan sâdık rüyalar da kesilmiştir. Ama her mü'mine nasip olabilmesi mümkün olan sâdık rüyalar baki kalmıştır. Bu sâdık rüyalar ilham kabilindendir ve her mü'min bu çeşit rüyaları görebilir. Bunun için Rasûlüllah (s.a.s)


  -Nübüvvetten ümmete yalnız mübeşşirat kalmıştır, buyurdu.


  -Mübeşşirât nedir, ya Rasûlüllah? diye sorulduğunda;


  -Sâlih rüyalardır, buyurdu (Tecrid-i Sarih Tercemesi, 4/34).


  "Kıyamet yaklaşınca (ahir zamanda) mü'minin rüyası yalan çıkmaz" (İbn Mâce, Rüya; 9).

 17. 25.Ocak.2016, 04:29
  9
  Misafir

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Efendim hayırlı günler diliyorum biliyorum tam olarak kimseden cevap bulamadım için sizin yorumunuzu merak ediyorum geçenlerde bi rüya gördüm bi hastahanede yim bi bebek doğuyor dünyalar güzeli çöl ama çok tatlı bebek sanırsınız li Hz. Yusuf efendimizin nur Cemali yansımış yüzüne o kadar mutlu oldum ki kalbim yerinden çıkacak gibiydi irkilerek uyandım hala gülüyorum kalbim çok hızlı atidi beni etkisi altına aldı bu erkek bebeğin ne anlama geldini çözemedim bana bi izah edin lütfen Allah'a emanet olun.


 18. 25.Ocak.2016, 04:29
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Efendim hayırlı günler diliyorum biliyorum tam olarak kimseden cevap bulamadım için sizin yorumunuzu merak ediyorum geçenlerde bi rüya gördüm bi hastahanede yim bi bebek doğuyor dünyalar güzeli çöl ama çok tatlı bebek sanırsınız li Hz. Yusuf efendimizin nur Cemali yansımış yüzüne o kadar mutlu oldum ki kalbim yerinden çıkacak gibiydi irkilerek uyandım hala gülüyorum kalbim çok hızlı atidi beni etkisi altına aldı bu erkek bebeğin ne anlama geldini çözemedim bana bi izah edin lütfen Allah'a emanet olun.

 19. 26.Ocak.2016, 00:36
  10
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,564
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Hayırlı günler kardeşim. Rüyada görülen sevimli ve güzel bebekler hayırla tabir edilir. Özellikle erkek bebekler çekilen sıkıntı ve zahmetlerin biteceğine işaret eder. Görülen erkek bebek dolgun ve sevimli ise aile saadetinin daim ve kaliteli olacağını sıkıntı var ise kısa sürede sonlanacağına yorumlanmıştır.


 20. 26.Ocak.2016, 00:36
  10
  Yönetici
  Hayırlı günler kardeşim. Rüyada görülen sevimli ve güzel bebekler hayırla tabir edilir. Özellikle erkek bebekler çekilen sıkıntı ve zahmetlerin biteceğine işaret eder. Görülen erkek bebek dolgun ve sevimli ise aile saadetinin daim ve kaliteli olacağını sıkıntı var ise kısa sürede sonlanacağına yorumlanmıştır.

 21. 20.Şubat.2016, 05:48
  11
  Misafir

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Hayırlı geceler hocam ben bugece saat 03.30 gibi uyudum yarım saat kadar sonra tekrar uyandım rüyamda bir çocuk vardı lakin hocaymis bana her şeyi biliyor sor dediler bnde komşumuz düşük yaptı onu sordum durdu elini karnına koydu sanki acı çeker gibi bu çocuğun etkisinden çıkmayacak devamli öne sürerek devam edecek dedi, sonra eşimi sordum bana baktı biraz hüzünlü domates ile ölüm toplayacak dedi.Sonrasında çok yoruldu uyusun dediler defter defterim diye sayikladi iki defteri varmış yanından ayirmazmis defterde tamamen kuran harfleri yazıyor ve bunları o yaziyormus saçını okşayarak uyuttum. Sonra da ben uyandım.
  Hocam benim eşim tır şoförü kafam da ruhumda çok karıştı beni aydinlatirmisiniz acaba gerçekten gelecekten bir haber mi inşallah öyle değildir Allah CC eşimi başımızdan eksik etmesin inşallah sizden de Allah razı olsun şimdiden Allah a emanet olunuz hayırlı geceler.


 22. 20.Şubat.2016, 05:48
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Hayırlı geceler hocam ben bugece saat 03.30 gibi uyudum yarım saat kadar sonra tekrar uyandım rüyamda bir çocuk vardı lakin hocaymis bana her şeyi biliyor sor dediler bnde komşumuz düşük yaptı onu sordum durdu elini karnına koydu sanki acı çeker gibi bu çocuğun etkisinden çıkmayacak devamli öne sürerek devam edecek dedi, sonra eşimi sordum bana baktı biraz hüzünlü domates ile ölüm toplayacak dedi.Sonrasında çok yoruldu uyusun dediler defter defterim diye sayikladi iki defteri varmış yanından ayirmazmis defterde tamamen kuran harfleri yazıyor ve bunları o yaziyormus saçını okşayarak uyuttum. Sonra da ben uyandım.
  Hocam benim eşim tır şoförü kafam da ruhumda çok karıştı beni aydinlatirmisiniz acaba gerçekten gelecekten bir haber mi inşallah öyle değildir Allah CC eşimi başımızdan eksik etmesin inşallah sizden de Allah razı olsun şimdiden Allah a emanet olunuz hayırlı geceler.

 23. 21.Şubat.2016, 03:40
  12
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 25,564
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Yüce rabbim bize gelecekten haber gösterir mi

  Hayırlı günler kardeşim. Endişelenmeyin ve her zaman Allah'a sığının. Bu rüya kendinizden kaynaklanan bazı üzücü şeyler yaşamaya yorumlanır. Ayrıca sizin elinizle gerçekleşecek can sıkıcı olaylara yorumlanmaktadır. Elbette en doğrusunu Allah bilir.


 24. 21.Şubat.2016, 03:40
  12
  Yönetici
  Hayırlı günler kardeşim. Endişelenmeyin ve her zaman Allah'a sığının. Bu rüya kendinizden kaynaklanan bazı üzücü şeyler yaşamaya yorumlanır. Ayrıca sizin elinizle gerçekleşecek can sıkıcı olaylara yorumlanmaktadır. Elbette en doğrusunu Allah bilir.
+ Yorum Gönder
Git 124 Son