+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tırnak altındaki pislik(tozlar,pamuk v.s) ve gusül Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Tırnak altındaki pislik(tozlar,pamuk v.s) ve gusül

  Reklam

  Tırnak altındaki pislik(tozlar,pamuk v.s) ve gusül Mumsema Arkadaşlar gusül abdesti aldıktan 1 gün sonra tırnaklarıma bakarken el tırnaklarımın uç kısmında çorap giyerken ,kumaşa sürtmekten v.s tozlar,minicik iplikler nokta halinde tırnaklarımın ucunda toplanmışlardır. Meraklandım acaba gusül alırken de bunlar var mıydı dedim içimden. Sonra başladı şüphe.

  Bir yerde şöyle bir cevap buldum ama bu cevap benim yukarda bahsettiğim durum içinde geçerli mi ?


  Sual:
  Tırnak arasındaki kir, pislik abdeste, gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Abdeste de, gusle de mani olmaz, içine su geçer.

  ________________________________________________

  MESALA ÇORABIMI GİYERKEN ÖZELLİKLE SİYAH ÇORAP TIRNAĞIMIN UCUNA TAKILIYOR V.S SİZDE DE OLUYORDUR İLLAKİ TIRNAĞINIZI ÇOK DİKKATLİ İNCELEYİN.


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Tırnak altındaki pislik(tozlar,pamuk v.s) ve gusül acil sorum var bakar mısınız ?


  Reklam


  Tırnakları kesmek sünnettir diyen olduğu gibi vaciptir diyen de olmuştur. Hanefî âlimlerinin kaydettiklerine göre tırnak ve bıyık gibi bedende kesilmesi matlup olan şeyleri kırk günden fazla bırakmak caiz değildir. Böyle bir müddet ihmal eden kimse cezaya müstehak olur. Şafiî alimlerinin görüşlerine göre de tırnak ve benzeri şeyleri kesmek Sünnettir, vacip değildir. Kesilmesi ister vacip ister sünnet olsun, altında kir ve toprağın bulunması abdestin sıhhatine mani değildir. Yalnız hamur, mum ve benzeri bir şey olursa manidir. Peygamber (sav) tırnakların kesilmesini emreder, ama namazın iadesini emretmezdi. Tırnakların altındaki kir abdestin sıhhatine mani olsaydı mutlaka o halde kılınan namazın iadesini emredecekti.

 3. ziya3400
  Devamlı Üye
  tırnak yiyen birisiyim, zaten normalde de hep kesiyorum yani anlayacağınız TIRNAKLARIM KISACIK DA . ister istemez böyle işte çorap, pantolon giyerken tırnağa bir takım tüy benzeri tozlar yapışabiliyor. Siyahlık yapıyor kıllanmıştım neyseki sorun yok.  Allah razı olsun, hayırlı bayramlar.

+ Yorum Gönder
tırnak arasındaki pislikler,  tırnak arasındaki pislikler gusle mani midir,  tırnak arasındaki pislikler gusle,  tırnak arasındaki pislikler gusle engel mi,  tırnak altındaki kir gusle mani midir ,  ayaktaki çorap ipi abdest,  tirnak arasindaki toprak gusule manimi