+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Babam bir lokantaya ortak fakat bu lokantada alkollü içkiler satılıyor babamı ikna etmek için ne yapmam gerek? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Zeor
  Devamlı Üye
  Reklam

  Babam bir lokantaya ortak fakat bu lokantada alkollü içkiler satılıyor babamı ikna etmek için ne yapmam gerek?

  Reklam





  Babam bir lokantaya ortak fakat bu lokantada alkollü içkiler satılıyor babamı ikna etmek için ne yapmam gerek? Mumsema Babam bir lokantanın ortağı lokantada alkolde satılıyor.Babama satmasanız olmaz mı diyorum olur ama az para kazanırız diyor, satmayın dedim o zaman bi konuşurum dedi.Fakat satmıcağa benzemiyor.İşin aslına gelince bi kazandığı para haram mıdır?Evde sadece babam çalışıyor, bugüne kadar hep haram mı yedik?Benim ne yapmam gerek?





 2. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Cevap: Ne yapmam gerek


  Reklam


  içki satmak haram içki satıp çok para kazanmaktansa az para kazanıp helal olsun buna babanızı ikna etmeniz gerekiyor Allah cc yardımcınız olsun

 3. Zeor
  Devamlı Üye
  İkna olmuyorsa?Yani o haram değil sadece yapmasak daha iyi diyor.Bende ikna edemiyorum haram yemek istemiyorum napmam gerek?

 4. EarthQuake®
  Yolcu
  Haram olduğuna yönelik kaynaklar sunmalısınız, babanızın bu konuda bilgi eksikliği var, haramı bilmediğine göre. Ayrıca kazanç azalacak gibi görünse de helale yöneldiği için rızkı bereketlenir inşallah. Size ikna etmek düşüyor.

 5. Zeor
  Devamlı Üye
  Peki edemessem bende haram mı yemiş oluyorum?Benim suçum ney

 6. Zeor
  Devamlı Üye
  biri cevap versin

 7. islamyolu
  Emekli
  İçkinin sadece içilmesi yasaklanmakla kalınmamış, alınıp satılması, yani ticareti de haram kılınmıştır. Resul-i Ekrem (a.s.m.) bir hadislerinde içkiye on yönden lanet edildiğini belirtmiş ve şöyle buyurmuştur : «İçkiye on yönden lanet edilmiştir : İçkinin kendisine, onu imâl edene, imâl etmek isteyene, satıcısına, müşterisine, taşıyanına, taşıttıranına, kazancını yiyene, içene ve içirene.


  Babanın başka helal geliri varsa. Helaline niyet et. bak birde içkiden hariç helal yiyeceklerde satıyordur orada. onun kazanclarına niyet et. Yani helal gelen paraya niyet edip ye. Allahın izniyle Helalinden yersin o zaman. birde inşaAllah bu durumdanda Kurtulursun.

 8. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  [HTML]Haram olduğuna yönelik kaynaklar sunmalısınız, babanızın bu konuda bilgi eksikliği var, haramı bilmediğine göre[/HTML]

  Babasinin bilgi eksikligi olacagini düsünmüyorum..
  Isin icine para gelince insanlar bilse bile nefsinin önüne gecip Farzlara uymaya zorluk cekiyorlar..
  Eminim babasinin bu konuda vicdani rahat degildir.. Ama kafasinda aile gecindirme derdi oldugu icin bir türlü vazgecemiyordur..


  @Zeor kardes... Allah senin niyetini biliyor.. Bu konuda sen elinden geleni yap ve baban icin cok cok dua et..
  Kavga etmeyin yok sa daha da kötü olabilir.Tatli dil ile anlatmaya calis fazla üstüne gitmeden...

  [HTML]Babanın başka helal geliri varsa. Helaline niyet et. bak birde içkiden hariç helal yiyeceklerde satıyordur orada. onun kazanclarına niyet et. Yani helal gelen paraya niyet edip ye. Allahın izniyle Helalinden yersin o zaman. birde inşaAllah bu durumdanda Kurtulursun. [/HTML]

  islamyolu cok dogru bir sey yazmis..
  Sen onun helal kazandigi parayi niyet et ve Allaha de ki : " Ya Rabbi baba.min haram kazancimi benim ve ailemin bogazindan gecirme..En tez zamanda babami da bu hatasindan kurtar!"

 9. Zeor
  Devamlı Üye
  İnşallah teşekkür ederim, elbette sadece içki satmıyorlar niyet et derken Niyet ederim Allah rızası için helal yemek yemeye veya Niyet ederim Allah rızası için helal içecek içmeye diye mi niyet edim sonra besmele çekip yeyim, içim?

 10. KaLPNuRu
  Devamlı Üye
  Istedigin gibi söyleyebilirsin Kardes,

  Mesela : "Allahim benim ve ailemin bogazindan haram lokma gecirtme.. Babamin kazandigi helalinden herzaman bize nasip et. Babami da en kiza zaman da hatasindan dönmesini ve günahlarini da bagisla !"

  diye Dua etmen yeterli.. Sonucta Allah kalbini herseyini biliyor.. Yani niyetini de biliyor..

  Selametle..

 11. Zeor
  Devamlı Üye
  Dualarınız için teşekkür ederim sağolun Allah razı olsun sizlerden

+ Yorum Gönder
lokantayaortak