+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ahirete göçmüş kişinin Amel defteri açıkmı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ahirete göçmüş kişinin Amel defteri açıkmı

  Reklam

  Ahirete göçmüş kişinin Amel defteri açıkmı Mumsema Selamun aleyküm
  bir konuda beni aydınlatırsanız sevinirim
  ahirete göcmüş olan kişinin amel defteri kapanıyormu açıkmı
  mesala okunan yasin dualar ruhuna ulaşıyormu
  niyetine sadaka vermek hayırlar amel defterine faydası oluyormu
  bir arkadaşım benim aklımı karıştırdı sizin gibi bilgili kardeşlerimden ögrenmek istiyorum
  Allah razı olsun...

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: ahirete göçmüş kişinin Amel defteri açıkmı


  Reklam


  "İnsanoğlu öldüğü zaman bütün amellerinin sevabı da sona erer Şu üç şey bundan müstesnadır: Sadaka-i câriye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat"

  Hz. Enes (r.a), Rasûlüllah (s.a.s)'e; "Biz ölülerimize dua ediyor, onlar adına sadaka veriyor ve haccediyoruz. Acaba bunların sevabı onlara ulaşıyor mu?" diye sormuş, Allah elçisi şöyle cevap vermiştir: "Şüphesiz, onlara ulaşır ve onlar sizden birinizin hediyeye sevindiği gibi ona sevinirler" (Sahih-i Müslim Terceme ve Şerhi, V, 366).

  Bazı ibadet ve taatların ölen bir kimse adına yapılması mümkün ve caizdir. Bunların sevabı ölüye ulaşır. Ölü nâmına verilen sadakalar başta gelir. Hz. Peygamber'e bir adam gelerek şöyle demiştir: "Ey Allah'ın elçisi! Annem ansızın öldü, vasiyet de etmedi. Öyle sanıyorum ki, konuşmuş olsa sadaka verilmesini vasiyet ederdi. Acaba onun adına ben sadaka versem, anneme sevap olur mu?" demiş. Hz. Peygamber; "Evet" cevabını vermiştir" (Buhârî, Cenâiz, 95; Vesâyâ, 19; Müslim, Zekât, 51; Vasiyye, 12, 13; Ebû Dâvud, Vesâyâ, 15; Nesâî, Vesâyâ, 7).

  Yararlı bir ilim bırakan da, bu ilimden, kitaptan, keşif ve icattan toplum yararlandıkça, mü'min olmak şartıyla, sürekli olarak ecir alır. Nitekim ilim, irfan ve irşatlarıyla toplumda iyi bir çığır açanın büyük mükafatına kötü çığır açanın da günahına hadiste şöyle yer verilir: "Kim iyi bir çığır açarsa, bununla amel edenlerin ecri kadar ecri bu çığırı açan alır. Kötü bir çığır açan da, bununla amel edenlerin günahı kadar günahı yüklenir" (Müslim, İlim, 15; Zekât, 69; Nesâî, Zekât, 64; İbn Mâce, Mukaddime,14; Dârimî, Mukaddime, 44; Ahmed b. Hanbel, IV, 357, 359-361, 362).


  dolayısıyla kardeşim okunan yasin dualar ruhuna ulaşıyor niyetine sadaka vermek hayırlar amel defterine faydası oluyor. evet öyleleri var sen aldırış etme. bildigin doğrudur

 3. gulistan-ank
  Devamlı Üye
  Rabbim kendine dost secsin
  sizden razı olsun kardeşim
  amel defterinize nur olsun inşaAllah...

 4. islamyolu
  Emekli
  Rabbim kendine dost secsin
  sizden razı olsun kardeşim
  amel defterinize nur olsun inşaAllah...
  Allah sizdende razı olsun. çok güzel bir dua ettiniz. aynısı sizin içinde olsun. Rabbim kabul etsin. Amin

 5. Misafir
  evet açık dualarımızda gidiyor

+ Yorum Gönder