+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mezhepler neden oluştu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Darq5
  Üye
  Reklam

  Mezhepler neden oluştu?

  Reklam

  Mezhepler neden oluştu? Mumsema Arkadaşlar bu mezhepler neden oluştu.Ben hanefi mezhebindenim ve doğru olduğunu buluyorum her konuda.Doğru olmasa hocalarda hanefi meshebinden olmazdı herneyse konuya geçiyorum.

  Müslümanlık 4 e ayrılmış neden ayrılmış çok merak ediyorum resmen namaz rekatları bile değiştirilmiş.

  Allah bize namaz kılmayı Miraç gecesinde hediye etti peygamber efendimiz vasıtasıyla.

  Allah şöyle buyurmadıki, Şafi mesebi bu kadar kılsın hanefi mesebi bu kadar kılsın alevi mesebi bu kadar kılsın diye.

  Allah yatsı namazını 13 rekat olarak buyurmuşsa 13 rekaatır neden değişiyor bu?

  (4 sunnet, 4 farz, 2 son sünnet, 3 vitir vaçip)

  Lütfen bilen birileri soruma cevap versin.

 2. özlemsultan
  Üye

  Cevap: Mezhepler neden oluştu?


  Reklam


  bende merak ediyorum mezhepler olayını nerden çıktı diye bende her bir mezhep kurucusunun filmini izlicem belki faydası olur

 3. fatihsarı
  Üye
  kardeş ondan şüphe yoktur zaten imamı azam 2 yıl caferi sadıktan ders almıştır caferi sadıkın kim olduğunu bir araştırırmısın

 4. holy45
  Emekli
  arkdaşım mezhepler peygamberimizin yaprıklarını görüp farklı yapan grup sahabeler orataya çıkmıştır peygamber efendimizde mezheplere uyun emrini vermiştir şimdi imam hanefidir diye esas mezhep hanefilikdir demek yanlış olur mezhepler vardır peygamberimiz h.z muhammed s.a.v onaylamısa dorulamak yada yalanlamak ne hadimizedir

 5. islamyolu
  Emekli
  şimdi arkadaşlar misal olarak imam Azam (R.A) hanifi mezhebinin kurucusu diyelim. Kuran-ı Kerim ve hadisi şerifleri ezbere biliyor. ravisine kadar. hüküm cıkarıyor. tabiki içtihat yapıyor. misal kan gelince abdest bozulur diyor.

  imam şafi hazretleri başka bir hadise dayanarak içtihat yapıyor o da kan gelince abdest bozulmaz diyor.

  bu iki büyük alimi örnek verirsek. bunlar müçtehittir. içtihat yetkisine sahiptir. misal olarak söylüyorum. bu iki çıkarılan hükümden Doğrusunu Allah bilir. ama onlar da hakkı bulmak için içtihat yaptıkları için. iki tarafa da günah yazılmaz. bilakis sevap yazılır. doğrusunu tutturana 2 ecir sevap yanlışı tutturana 1 ecir sevap. imam malik , Ahmet bin hambel için de bunlar geçerlidir.

  şimdi bizler öyle bir mevkiye gelmemiz imkansız hele bu zamanda dahada imkansız. Mehdi (A.S) gelince onun öyle bir yetkisi olabilecek. hangi hoca ben müçtehidim derse bu zamanda kaç. imam suyuti gibi büyük alim bile müçtehid olamadı. kısaca biz hüküm cıkaramayacagımıza göre. hanifi mezhebine uyan onun yolunu gitmesi lazım , şafi mezhebine uyan onun yolunda gitmesi lazım. digerleride o şekil. 4 ehli sünnet mezhebinden başkasıda olmaz. egerki mezheb benim neyime de derseniz şeytan yolda sizi bekler..

 6. Darq5
  Üye
  Yani her mezhep doğru oluyor değil mi ?

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  hayır 4 hak mezhep vardır.hanefi şafi maliki hanbeli.bunların 4 üde ehli sünnettir.haktır.

 8. hallimsib
  Üye
  Tabiiki de. Mesela Peygamber efendimiz namazında bazen dirseklerinden bağlarmış bazende tek ellerini bağlarmış bazende kollarını yana salarmış. Ve bu yoldan sahabiler göre göre böyle uygulamış. Yani hangisine uyarsanız olur. Böyle islam dininin ne kadar geniş ve kolay bir din olduğunu görebilirsiniz.

 9. özlemsultan
  Üye
  allah hepinizden razı olsun inşallah

+ Yorum Gönder
mezhepler neden oluşmuştur,  mezhepler neden oluştu